Mamak 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Mamak sonuçlarında CHP %60,8 ile birinci, AK Parti %32,2 ile ikinci; fark 28,6 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 18,8 puan üstünde. 64 mahalle ve köy arasından 56'sında CHP önde. CHP en güçlü Tuzluçayır Mahallesi (%90,9); AK Parti en güçlü Gökçeyurt Mahallesi (%53,2). Katılım %78,8 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Mamak 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Mamak, Ankara, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Mamak | Ankara | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 230.241 | %60,8 | %60,5 | %42,0 | +18,8 |
| AK Parti | 121.849 | %32,2 | %31,7 | %36,4 | −4,3 |
| Yeniden Refah | 10.691 | %2,8 | %3,1 | %6,1 | −3,3 |
| Zafer Partisi | 4.575 | %1,2 | %1,5 | %1,9 | −0,7 |
| DEM Parti | 3.589 | %0,9 | %0,8 | %5,1 | −4,1 |
| İYİ Parti | 2.777 | %0,7 | %0,9 | %3,4 | −2,7 |
| Saadet | 1.511 | %0,4 | %0,4 | %1,0 | −0,6 |
| HAK-PAR | 548 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Memleket | 458 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| DEVA Partisi | 445 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| YTP | 410 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 393 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| ANAP | 303 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 211 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 182 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DSP | 151 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 127 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
| AB Parti | 82 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| TKH | 82 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Ocak | 35 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Mamak seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.462 | 496.805 | 391.466 | %78,8 | 378.660 | 12.806 |
Mamak mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abidinpaşa Mahallesi | CHP | %64,8 | %28,6 | %78,7 | 8.930 |
| Akdere Mahallesi | CHP | %53,5 | %39,3 | %79,2 | 7.861 |
| Akşemsettin Mahallesi | CHP | %74,8 | %19,6 | %79,0 | 12.454 |
| Altıağaç Mahallesi | CHP | %50,1 | %41,1 | %76,4 | 6.746 |
| Altınevler Mahallesi | CHP | %57,0 | %34,4 | %78,7 | 4.209 |
| Araplar Mahallesi | CHP | %50,3 | %42,8 | %77,4 | 3.392 |
| Aşık Veysel Mahallesi | CHP | %66,3 | %27,9 | %79,3 | 10.395 |
| Bahçeleriçi Mahallesi | CHP | %49,9 | %42,3 | %80,6 | 6.052 |
| Bahçelerüstü Mahallesi | CHP | %55,2 | %36,4 | %79,0 | 8.496 |
| Balkiraz Mahallesi | CHP | %69,0 | %24,3 | %77,4 | 7.295 |
| Başak Mahallesi | AK Parti | %42,3 | %47,9 | %74,2 | 24.752 |
| Bayındır Mahallesi | CHP | %46,8 | %45,3 | %91,6 | 320 |
| Boğaziçi Mahallesi | CHP | %47,7 | %43,7 | %79,0 | 4.499 |
| Bostancık Mahallesi | CHP | %50,6 | %39,7 | %72,8 | 2.779 |
| Cengizhan Mahallesi | CHP | %80,8 | %15,2 | %82,9 | 20.220 |
| Çağlayan Mahallesi | CHP | %70,3 | %23,7 | %80,6 | 6.040 |
| Çiğiltepe Mahallesi | CHP | %66,4 | %25,5 | %85,5 | 1.915 |
| Demirlibahçe Mahallesi | CHP | %69,8 | %23,6 | %70,6 | 7.776 |
| Derbent Mahallesi | CHP | %50,4 | %41,7 | %77,9 | 2.991 |
| Diriliş Mahallesi | CHP | %55,0 | %36,1 | %76,5 | 7.786 |
| Dostlar Mahallesi | CHP | %80,8 | %15,9 | %83,0 | 570 |
| Durali Alıç Mahallesi | CHP | %68,1 | %25,1 | %79,3 | 28.420 |
| Dutluk Mahallesi | CHP | %53,6 | %39,1 | %80,1 | 859 |
| Ege Mahallesi | CHP | %84,2 | %11,9 | %84,4 | 10.785 |
| Ekin Mahallesi | CHP | %50,0 | %40,7 | %72,2 | 10.442 |
| Fahri Korutürk Mahallesi | CHP | %79,4 | %16,5 | %80,0 | 12.288 |
| General Zeki Doğan Mahallesi | CHP | %76,6 | %18,9 | %80,2 | 24.285 |
| Gökçeyurt Mahallesi | AK Parti | %39,1 | %53,2 | %84,5 | 774 |
| Gülveren Mahallesi | CHP | %49,7 | %42,6 | %78,7 | 6.867 |
| Harman Mahallesi | CHP | %52,5 | %38,7 | %80,0 | 6.192 |
| Hürel Mahallesi | CHP | %56,4 | %35,6 | %81,2 | 7.242 |
| Hüseyingazi Mahallesi | CHP | %49,4 | %42,2 | %77,4 | 4.293 |
| Karaağaç Mahallesi | CHP | %48,2 | %42,2 | %78,5 | 5.205 |
| Karşıyaka Mahallesi | CHP | %47,3 | %44,4 | %87,0 | 1.968 |
| Kartaltepe Mahallesi | CHP | %70,7 | %23,8 | %80,8 | 5.074 |
| Kayaş Mahallesi | CHP | %52,1 | %40,4 | %81,9 | 4.980 |
| Kazım Orbay Mahallesi | CHP | %52,2 | %40,0 | %79,1 | 8.099 |
| Kıbrısköy Mahallesi | AK Parti | %39,5 | %51,9 | %81,2 | 6.796 |
| Kızılca Mahallesi | AK Parti | %45,2 | %47,3 | %90,8 | 639 |
| Köstence Mahallesi | CHP | %59,9 | %34,3 | %68,1 | 210 |
| Kusunlar Mahallesi | CHP | %48,8 | %45,1 | %86,6 | 439 |
| Kutlu Mahallesi | CHP | %50,9 | %41,1 | %76,9 | 16.267 |
| Kutludüğün Mahallesi | CHP | %46,5 | %45,5 | %85,2 | 3.469 |
| Küçük Kayaş Mahallesi | AK Parti | %39,2 | %51,1 | %77,3 | 13.627 |
| Lalahan Mahallesi | CHP | %54,7 | %37,0 | %82,5 | 2.112 |
| Mehtap Mahallesi | CHP | %63,3 | %30,1 | %78,0 | 5.211 |
| Misket Mahallesi | CHP | %47,6 | %43,6 | %79,1 | 8.779 |
| Mutlu Mahallesi | CHP | %61,0 | %30,7 | %76,4 | 19.652 |
| Ortaköy Mahallesi | CHP | %47,3 | %46,9 | %91,5 | 564 |
| Peyami Safa Mahallesi | CHP | %55,2 | %37,4 | %77,7 | 13.352 |
| Saimekadın Mahallesi | CHP | %64,6 | %29,3 | %79,8 | 6.458 |
| Şafaktepe Mahallesi | CHP | %65,1 | %27,7 | %79,9 | 7.541 |
| Şahap Gürler Mahallesi | AK Parti | %40,6 | %48,6 | %79,2 | 7.213 |
| Şahintepe Mahallesi | CHP | %83,8 | %12,6 | %81,8 | 21.305 |
| Şehit Cengiz Topel Mahallesi | CHP | %56,2 | %35,2 | %77,6 | 1.600 |
| Şirintepe Mahallesi | CHP | %89,1 | %7,7 | %86,3 | 6.842 |
| Tepecik Mahallesi | CHP | %68,7 | %27,0 | %80,2 | 491 |
| Tuzluçayır Mahallesi | CHP | %90,9 | %5,7 | %84,8 | 9.834 |
| Türközü Mahallesi | CHP | %51,0 | %39,6 | %77,8 | 9.783 |
| Üreğil Mahallesi | CHP | %52,3 | %40,5 | %81,0 | 5.290 |
| Yeni Bayındır Mahallesi | AK Parti | %40,6 | %49,5 | %76,7 | 10.500 |
| Yeşilbayır Mahallesi | AK Parti | %40,2 | %51,7 | %75,7 | 19.854 |
| Yukarı İmrohor Mahallesi | CHP | %60,3 | %37,2 | %90,5 | 179 |
| Zirvekent Mahallesi | CHP | %56,3 | %37,8 | %66,9 | 5.547 |
İlgili sonuçlar