Yazıhan 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Yazıhan sonuçlarında CHP %43,8 ile birinci, AK Parti %42,9 ile ikinci; fark 0,8 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 1,8 puan üstünde. AK Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %42,9 (+6,5 puan). 33 mahalle ve köy arasından 14'ünde CHP önde. CHP en güçlü Karaca Mahallesi (%93,5); AK Parti en güçlü Sadıklı Mahallesi (%76,9). Katılım %88,2 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yazıhan 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Yazıhan, Malatya, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Yazıhan | Malatya | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 4.526 | %43,8 | %37,3 | %42,0 | +1,8 |
| AK Parti | 4.440 | %42,9 | %49,0 | %36,4 | +6,5 |
| Yeniden Refah | 857 | %8,3 | %9,4 | %6,1 | +2,2 |
| DEM Parti | 204 | %2,0 | %0,5 | %5,1 | −3,1 |
| Bağımsızlar | 102 | %1,0 | %1,5 | %0,2 | +0,8 |
| İYİ Parti | 52 | %0,5 | %0,5 | %3,4 | −2,9 |
| HÜDA PAR | 45 | %0,4 | %0,3 | %0,4 | +0,1 |
| Zafer Partisi | 24 | %0,2 | %0,4 | %1,9 | −1,7 |
| YTP | 17 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| EMEP | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TİP | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| ANAP | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| SOL Parti | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| BTP | 7 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| TKP | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HAK-PAR | 5 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| DP | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
| HKP | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Abp | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Memleket | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Ocak | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Yazıhan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 50 | 12.132 | 10.705 | %88,2 | 10.341 | 364 |
Yazıhan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akyazı Mahallesi | AK Parti | %37,0 | %48,1 | %92,5 | 241 |
| Alican Mahallesi | CHP | %55,3 | %20,5 | %97,3 | 146 |
| Ambarcık Mahallesi | CHP | %47,4 | %44,6 | %93,2 | 307 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %46,2 | %41,9 | %94,6 | 407 |
| Balaban Mahallesi | CHP | %46,4 | %36,5 | %91,4 | 602 |
| Bereketli Mahallesi | CHP | %82,2 | %14,6 | %89,4 | 207 |
| Boyaca Mahallesi | CHP | %41,9 | %33,1 | %90,9 | 198 |
| Boztepe Mahallesi | AK Parti | %37,9 | %44,8 | %95,6 | 91 |
| Böğürtlen Mahallesi | AK Parti | %16,3 | %60,4 | %98,5 | 267 |
| Buzluk Mahallesi | AK Parti | %21,8 | %57,8 | %89,8 | 540 |
| Çavuş Mahallesi | AK Parti | %15,1 | %71,7 | %81,8 | 66 |
| Çivril Mahallesi | AK Parti | %40,5 | %43,2 | %90,4 | 178 |
| Dedekargın Mahallesi | CHP | %90,1 | %4,6 | %84,6 | 156 |
| Doğuş Mahallesi | CHP | %56,3 | %27,4 | %89,1 | 687 |
| Durucasu Mahallesi | AK Parti | %36,5 | %51,6 | %87,4 | 1.432 |
| Eğribük Mahallesi | CHP | %88,5 | %7,1 | %96,3 | 164 |
| Epreme Mahallesi | AK Parti | %24,6 | %62,3 | %92,0 | 301 |
| Erecek Mahallesi | AK Parti | %26,3 | %63,7 | %88,4 | 619 |
| Fethiye Mahallesi | CHP | %90,3 | %6,3 | %63,2 | 718 |
| Gayret Mahallesi | CHP | %74,0 | %17,2 | %88,4 | 249 |
| Gövük Mahallesi | AK Parti | %40,3 | %48,4 | %98,5 | 270 |
| Hamidiye Mahallesi | CHP | %60,1 | %30,5 | %90,7 | 355 |
| İriağaç Mahallesi | AK Parti | %19,8 | %59,9 | %81,6 | 261 |
| Karaca Mahallesi | CHP | %93,5 | %3,8 | %92,1 | 203 |
| Koşar Mahallesi | AK Parti | %26,7 | %63,3 | %70,5 | 44 |
| Kömüşhan Mahallesi | AK Parti | %19,6 | %54,3 | %89,9 | 543 |
| Mısırdere Mahallesi | AK Parti | %32,7 | %53,2 | %93,3 | 415 |
| Sadıklı Mahallesi | AK Parti | %12,1 | %76,9 | %100,0 | 93 |
| Sinanlı Mahallesi | AK Parti | %32,5 | %56,5 | %90,9 | 320 |
| Sürür Mahallesi | AK Parti | %30,9 | %59,8 | %89,0 | 655 |
| Tahtalı Mahallesi | AK Parti | %31,9 | %48,5 | %86,4 | 272 |
| Tecirli Mahallesi | CHP | %88,4 | %7,1 | %82,5 | 383 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %34,3 | %50,1 | %86,3 | 742 |
İlgili sonuçlar