Espiye 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Espiye sonuçlarında AK Parti %35,5 ile birinci, CHP %32,2 ile ikinci; fark 3,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 3,1 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %20,7 (+14,1 puan). 43 mahalle ve köy arasından 19'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Avluca Köyü (%63,8); CHP en güçlü Soğukpınar-Merkez Mahallesi (%49,4). Katılım %83,6 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Espiye 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Espiye, Giresun, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Espiye | Giresun | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 7.880 | %35,5 | %36,8 | %32,4 | +3,1 |
| CHP | 7.142 | %32,2 | %29,9 | %34,5 | −2,4 |
| MHP | 4.594 | %20,7 | %16,6 | %6,6 | +14,1 |
| Yeniden Refah | 930 | %4,2 | %5,7 | %7,0 | −2,8 |
| İYİ Parti | 922 | %4,2 | %5,4 | %4,6 | −0,4 |
| DP | 213 | %1,0 | %0,3 | %0,3 | +0,6 |
| Saadet | 165 | %0,7 | %1,6 | %1,3 | −0,6 |
| BTP | 100 | %0,5 | %0,4 | %0,4 | +0,1 |
| Büyük Birlik | 66 | %0,3 | %1,0 | %1,3 | −1,0 |
| TİP | 52 | %0,2 | %0,2 | %0,6 | −0,4 |
| HÜDA PAR | 47 | %0,2 | %0,2 | %0,7 | −0,5 |
| DEVA Partisi | 42 | %0,2 | %0,2 | %0,5 | −0,3 |
| SOL Parti | 36 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 22 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Espiye seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 103 | 27.937 | 23.353 | %83,6 | 22.211 | 1.142 |
Espiye mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adabük Mahallesi | CHP | %37,4 | %39,3 | %77,3 | 2.088 |
| Ağalıkmadeni Mahallesi | CHP | %34,8 | %43,1 | %88,5 | 243 |
| Akkaya Köyü | AK Parti | %39,2 | %5,3 | %89,7 | 233 |
| Aralıcak Köyü | MHP | %32,5 | %19,3 | %84,6 | 246 |
| Arpacık Köyü | MHP | %27,8 | %29,8 | %91,4 | 175 |
| Avluca Köyü | AK Parti | %63,8 | %7,9 | %89,4 | 556 |
| Aydınlar Köyü | AK Parti | %55,5 | %8,0 | %97,5 | 157 |
| Bahçecik Köyü | AK Parti | %37,9 | %28,6 | %92,6 | 242 |
| Bayrambey Köyü | AK Parti | %47,2 | %7,5 | %89,5 | 124 |
| Cibril Mahallesi | AK Parti | %36,4 | %24,6 | %86,7 | 941 |
| Çalkaya Köyü | MHP | %35,1 | %12,5 | %91,2 | 328 |
| Çam Mahallesi | CHP | %33,1 | %35,7 | %82,8 | 3.483 |
| Çepni Köyü | AK Parti | %46,9 | %19,7 | %95,7 | 438 |
| Değirmenağzı Köyü | AK Parti | %48,3 | %25,8 | %88,3 | 248 |
| Demircili Köyü | CHP | %38,6 | %43,4 | %87,3 | 306 |
| Direkbükü Köyü | MHP | %25,9 | %11,2 | %89,6 | 164 |
| Ericek Köyü | MHP | %26,7 | %6,7 | %89,0 | 717 |
| Esentepe Mahallesi | CHP | %33,0 | %42,4 | %77,7 | 2.862 |
| Gebelli Köyü | AK Parti | %42,8 | %25,9 | %91,7 | 315 |
| Gülburnu Köyü | AK Parti | %52,5 | %25,4 | %82,9 | 439 |
| Gümüşdere Köyü | MHP | %34,4 | %7,4 | %79,1 | 158 |
| Güneyköy | CHP | %33,6 | %39,5 | %95,6 | 296 |
| Güzelyurt Köyü | AK Parti | %54,8 | %8,7 | %83,8 | 421 |
| Hacıköy | AK Parti | %41,2 | %26,1 | %86,8 | 441 |
| Hacımahmutlu Köyü | CHP | %35,4 | %41,2 | %80,2 | 555 |
| İbrahimşeyh Köyü | AK Parti | %52,7 | %25,2 | %88,5 | 270 |
| Kaleboynu Mahallesi | AK Parti | %38,0 | %24,5 | %90,3 | 236 |
| Karadere Mahallesi | CHP | %33,2 | %44,0 | %65,5 | 740 |
| Kaşdibi Köyü | CHP | %30,3 | %43,1 | %83,5 | 334 |
| Kurugeriş Köyü | MHP | %33,1 | %7,8 | %89,7 | 349 |
| Merkez Mahallesi | CHP | %31,7 | %41,6 | %78,4 | 5.189 |
| Sakarya Köyü | AK Parti | %41,2 | %37,4 | %88,4 | 519 |
| Seydiköy | MHP | %33,5 | %3,2 | %83,8 | 197 |
| Soğukpınar-Dikmen Mahallesi | CHP | %33,5 | %45,1 | %90,1 | 434 |
| Soğukpınar-Kozköy Mahallesi | CHP | %35,5 | %42,3 | %95,2 | 396 |
| Soğukpınar-Merkez Mahallesi | CHP | %32,6 | %49,4 | %95,5 | 933 |
| Soğukpınar-Tuygun Mahallesi | AK Parti | %42,0 | %35,8 | %97,7 | 88 |
| Şahinyuva Köyü | MHP | %18,7 | %25,2 | %88,2 | 448 |
| Taflancık Köyü | AK Parti | %41,6 | %16,2 | %93,1 | 403 |
| Tikence Köyü | AK Parti | %44,2 | %30,3 | %79,1 | 225 |
| Yeniköy | İYİ Parti | %25,2 | %6,7 | %87,0 | 401 |
| Yeşilköy | MHP | %19,9 | %5,7 | %91,1 | 415 |
| Yeşilyurt Köyü | AK Parti | %36,1 | %15,1 | %90,8 | 184 |
İlgili sonuçlar