Seyitgazi 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Seyitgazi sonuçlarında AK Parti %38,9 ile birinci, CHP %22,2 ile ikinci; fark 16,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 0,5 puan üstünde. DSP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %8,2 (+5,3 puan). 53 mahalle ve köy arasından 31'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Aşağısöğüt Mahallesi (%94,4); CHP en güçlü İkizoluk Köyü (%95,2). Katılım %95,2 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Seyitgazi 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Seyitgazi, Eskişehir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Seyitgazi | Eskişehir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.780 | %38,9 | %36,1 | %38,4 | +0,5 |
| CHP | 2.730 | %22,2 | %10,2 | %23,1 | −0,9 |
| MHP | 2.291 | %18,7 | %11,8 | %16,0 | +2,7 |
| DSP | 1.005 | %8,2 | %32,5 | %2,9 | +5,3 |
| DP | 567 | %4,6 | %3,1 | %3,8 | +0,8 |
| Saadet | 415 | %3,4 | %2,2 | %5,2 | −1,8 |
| BBP | 211 | %1,7 | %1,9 | %2,4 | −0,6 |
| Millet | 81 | %0,7 | %0,7 | %0,1 | +0,6 |
| Anavatan | 65 | %0,5 | %0,5 | %0,8 | −0,2 |
| BTP | 43 | %0,4 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| İp | 29 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,0 |
| EMEP | 25 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| TKP | 21 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| Ödp | 21 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
Seyitgazi seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 74 | 13.239 | 12.608 | %95,2 | 12.284 | 324 |
Seyitgazi mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akin Köyü | CHP | %17,1 | %62,7 | %95,7 | 277 |
| Aksaklı Köyü | MHP | %29,8 | %3,6 | %86,7 | 98 |
| Aslanbeyli Köyü | CHP | %9,1 | %77,3 | %97,8 | 91 |
| Aşağısöğüt Mahallesi | AK Parti | %94,4 | %0,0 | %109,1 | 33 |
| Ayvalı Köyü | AK Parti | %44,9 | %2,6 | %94,6 | 424 |
| Bardakçı Köyü | AK Parti | %36,9 | %12,1 | %93,4 | 530 |
| Beşsaray Köyü | AK Parti | %82,6 | %4,3 | %92,0 | 25 |
| Beykışla Köyü | AK Parti | %40,6 | %6,3 | %84,6 | 39 |
| Büyükdere Köyü | CHP | %8,3 | %68,8 | %82,8 | 58 |
| Büyükyayla Köyü | CHP | %26,5 | %53,1 | %86,0 | 57 |
| Cevizli Köyü | AK Parti | %64,6 | %16,4 | %97,3 | 691 |
| Çatören Köyü | MHP | %18,3 | %26,7 | %95,2 | 63 |
| Çukurağıl Köyü | AK Parti | %67,6 | %4,1 | %91,4 | 81 |
| Çukurca Köyü | AK Parti | %60,7 | %7,1 | %89,8 | 98 |
| Çürüttüm Köyü | CHP | %17,6 | %58,8 | %112,5 | 16 |
| Değişören Köyü | MHP | %29,4 | %3,9 | %96,2 | 106 |
| Derebenek Mahallesi | AK Parti | %47,1 | %4,1 | %95,0 | 560 |
| Doğançayır-Yenidoğan Mahallesi | DSP | %4,3 | %45,0 | %96,4 | 1.125 |
| Fethiye Köyü | CHP | %25,0 | %32,1 | %96,8 | 31 |
| Gemiç Köyü | MHP | %42,1 | %2,5 | %99,2 | 123 |
| Göcenoluk Köyü | AK Parti | %63,6 | %8,6 | %97,2 | 145 |
| Gökbahçe Köyü | AK Parti | %82,4 | %1,0 | %90,9 | 340 |
| Gökçegüney Köyü | AK Parti | %45,2 | %19,4 | %106,9 | 29 |
| Göknebi Köyü | AK Parti | %63,0 | %0,0 | %96,6 | 58 |
| Gümüşbel Köyü | AK Parti | %55,6 | %4,8 | %93,4 | 137 |
| İdrisyayla Köyü | AK Parti | %51,8 | %4,8 | %98,8 | 84 |
| İkiçeşme Mahallesi | AK Parti | %36,1 | %6,7 | %93,4 | 986 |
| İkizoluk Köyü | CHP | %0,0 | %95,2 | %83,9 | 31 |
| Karacalık Köyü | CHP | %38,0 | %46,0 | %98,0 | 51 |
| Karaören Köyü | AK Parti | %59,6 | %11,2 | %95,8 | 601 |
| Kesenler Köyü | AK Parti | %41,0 | %33,3 | %98,8 | 81 |
| Kırka-Emek Mahallesi | CHP | %27,2 | %34,1 | %95,9 | 1.994 |
| Kırka-Işık Mahallesi | CHP | %29,9 | %46,5 | %99,0 | 381 |
| Kırka-Kültür Mahallesi | CHP | %28,2 | %46,7 | %97,6 | 851 |
| Kümbet Köyü | AK Parti | %52,9 | %9,4 | %94,0 | 452 |
| Numanoluk Köyü | MHP | %28,6 | %23,8 | %91,4 | 93 |
| Oynaş Köyü | AK Parti | %54,5 | %9,1 | %103,0 | 33 |
| Örencik Köyü | AK Parti | %56,4 | %0,7 | %97,3 | 146 |
| Salihler Köyü | CHP | %3,2 | %85,7 | %85,5 | 76 |
| Sancar Köyü | AK Parti | %69,2 | %7,5 | %96,4 | 168 |
| Sandıközü Köyü | AK Parti | %74,1 | %8,6 | %92,1 | 63 |
| Sarayören Köyü | AK Parti | %65,0 | %1,9 | %98,1 | 162 |
| Sarıcailyas Köyü | AK Parti | %53,4 | %1,7 | %94,5 | 128 |
| Şükranlı Köyü | AK Parti | %55,8 | %17,4 | %92,8 | 97 |
| Taşlıkköy | DSP | %19,1 | %17,0 | %88,7 | 53 |
| Üçsaray Köyü | CHP | %16,7 | %38,5 | %98,0 | 99 |
| Yapıldak Köyü | AK Parti | %65,0 | %12,0 | %96,4 | 225 |
| Yarbasan Köyü | MHP | %0,0 | %33,3 | %64,3 | 14 |
| Yazıdere Köyü | AK Parti | %53,8 | %0,9 | %94,4 | 231 |
| Yenikent Köyü | DSP | %13,6 | %11,8 | %94,8 | 116 |
| Yeşiltepe Köyü | AK Parti | %75,3 | %10,1 | %96,8 | 94 |
| Yukarısöğüt Köyü | AK Parti | %46,1 | %14,5 | %98,8 | 84 |
| Yunus Mahallesi | AK Parti | %38,3 | %7,5 | %93,0 | 610 |
İlgili sonuçlar