Aybastı 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Aybastı sonuçlarında AK Parti %49,5 ile birinci, İYİ Parti %37,4 ile ikinci; fark 12,1 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 13,1 puan üstünde. İYİ Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %37,4 (+34,0 puan). 21 mahalle ve köy arasından 16'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Armutlu Mahallesi (%74,4); İYİ Parti en güçlü Karamanlı Mahallesi (%47,4). Katılım %78,2 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Aybastı 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Aybastı, Ordu, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Aybastı | Ordu | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 5.923 | %49,5 | %40,1 | %36,4 | +13,1 |
| İYİ Parti | 4.472 | %37,4 | %36,5 | %3,4 | +34,0 |
| CHP | 662 | %5,5 | %16,6 | %42,0 | −36,5 |
| Yeniden Refah | 550 | %4,6 | %3,8 | %6,1 | −1,5 |
| BTP | 83 | %0,7 | %0,2 | %0,2 | +0,5 |
| Saadet | 67 | %0,6 | %0,7 | %1,0 | −0,5 |
| Zafer Partisi | 41 | %0,3 | %0,8 | %1,9 | −1,6 |
| DSP | 37 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| DP | 19 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| DEM Parti | 16 | %0,1 | %0,1 | %5,1 | −4,9 |
| HÜDA PAR | 15 | %0,1 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| TKP | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DEVA Partisi | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| HAK-PAR | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TİP | 9 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| YTP | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 7 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 5 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| HKP | 5 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
Aybastı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 62 | 16.562 | 12.958 | %78,2 | 11.964 | 994 |
Aybastı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alacalar Mahallesi | AK Parti | %58,5 | %31,3 | %81,6 | 1.351 |
| Armutlu Mahallesi | AK Parti | %74,4 | %16,7 | %86,2 | 1.069 |
| Beştam Mahallesi | AK Parti | %58,5 | %33,8 | %81,1 | 403 |
| Çakırlı Mahallesi | AK Parti | %53,3 | %36,0 | %80,2 | 1.163 |
| Çukur Mahallesi | İYİ Parti | %39,4 | %46,4 | %84,1 | 454 |
| Esenli Mahallesi | İYİ Parti | %40,7 | %47,0 | %75,9 | 4.437 |
| Fatih Mahallesi | İYİ Parti | %44,4 | %45,3 | %88,7 | 548 |
| Hisarcık Mahallesi | AK Parti | %64,4 | %20,7 | %80,5 | 282 |
| Karamanlı Mahallesi | İYİ Parti | %35,3 | %47,4 | %80,4 | 357 |
| Kayabaşı Mahallesi | AK Parti | %68,2 | %15,3 | %81,8 | 220 |
| Koyunculu Mahallesi | AK Parti | %47,1 | %41,2 | %84,7 | 385 |
| Kutlular Mahallesi | AK Parti | %46,0 | %26,3 | %85,8 | 288 |
| Küçükyaka Mahallesi | AK Parti | %43,6 | %31,7 | %73,2 | 717 |
| Ortaköy Mahallesi | İYİ Parti | %32,8 | %44,9 | %75,2 | 947 |
| Pelitözü Mahallesi | AK Parti | %51,2 | %36,8 | %60,5 | 924 |
| Sağlık Mahallesi | AK Parti | %51,0 | %38,3 | %82,3 | 504 |
| Sarıyar Mahallesi | AK Parti | %57,1 | %24,4 | %76,1 | 422 |
| Sefalık Mahallesi | AK Parti | %46,6 | %42,3 | %79,3 | 270 |
| Toygar Mahallesi | AK Parti | %50,7 | %39,6 | %77,9 | 665 |
| Uzundere Mahallesi | AK Parti | %58,7 | %30,9 | %80,1 | 613 |
| Zaferimilli Mahallesi | AK Parti | %58,1 | %28,3 | %76,8 | 543 |
İlgili sonuçlar