Arguvan 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Arguvan sonuçlarında CHP %59,9 ile birinci, AK Parti %27,9 ile ikinci; fark 32,0 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 17,9 puan üstünde. TİP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %4,0 (+3,9 puan). 49 mahalle ve köy arasından 39'unda CHP önde. CHP en güçlü Kuruttaş Mahallesi (%92,0); AK Parti en güçlü Hakverdi Mahallesi (%80,7). Katılım %89,3 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Arguvan 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Arguvan, Malatya, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Arguvan | Malatya | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 3.332 | %59,9 | %37,3 | %42,0 | +17,9 |
| AK Parti | 1.554 | %27,9 | %49,0 | %36,4 | −8,5 |
| TİP | 221 | %4,0 | %0,1 | %0,1 | +3,9 |
| DEM Parti | 177 | %3,2 | %0,5 | %5,1 | −1,9 |
| Yeniden Refah | 92 | %1,7 | %9,4 | %6,1 | −4,5 |
| Bağımsızlar | 47 | %0,8 | %1,5 | %0,2 | +0,7 |
| TKP | 21 | %0,4 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| BTP | 19 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,2 |
| İYİ Parti | 15 | %0,3 | %0,5 | %3,4 | −3,1 |
| Vatan Partisi | 14 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| Zafer Partisi | 12 | %0,2 | %0,4 | %1,9 | −1,7 |
| HÜDA PAR | 11 | %0,2 | %0,3 | %0,4 | −0,2 |
| Memleket | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| EMEP | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| ANAP | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| YTP | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| SOL Parti | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| HKP | 4 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 4 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| DP | 3 | %0,1 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
| HAK-PAR | 3 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 3 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Abp | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Arguvan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 51 | 6.525 | 5.827 | %89,3 | 5.562 | 265 |
Arguvan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akören Mahallesi | CHP | %75,0 | %11,8 | %86,0 | 93 |
| Alhasuşağı Mahallesi | CHP | %72,3 | %10,8 | %89,5 | 76 |
| Armutlu Mahallesi | CHP | %86,2 | %9,6 | %89,7 | 107 |
| Asar Mahallesi | CHP | %73,0 | %14,4 | %92,0 | 125 |
| Asmaca Mahallesi | CHP | %47,3 | %38,9 | %95,1 | 142 |
| Aşağısülmenli Mahallesi | CHP | %78,8 | %13,8 | %87,5 | 96 |
| Bahçeli Mahallesi | AK Parti | %21,6 | %70,3 | %87,9 | 132 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %77,8 | %13,3 | %98,2 | 169 |
| Bozan Mahallesi | CHP | %84,4 | %8,9 | %97,9 | 94 |
| Çakmak Mahallesi | CHP | %80,8 | %10,6 | %82,5 | 126 |
| Çavuşköy Mahallesi | CHP | %80,5 | %9,1 | %90,1 | 91 |
| Çayırlı Mahallesi | CHP | %57,3 | %10,7 | %89,9 | 99 |
| Çevreli Mahallesi | AK Parti | %11,7 | %74,5 | %91,4 | 162 |
| Çiftlik Mahallesi | AK Parti | %25,0 | %59,1 | %92,0 | 50 |
| Dolaylı Mahallesi | CHP | %77,7 | %13,8 | %90,2 | 285 |
| Doydum Mahallesi | CHP | %57,1 | %28,6 | %105,0 | 20 |
| Ermişli Mahallesi | CHP | %58,3 | %30,6 | %82,5 | 97 |
| Eymir Mahallesi | CHP | %86,2 | %5,8 | %84,5 | 174 |
| Göçeruşağı Mahallesi | CHP | %50,8 | %47,6 | %94,7 | 133 |
| Gökağaç Mahallesi | CHP | %60,3 | %31,7 | %100,0 | 70 |
| Gümüşlü Mahallesi | CHP | %65,4 | %32,1 | %98,8 | 82 |
| Güngören Mahallesi | CHP | %85,1 | %6,9 | %100,0 | 102 |
| Gürge Mahallesi | CHP | %83,8 | %5,4 | %94,6 | 202 |
| Güveçli Mahallesi | AK Parti | %14,1 | %71,7 | %88,8 | 107 |
| Hakverdi Mahallesi | AK Parti | %13,4 | %80,7 | %87,8 | 139 |
| İçmece Mahallesi | AK Parti | %36,8 | %53,8 | %88,5 | 122 |
| İsaköy Mahallesi | CHP | %71,0 | %14,7 | %94,8 | 287 |
| Karababa Mahallesi | CHP | %51,4 | %34,3 | %88,1 | 42 |
| Karahüyük Mahallesi | CHP | %83,4 | %8,3 | %94,2 | 191 |
| Kızık Mahallesi | CHP | %79,2 | %7,8 | %96,4 | 83 |
| Koçak Mahallesi | CHP | %61,4 | %9,1 | %100,0 | 46 |
| Konakbaşı Mahallesi | CHP | %91,5 | %6,8 | %83,8 | 74 |
| Kömürlük Mahallesi | CHP | %84,5 | %14,3 | %90,5 | 95 |
| Kuruttaş Mahallesi | CHP | %92,0 | %1,1 | %87,9 | 99 |
| Kuyudere Mahallesi | CHP | %85,4 | %6,1 | %87,4 | 95 |
| Morhamam Mahallesi | CHP | %55,2 | %41,4 | %91,8 | 98 |
| Narmikan Mahallesi | AK Parti | %21,7 | %46,6 | %81,6 | 353 |
| Parçikan Mahallesi | AK Parti | %19,2 | %75,0 | %95,3 | 171 |
| Şotik Mahallesi | CHP | %57,4 | %13,7 | %82,4 | 233 |
| Tarlacık Mahallesi | CHP | %60,8 | %22,4 | %98,0 | 149 |
| Tatkınık Mahallesi | AK Parti | %8,2 | %80,4 | %85,3 | 116 |
| Tepebağ Mahallesi | CHP | %59,6 | %27,2 | %84,0 | 438 |
| Yamaç Mahallesi | CHP | %50,8 | %43,1 | %91,8 | 73 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %65,7 | %22,5 | %82,6 | 432 |
| Yeniköy Mahallesi | CHP | %74,1 | %14,8 | %90,0 | 30 |
| Yenisu Mahallesi | CHP | %47,9 | %27,1 | %78,1 | 64 |
| Yoncalı Mahallesi | CHP | %50,0 | %27,8 | %74,1 | 54 |
| Yukarısülmenli Mahallesi | CHP | %81,1 | %10,6 | %86,3 | 153 |
| Yürektaşı Mahallesi | AK Parti | %17,6 | %64,7 | %100,0 | 54 |
İlgili sonuçlar