Çaybaşı 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Çaybaşı sonuçlarında AK Parti %50,2 ile birinci, İYİ Parti %22,9 ile ikinci; fark 27,3 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 13,8 puan üstünde. İYİ Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %22,9 (+19,5 puan). 26 mahalle ve köy arasından 23'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Cevizliyatak Mahallesi (%64,8); İYİ Parti en güçlü Çayır Mahallesi (%37,6). Katılım %90,0 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çaybaşı 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Çaybaşı, Ordu, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Çaybaşı | Ordu | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.170 | %50,2 | %40,1 | %36,4 | +13,8 |
| İYİ Parti | 1.903 | %22,9 | %36,5 | %3,4 | +19,5 |
| Yeniden Refah | 1.814 | %21,9 | %3,8 | %6,1 | +15,7 |
| CHP | 246 | %3,0 | %16,6 | %42,0 | −39,0 |
| DSP | 38 | %0,5 | %0,2 | %0,1 | +0,3 |
| Zafer Partisi | 35 | %0,4 | %0,8 | %1,9 | −1,5 |
| Saadet | 34 | %0,4 | %0,7 | %1,0 | −0,6 |
| HÜDA PAR | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| BTP | 7 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| DEM Parti | 7 | %0,1 | %0,1 | %5,1 | −5,0 |
| DP | 6 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| TİP | 6 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 4 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| YTP | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| TKP | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HKP | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| DEVA Partisi | 2 | %0,0 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| Bağımsızlar | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| TKH | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Çaybaşı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 44 | 9.957 | 8.958 | %90,0 | 8.302 | 656 |
Çaybaşı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbaba Mahallesi | AK Parti | %50,3 | %16,6 | %88,8 | 374 |
| Aşıklı Çakıllı Mahallesi | AK Parti | %63,2 | %17,7 | %90,9 | 696 |
| Boras Mahallesi | AK Parti | %51,8 | %25,9 | %96,7 | 123 |
| Cemallı Mahallesi | AK Parti | %38,7 | %26,6 | %100,0 | 125 |
| Cevizliyatak Mahallesi | AK Parti | %64,8 | %17,0 | %90,7 | 377 |
| Çağlayan Mahallesi | AK Parti | %50,7 | %18,4 | %93,1 | 233 |
| Çandır Mahallesi | AK Parti | %54,7 | %8,8 | %94,3 | 192 |
| Çay Mahallesi | AK Parti | %37,1 | %33,6 | %90,7 | 268 |
| Çayır Mahallesi | İYİ Parti | %31,0 | %37,6 | %89,7 | 282 |
| Çınar Mahallesi | AK Parti | %37,6 | %32,9 | %83,2 | 1.014 |
| Eğribel Mahallesi | AK Parti | %56,1 | %20,9 | %90,4 | 344 |
| Göksu Mahallesi | Yeniden Refah | %30,6 | %30,9 | %88,7 | 733 |
| Gürcek Mahallesi | AK Parti | %48,8 | %22,5 | %90,0 | 90 |
| Hacıali Mahallesi | AK Parti | %44,6 | %19,8 | %93,9 | 197 |
| İçeribükü Mahallesi | AK Parti | %38,1 | %28,4 | %95,1 | 247 |
| İlküvez Mahallesi | AK Parti | %59,6 | %25,4 | %90,9 | 880 |
| Kapılı Mahallesi | AK Parti | %59,8 | %8,3 | %86,6 | 746 |
| Kargalı Mahallesi | AK Parti | %36,5 | %32,7 | %93,8 | 178 |
| Köklük Mahallesi | AK Parti | %56,1 | %18,7 | %86,9 | 801 |
| Kurudere Mahallesi | AK Parti | %49,1 | %16,4 | %92,9 | 239 |
| Kuşlu Mahallesi | AK Parti | %54,0 | %29,0 | %97,0 | 133 |
| Mollalı Mahallesi | AK Parti | %57,8 | %12,5 | %87,4 | 563 |
| Namazlı Mahallesi | AK Parti | %46,6 | %28,7 | %97,0 | 202 |
| Taşkesiği Mahallesi | AK Parti | %63,0 | %23,1 | %93,0 | 574 |
| Tekke Mahallesi | İYİ Parti | %29,4 | %34,8 | %94,9 | 214 |
| Yenicuma Mahallesi | AK Parti | %40,2 | %29,1 | %92,4 | 132 |
İlgili sonuçlar