Esenşehir Mahallesi 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları

Esenşehir Mahallesi sonuçlarında CHP %37,7 ile birinci, AK Parti %37,2 ile ikinci; fark 0,5 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 3,2 puan üstünde. DEM Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %11,4 (+5,6 puan). CHP oy oranında Ümraniye ilçesindeki 35 mahalle ve köy arasında 17'nci sırada. 41 sandık, 13.750 kayıtlı seçmen. Katılım %79,2 (Türkiye %78,4).

Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.

Esenşehir Mahallesi 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Esenşehir Mahallesi, Ümraniye, İstanbul, Türkiye karşılaştırması
PartiOyEsenşehir MahallesiÜmraniyeİstanbulTürkiyeTürkiye'ye göre (puan)
CHP3.966%37,7%39,4%45,8%34,5+3,2
AK Parti3.916%37,2%42,0%38,2%32,4+4,8
DEM Parti1.196%11,4%2,7%1,7%5,8+5,6
Yeniden Refah679%6,5%6,9%3,8%7,0−0,5
Zafer Partisi308%2,9%4,2%3,6%2,4+0,5
İYİ Parti96%0,9%1,3%1,5%4,6−3,7
Saadet77%0,7%1,2%1,0%1,3−0,6
TKP47%0,4%0,2%0,3%0,2+0,2
HÜDA PAR41%0,4%0,2%0,3%0,7−0,3
DEVA Partisi34%0,3%0,4%0,3%0,5−0,1
BTP33%0,3%0,3%0,3%0,4−0,1
TİP31%0,3%0,3%0,7%0,6−0,3
Memleket31%0,3%0,4%0,3%0,3+0,0
SOL Parti19%0,2%0,1%0,2%0,2+0,0
TKH11%0,1%0,1%0,1%0,0+0,1
Vatan Partisi8%0,1%0,1%0,1%0,1−0,0
EMEP7%0,1%0,1%0,1%0,1−0,0
DSP5%0,0%0,1%0,1%0,1−0,1
Bağımsızlar5%0,0%0,1%0,1%0,3−0,3
DP5%0,0%0,0%0,1%0,3−0,3
ANAP3%0,0%0,1%0,0%0,0−0,0
Millet2%0,0%0,0%0,0%0,1−0,1
Esenşehir Mahallesi seçmen ve sandık bilgileri
SandıkKayıtlı seçmenOy kullananKatılımGeçerli oyGeçersiz oy
4113.75010.886%79,210.520366

Ümraniye ilçesindeki diğer mahalle ve köyler