İnönü 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
İnönü sonuçlarında AK Parti %40,6 ile birinci, CHP %27,3 ile ikinci; fark 13,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 2,2 puan üstünde. DP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %14,5 (+10,7 puan). 16 mahalle ve köy arasından 12'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yukarıkuzfındık Köyü (%85,7); CHP en güçlü İsmetpaşa Mahallesi (%46,0). Katılım %93,8 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
İnönü 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — İnönü, Eskişehir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | İnönü | Eskişehir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.189 | %40,6 | %36,1 | %38,4 | +2,2 |
| CHP | 1.471 | %27,3 | %10,2 | %23,1 | +4,2 |
| DP | 783 | %14,5 | %3,1 | %3,8 | +10,7 |
| MHP | 734 | %13,6 | %11,8 | %16,0 | −2,4 |
| Saadet | 73 | %1,4 | %2,2 | %5,2 | −3,8 |
| Anavatan | 62 | %1,1 | %0,5 | %0,8 | +0,4 |
| Millet | 27 | %0,5 | %0,7 | %0,1 | +0,4 |
| BBP | 23 | %0,4 | %1,9 | %2,4 | −1,9 |
| TKP | 11 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| BTP | 9 | %0,2 | %0,3 | %0,4 | −0,3 |
| İp | 7 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
| EMEP | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
İnönü seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 26 | 5.847 | 5.482 | %93,8 | 5.395 | 87 |
İnönü mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşağıkuzfındık Köyü | AK Parti | %65,9 | %3,6 | %93,7 | 271 |
| Çarşı Mahallesi | CHP | %34,9 | %37,3 | %92,1 | 884 |
| Dereyalak Köyü | AK Parti | %56,3 | %13,1 | %97,7 | 347 |
| Dutluca Köyü | AK Parti | %48,3 | %14,3 | %98,0 | 150 |
| Erenköy | AK Parti | %34,4 | %16,8 | %91,2 | 317 |
| Esnemez Köyü | AK Parti | %46,4 | %21,2 | %96,3 | 188 |
| İsmetpaşa Mahallesi | CHP | %34,8 | %46,0 | %93,5 | 1.395 |
| Kümbet Köyü | AK Parti | %45,5 | %3,0 | %93,0 | 115 |
| Kümbetakpınar Köyü | AK Parti | %65,4 | %2,5 | %94,2 | 86 |
| Kümbetyeniköy | AK Parti | %72,4 | %4,1 | %96,1 | 103 |
| Oklubalı Köyü | MHP | %37,0 | %9,7 | %93,0 | 894 |
| Orta Mahallesi | AK Parti | %40,9 | %34,6 | %90,9 | 285 |
| Seyitali Köyü | AK Parti | %43,1 | %12,1 | %98,3 | 60 |
| Yenice Mahallesi | CHP | %30,3 | %38,5 | %95,1 | 669 |
| Yukarıkuzfındık Köyü | AK Parti | %85,7 | %0,0 | %105,0 | 20 |
| Yürükyayla Köyü | AK Parti | %80,3 | %1,6 | %96,8 | 63 |
İlgili sonuçlar