Altındağ 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Altındağ sonuçlarında CHP %48,5 ile birinci, AK Parti %42,3 ile ikinci; fark 6,2 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 6,5 puan üstünde. AK Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %42,3 (+5,9 puan). 26 mahalle ve köy arasından 13'ünde CHP önde. CHP en güçlü Aydıncık Mahallesi (%81,2); AK Parti en güçlü Peçenek Mahallesi (%80,5). Katılım %75,3 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Altındağ 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Altındağ, Ankara, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Altındağ | Ankara | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 102.493 | %48,5 | %60,5 | %42,0 | +6,5 |
| AK Parti | 89.480 | %42,3 | %31,7 | %36,4 | +5,9 |
| Yeniden Refah | 9.558 | %4,5 | %3,1 | %6,1 | −1,6 |
| Zafer Partisi | 3.127 | %1,5 | %1,5 | %1,9 | −0,4 |
| DEM Parti | 1.734 | %0,8 | %0,8 | %5,1 | −4,3 |
| İYİ Parti | 1.598 | %0,8 | %0,9 | %3,4 | −2,6 |
| Saadet | 1.372 | %0,6 | %0,4 | %1,0 | −0,4 |
| DEVA Partisi | 335 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| Memleket | 323 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| HAK-PAR | 241 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| YTP | 227 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 190 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| ANAP | 160 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| DSP | 158 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 110 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 106 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 106 | %0,1 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
| TKH | 59 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| AB Parti | 51 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Ocak | 26 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Altındağ seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 868 | 293.099 | 220.559 | %75,3 | 211.454 | 9.105 |
Altındağ mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Atıfbey Mahallesi | CHP | %65,5 | %27,5 | %63,0 | 1.341 |
| Aydıncık Mahallesi | CHP | %81,2 | %14,4 | %93,0 | 200 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | CHP | %73,5 | %21,3 | %78,9 | 19.717 |
| Baraj Mahallesi | AK Parti | %44,8 | %45,1 | %76,6 | 14.160 |
| Başpınar Mahallesi | AK Parti | %41,8 | %47,7 | %75,4 | 14.984 |
| Battalgazi Mahallesi | AK Parti | %41,5 | %48,6 | %76,0 | 25.510 |
| Beşikkaya Mahallesi | CHP | %46,4 | %43,1 | %74,8 | 26.413 |
| Doğantepe Mahallesi | AK Parti | %43,4 | %47,7 | %76,5 | 9.548 |
| Feridun Çelik Mahallesi | CHP | %50,1 | %40,0 | %75,1 | 9.645 |
| Gültepe Mahallesi | CHP | %63,0 | %28,9 | %71,6 | 14.839 |
| Güneşevler Mahallesi | CHP | %51,5 | %40,2 | %78,6 | 27.790 |
| Hacettepe Mahallesi | CHP | %64,7 | %27,0 | %73,9 | 4.943 |
| Hacı Bayram Mahallesi | CHP | %63,3 | %30,6 | %34,2 | 2.204 |
| Kale Mahallesi | CHP | %54,5 | %40,2 | %64,2 | 2.742 |
| Karacaören Mahallesi | AK Parti | %37,4 | %51,6 | %80,0 | 6.606 |
| Karapürçek Mahallesi | AK Parti | %36,9 | %52,3 | %74,6 | 59.188 |
| Kavaklı Mahallesi | AK Parti | %23,7 | %62,6 | %90,1 | 690 |
| Merkez Gicik Mahallesi | AK Parti | %34,0 | %58,6 | %90,2 | 286 |
| Önder Mahallesi | AK Parti | %36,3 | %52,0 | %78,2 | 1.425 |
| Örnek Mahallesi | CHP | %69,9 | %24,0 | %68,5 | 13.509 |
| Peçenek Mahallesi | AK Parti | %13,5 | %80,5 | %86,9 | 451 |
| Solfasol Mahallesi | AK Parti | %38,0 | %54,9 | %76,1 | 1.071 |
| Tatlar Mahallesi | AK Parti | %29,0 | %64,5 | %92,1 | 241 |
| Ulubey Mahallesi | AK Parti | %40,9 | %49,6 | %76,2 | 3.590 |
| Yıldıztepe Mahallesi | CHP | %46,0 | %45,1 | %77,2 | 21.992 |
| Zübeyde Hanım Mahallesi | CHP | %60,3 | %30,6 | %76,5 | 10.014 |
İlgili sonuçlar