Pursaklar 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Pursaklar sonuçlarında AK Parti %49,7 ile birinci, CHP %38,2 ile ikinci; fark 11,5 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 13,3 puan üstünde. 21 mahalle ve köy arasından 18'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yuva Mahallesi (%67,8); CHP en güçlü Yeni Karaköy Mahallesi (%91,3). Katılım %79,5 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Pursaklar 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Pursaklar, Ankara, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Pursaklar | Ankara | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 43.626 | %49,7 | %31,7 | %36,4 | +13,3 |
| CHP | 33.557 | %38,2 | %60,5 | %42,0 | −3,8 |
| Yeniden Refah | 7.238 | %8,2 | %3,1 | %6,1 | +2,1 |
| Zafer Partisi | 1.234 | %1,4 | %1,5 | %1,9 | −0,5 |
| Saadet | 569 | %0,6 | %0,4 | %1,0 | −0,4 |
| İYİ Parti | 568 | %0,6 | %0,9 | %3,4 | −2,7 |
| DEM Parti | 278 | %0,3 | %0,8 | %5,1 | −4,8 |
| Memleket | 137 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| DEVA Partisi | 124 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| HAK-PAR | 65 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| ANAP | 65 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| YTP | 63 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 48 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKP | 45 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 31 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
| TKH | 28 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| DSP | 25 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| AB Parti | 25 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 23 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Ocak | 10 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Pursaklar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 340 | 115.135 | 91.477 | %79,5 | 87.759 | 3.718 |
Pursaklar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abadan Mahallesi | AK Parti | %57,4 | %35,3 | %96,5 | 144 |
| Altınova Mahallesi | AK Parti | %59,0 | %28,1 | %83,8 | 2.739 |
| Ayyıldız Mahallesi | CHP | %19,8 | %75,2 | %73,5 | 1.718 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %50,8 | %36,4 | %79,9 | 18.430 |
| Karaköy Mahallesi | CHP | %17,9 | %79,8 | %91,5 | 94 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %65,4 | %20,3 | %92,7 | 245 |
| Kösrelikkızığı Mahallesi | AK Parti | %56,4 | %33,3 | %95,3 | 295 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %49,2 | %38,2 | %79,4 | 26.186 |
| Mimar Sinan Mahallesi | AK Parti | %49,4 | %38,4 | %78,3 | 19.178 |
| Peçenek Mahallesi | AK Parti | %62,3 | %27,2 | %87,1 | 448 |
| Saray Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %53,6 | %35,1 | %79,4 | 10.509 |
| Saray Fatih Mahallesi | AK Parti | %50,8 | %37,2 | %79,0 | 13.856 |
| Saray Gümüşoluk Mahallesi | AK Parti | %62,5 | %26,8 | %80,0 | 920 |
| Saray Osmangazi Mahallesi | AK Parti | %51,1 | %36,6 | %62,4 | 619 |
| Sirkeli Yeşilova Mahallesi | AK Parti | %56,5 | %30,6 | %88,1 | 708 |
| Sirkeli Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %56,0 | %33,9 | %86,3 | 488 |
| Tevfik İleri Mahallesi | AK Parti | %50,0 | %38,2 | %80,3 | 4.288 |
| Yeni Karaköy Mahallesi | CHP | %7,2 | %91,3 | %97,0 | 203 |
| Yıldırım Beyazıt Mahallesi | AK Parti | %59,6 | %30,7 | %87,7 | 983 |
| Yunus Emre Mahallesi | AK Parti | %44,4 | %44,0 | %78,7 | 12.997 |
| Yuva Mahallesi | AK Parti | %67,8 | %20,7 | %100,0 | 87 |
İlgili sonuçlar