Görele 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Görele sonuçlarında AK Parti %37,9 ile birinci, CHP %34,2 ile ikinci; fark 3,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 5,5 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %12,1 (+5,5 puan). 83 mahalle ve köy arasından 47'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Esenli Köyü (%68,8); CHP en güçlü Derekuşçulu Köyü (%79,7). Katılım %81,6 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Görele 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Görele, Giresun, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Görele | Giresun | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 7.739 | %37,9 | %36,8 | %32,4 | +5,5 |
| CHP | 6.976 | %34,2 | %29,9 | %34,5 | −0,3 |
| MHP | 2.475 | %12,1 | %16,6 | %6,6 | +5,5 |
| İYİ Parti | 1.669 | %8,2 | %5,4 | %4,6 | +3,6 |
| Yeniden Refah | 862 | %4,2 | %5,7 | %7,0 | −2,7 |
| Saadet | 226 | %1,1 | %1,6 | %1,3 | −0,2 |
| Büyük Birlik | 197 | %1,0 | %1,0 | %1,3 | −0,3 |
| BTP | 87 | %0,4 | %0,4 | %0,4 | +0,1 |
| TİP | 49 | %0,2 | %0,2 | %0,6 | −0,4 |
| HÜDA PAR | 46 | %0,2 | %0,2 | %0,7 | −0,5 |
| Millet | 29 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| SOL Parti | 27 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 26 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
Görele seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 121 | 26.645 | 21.741 | %81,6 | 20.408 | 1.333 |
Görele mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akharman Köyü | CHP | %19,0 | %54,0 | %80,0 | 80 |
| Aralıkoz Köyü | AK Parti | %37,9 | %26,6 | %85,0 | 160 |
| Ardıç Köyü | AK Parti | %50,9 | %35,3 | %70,9 | 165 |
| Ataköy | CHP | %32,4 | %35,2 | %91,4 | 245 |
| Aydınlar Köyü | AK Parti | %40,6 | %9,2 | %83,9 | 286 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | CHP | %30,7 | %41,8 | %83,8 | 542 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %35,3 | %45,0 | %79,9 | 508 |
| Bayazıt Köyü | AK Parti | %39,2 | %24,0 | %81,4 | 247 |
| Beşirli Köyü | AK Parti | %50,5 | %12,6 | %84,6 | 123 |
| Boğalı Köyü | CHP | %40,7 | %44,4 | %88,5 | 96 |
| Bozcaali Mahallesi | CHP | %32,5 | %45,3 | %77,6 | 1.668 |
| Burunucu Köyü | AK Parti | %36,1 | %7,8 | %86,6 | 201 |
| Cillioğlu Mahallesi | CHP | %22,2 | %61,1 | %83,7 | 92 |
| Çalış Köyü | AK Parti | %45,5 | %23,1 | %95,2 | 166 |
| Çatak Köyü | AK Parti | %52,9 | %22,9 | %81,8 | 88 |
| Çatakkırı Köyü | AK Parti | %35,0 | %20,3 | %87,2 | 321 |
| Çavuşlu-Bahşiş Mahallesi | MHP | %25,4 | %28,2 | %73,1 | 212 |
| Çavuşlu-Beyli Mahallesi | AK Parti | %38,1 | %16,5 | %84,3 | 446 |
| Çavuşlu-Merkez Mahallesi | MHP | %25,1 | %11,8 | %83,9 | 747 |
| Çavuşlu-Obakıran Mahallesi | İYİ Parti | %35,7 | %8,7 | %96,2 | 266 |
| Çavuşlu-Orta Mahallesi | AK Parti | %39,7 | %16,1 | %90,8 | 283 |
| Çavuşlu-Şahali Mahallesi | AK Parti | %29,3 | %26,3 | %83,6 | 128 |
| Çavuşlu-Yeniköy Mahallesi | MHP | %29,1 | %19,4 | %73,0 | 185 |
| Çeşmebaşı Mahallesi | CHP | %40,6 | %46,6 | %81,9 | 331 |
| Çiftlikköy | CHP | %24,4 | %57,8 | %82,5 | 171 |
| Dayılı Köyü | CHP | %35,4 | %48,9 | %85,0 | 214 |
| Dedeli Köyü | CHP | %28,4 | %44,1 | %88,6 | 123 |
| Dereboyu Köyü | AK Parti | %43,0 | %35,1 | %91,3 | 138 |
| Derekuşçulu Köyü | CHP | %10,1 | %79,7 | %52,0 | 152 |
| Dikmen Köyü | AK Parti | %61,3 | %19,4 | %56,4 | 55 |
| Esenli Köyü | AK Parti | %68,8 | %9,1 | %87,6 | 380 |
| Esenyurt Köyü | AK Parti | %53,1 | %32,1 | %69,1 | 123 |
| Eserli Köyü | AK Parti | %59,7 | %17,0 | %85,8 | 211 |
| Gölbaşı Köyü | CHP | %22,8 | %50,6 | %77,4 | 106 |
| Gülpınar Köyü | AK Parti | %45,3 | %24,7 | %97,5 | 238 |
| Gültepe Köyü | AK Parti | %41,1 | %27,6 | %94,6 | 221 |
| Güneyköy | AK Parti | %62,8 | %11,5 | %84,3 | 191 |
| Güvendik Köyü | AK Parti | %61,5 | %8,9 | %84,3 | 166 |
| Hamzalı Köyü | AK Parti | %48,3 | %21,6 | %80,3 | 233 |
| Haydarlı Köyü | CHP | %20,7 | %58,0 | %85,7 | 203 |
| Hendekbaşı Mahallesi | CHP | %38,2 | %44,3 | %78,7 | 743 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %31,3 | %54,2 | %80,5 | 123 |
| İnanca Köyü | CHP | %29,8 | %45,8 | %83,8 | 371 |
| İsmailbeyli Köyü | AK Parti | %43,6 | %35,9 | %73,9 | 222 |
| Kaba Mahallesi | AK Parti | %44,5 | %38,2 | %84,1 | 402 |
| Kaleköy | MHP | %29,7 | %25,7 | %70,4 | 108 |
| Karaburun Köyü | CHP | %20,6 | %52,6 | %59,2 | 174 |
| Karadere Köyü | AK Parti | %48,0 | %23,6 | %85,5 | 165 |
| Karakeş Köyü | AK Parti | %48,8 | %11,6 | %72,3 | 188 |
| Karlıbel Köyü | MHP | %27,8 | %6,4 | %90,8 | 423 |
| Kaynar Köyü | AK Parti | %45,7 | %23,6 | %89,6 | 173 |
| Kıdır Köyü | AK Parti | %49,6 | %36,9 | %75,9 | 191 |
| Kırıklı Köyü | AK Parti | %49,8 | %18,5 | %86,1 | 361 |
| Koyunhamza Köyü | AK Parti | %47,1 | %36,4 | %90,8 | 142 |
| Köprübaşı Köyü | AK Parti | %54,0 | %11,3 | %92,2 | 167 |
| Kumyalı Mahallesi | CHP | %31,4 | %46,9 | %76,2 | 3.160 |
| Kuşçulu Köyü | CHP | %25,8 | %45,4 | %67,2 | 259 |
| Maksutlu Köyü | AK Parti | %50,0 | %30,4 | %66,9 | 145 |
| Menteşe Köyü | AK Parti | %44,4 | %25,6 | %89,4 | 113 |
| Ortaköy | AK Parti | %60,4 | %22,0 | %84,4 | 109 |
| Önerli Köyü | CHP | %33,0 | %35,0 | %72,7 | 165 |
| Recepli Köyü | CHP | %34,0 | %36,8 | %90,0 | 120 |
| Sağlık Köyü | CHP | %28,0 | %60,4 | %92,4 | 211 |
| Sayfiye Mahallesi | CHP | %34,4 | %43,2 | %77,0 | 1.370 |
| Seferli Köyü | AK Parti | %44,6 | %31,0 | %92,8 | 249 |
| Sofulu Köyü | AK Parti | %61,3 | %23,5 | %89,1 | 147 |
| Soğukpınar Köyü | AK Parti | %45,0 | %12,9 | %84,8 | 256 |
| Soğuksu Mahallesi | CHP | %39,4 | %43,5 | %78,5 | 1.218 |
| Şafaklı Köyü | CHP | %35,3 | %36,8 | %85,9 | 270 |
| Şahinyuva Köyü | AK Parti | %45,6 | %44,0 | %78,6 | 168 |
| Şenlik Köyü | AK Parti | %49,6 | %15,5 | %96,5 | 368 |
| Taşlık Köyü | MHP | %22,6 | %21,4 | %83,3 | 210 |
| Tekgöz Köyü | AK Parti | %44,7 | %43,4 | %93,0 | 172 |
| Tepebaşı Mahallesi | CHP | %22,3 | %54,1 | %90,0 | 180 |
| Tepeköy | AK Parti | %52,9 | %31,1 | %87,8 | 147 |
| Terziali Köyü | AK Parti | %41,6 | %37,6 | %92,3 | 222 |
| Türkelli Köyü | AK Parti | %48,4 | %32,0 | %82,1 | 151 |
| Umutlu Köyü | AK Parti | %40,6 | %11,1 | %93,1 | 203 |
| Ünlüce Mahallesi | CHP | %33,3 | %53,6 | %86,9 | 259 |
| Yalıköy | AK Parti | %44,9 | %28,6 | %68,8 | 77 |
| Yeğenli Köyü | AK Parti | %48,9 | %29,9 | %79,7 | 177 |
| Yeşildere Köyü | AK Parti | %64,7 | %6,8 | %97,0 | 236 |
| Yeşiltepe Mahallesi | CHP | %35,7 | %40,7 | %76,5 | 1.819 |
İlgili sonuçlar