Araç 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Araç sonuçlarında AK Parti %44,8 ile birinci, CHP %16,4 ile ikinci; fark 28,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 6,4 puan üstünde. Bağımsızlar Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %9,4 (+9,0 puan). 125 mahalle ve köy arasından 106'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çerçiler Köyü (%90,0); CHP en güçlü Kızılsaray Köyü (%47,1). Katılım %88,5 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Araç 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Araç, Kastamonu, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Araç | Kastamonu | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 6.130 | %44,8 | %44,7 | %38,4 | +6,4 |
| CHP | 2.242 | %16,4 | %10,2 | %23,1 | −6,7 |
| MHP | 2.040 | %14,9 | %29,4 | %16,0 | −1,1 |
| Bağımsızlar | 1.286 | %9,4 | %1,0 | %0,4 | +9,0 |
| DP | 754 | %5,5 | %7,0 | %3,8 | +1,7 |
| DSP | 516 | %3,8 | %2,8 | %2,9 | +0,9 |
| Saadet | 325 | %2,4 | %2,0 | %5,2 | −2,8 |
| BBP | 223 | %1,6 | %1,5 | %2,4 | −0,7 |
| TKP | 75 | %0,5 | %0,3 | %0,2 | +0,3 |
| İp | 46 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
| Ödp | 45 | %0,3 | %0,1 | %0,2 | +0,2 |
Araç seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 139 | 15.877 | 14.057 | %88,5 | 13.682 | 375 |
Araç mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahatlar Köyü | AK Parti | %57,3 | %8,0 | %86,4 | 88 |
| Akgeçit Köyü | AK Parti | %64,8 | %12,1 | %86,8 | 106 |
| Akıncılar Köyü | DP | %30,1 | %17,0 | %94,5 | 165 |
| Aksu Köyü | AK Parti | %62,5 | %5,4 | %96,9 | 64 |
| Aktaş Köyü | Bağımsızlar | %28,2 | %7,0 | %79,2 | 96 |
| Alakaya Köyü | AK Parti | %58,5 | %6,2 | %86,8 | 76 |
| Alınören Köyü | AK Parti | %57,4 | %4,7 | %88,2 | 152 |
| Aşağıçobanözü Köyü | AK Parti | %35,0 | %4,3 | %85,5 | 145 |
| Aşağıılıpınar Köyü | AK Parti | %55,9 | %6,8 | %87,1 | 70 |
| Aşağıikizören Köyü | AK Parti | %68,0 | %16,0 | %98,1 | 54 |
| Aşağıoba Köyü | AK Parti | %55,8 | %16,3 | %80,0 | 55 |
| Aşağıyazı Köyü | AK Parti | %34,7 | %30,6 | %100,0 | 50 |
| Avlacık Köyü | AK Parti | %51,2 | %6,0 | %94,4 | 89 |
| Avlağıçayırı Köyü | CHP | %28,6 | %36,9 | %90,3 | 93 |
| Bahçecik Köyü | AK Parti | %65,6 | %4,7 | %87,2 | 149 |
| Balçıkhisar Köyü | AK Parti | %48,2 | %9,9 | %83,2 | 173 |
| Başköy | AK Parti | %24,0 | %20,7 | %92,7 | 137 |
| Bektüre Köyü | AK Parti | %42,9 | %4,7 | %85,6 | 208 |
| Belen Köyü | AK Parti | %52,9 | %9,4 | %87,6 | 97 |
| Belkavak Köyü | AK Parti | %53,9 | %10,4 | %88,7 | 133 |
| Buğdam Köyü | AK Parti | %41,7 | %25,0 | %94,0 | 67 |
| Celepler Köyü | AK Parti | %50,0 | %17,2 | %71,0 | 93 |
| Cevizlik Köyü | AK Parti | %34,3 | %10,2 | %97,4 | 116 |
| Çalköy | AK Parti | %75,6 | %6,7 | %98,0 | 49 |
| Çamaltı Köyü | AK Parti | %43,2 | %22,7 | %92,2 | 51 |
| Çavuşköy | AK Parti | %65,9 | %8,2 | %89,5 | 95 |
| Çay Mahallesi | AK Parti | %40,9 | %26,1 | %92,2 | 450 |
| Çaykaşı Köyü | AK Parti | %52,3 | %5,6 | %77,5 | 138 |
| Çerçiler Köyü | AK Parti | %90,0 | %0,0 | %61,8 | 34 |
| Çubukludere Köyü | AK Parti | %60,2 | %1,1 | %79,3 | 121 |
| Çukurpelit Köyü | AK Parti | %53,4 | %18,2 | %97,8 | 92 |
| Damla Köyü | MHP | %29,7 | %1,4 | %97,5 | 79 |
| Değirmençay Köyü | AK Parti | %72,7 | %0,0 | %91,7 | 12 |
| Dereçatı Köyü | AK Parti | %51,4 | %15,9 | %91,4 | 152 |
| Deretepe Köyü | MHP | %21,9 | %20,0 | %90,7 | 118 |
| Doğanca Köyü | AK Parti | %47,4 | %26,3 | %86,4 | 22 |
| Doğanpınar Köyü | DP | %31,3 | %6,3 | %55,2 | 29 |
| Doruk Köyü | AK Parti | %69,6 | %8,7 | %92,0 | 25 |
| Ekinözü Köyü | AK Parti | %68,8 | %7,8 | %97,1 | 70 |
| Erekli Köyü | AK Parti | %56,3 | %22,9 | %92,5 | 53 |
| Eskiiğdir Köyü | AK Parti | %72,3 | %1,2 | %93,5 | 92 |
| Fındıklı Köyü | AK Parti | %83,3 | %13,3 | %75,6 | 41 |
| Gemi Köyü | CHP | %20,9 | %27,9 | %93,5 | 46 |
| Gergen Köyü | AK Parti | %65,7 | %7,5 | %93,2 | 73 |
| Gökçeçat Köyü | AK Parti | %40,0 | %11,3 | %92,4 | 92 |
| Gökçesu Köyü | AK Parti | %51,2 | %9,3 | %91,5 | 47 |
| Gölcük Köyü | AK Parti | %70,4 | %14,8 | %80,0 | 35 |
| Gülükler Köyü | AK Parti | %50,0 | %1,1 | %88,3 | 103 |
| Güzelce Köyü | AK Parti | %40,9 | %2,3 | %95,7 | 47 |
| Güzlük Köyü | AK Parti | %64,4 | %0,0 | %80,0 | 115 |
| Haliloba Köyü | AK Parti | %60,7 | %0,0 | %84,8 | 33 |
| Hanözü Köyü | AK Parti | %56,4 | %10,3 | %69,5 | 59 |
| Hatipköy | AK Parti | %79,6 | %3,7 | %90,0 | 60 |
| Huruçören Köyü | AK Parti | %28,0 | %22,0 | %94,6 | 112 |
| İğdir Köyü | MHP | %36,5 | %5,1 | %86,9 | 1.103 |
| İğdirkışla Köyü | AK Parti | %57,1 | %7,1 | %78,4 | 37 |
| İhsanlı Köyü | AK Parti | %40,3 | %2,6 | %90,9 | 88 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %38,9 | %27,4 | %89,6 | 758 |
| Karacalar Köyü | AK Parti | %79,8 | %5,8 | %80,6 | 129 |
| Karacık Köyü | AK Parti | %50,0 | %0,0 | %78,8 | 66 |
| Karakaya Köyü | AK Parti | %53,6 | %14,4 | %94,0 | 134 |
| Karcılar Köyü | AK Parti | %51,3 | %17,1 | %81,4 | 102 |
| Kavacık Köyü | AK Parti | %36,4 | %3,0 | %103,0 | 33 |
| Kavak Köyü | AK Parti | %60,3 | %3,4 | %87,3 | 71 |
| Kayabaşı Köyü | AK Parti | %37,0 | %30,1 | %101,2 | 86 |
| Kayaboğazı Köyü | AK Parti | %50,7 | %7,5 | %90,5 | 74 |
| Kayaören Köyü | AK Parti | %60,0 | %0,0 | %83,3 | 36 |
| Kemerler Köyü | Bağımsızlar | %6,1 | %0,0 | %91,7 | 36 |
| Kışlaköy | AK Parti | %65,3 | %3,0 | %78,5 | 135 |
| Kıyan Köyü | AK Parti | %60,2 | %6,1 | %94,2 | 104 |
| Kıyıdibi Köyü | AK Parti | %75,9 | %3,7 | %94,7 | 57 |
| Kızılören Köyü | AK Parti | %72,2 | %13,0 | %80,9 | 68 |
| Kızılsaray Köyü | CHP | %34,3 | %47,1 | %93,5 | 77 |
| Kirazlı Köyü | AK Parti | %72,5 | %2,0 | %86,7 | 60 |
| Kovanlı Köyü | AK Parti | %58,4 | %1,8 | %90,6 | 127 |
| Köklüdere Köyü | AK Parti | %40,0 | %0,0 | %80,7 | 166 |
| Köklüyurt Köyü | AK Parti | %58,8 | %3,9 | %79,4 | 68 |
| Köseköy | AK Parti | %48,8 | %11,3 | %80,0 | 105 |
| Mesudiye Mahallesi | CHP | %35,7 | %46,4 | %100,0 | 90 |
| Muratlı Köyü | Bağımsızlar | %7,9 | %0,0 | %86,4 | 44 |
| Müslimler Köyü | AK Parti | %40,9 | %6,4 | %83,0 | 135 |
| Okçular Köyü | AK Parti | %62,5 | %0,0 | %71,1 | 45 |
| Okluk Köyü | AK Parti | %42,4 | %3,5 | %95,6 | 90 |
| Olucak Köyü | AK Parti | %42,6 | %16,7 | %90,0 | 60 |
| Oycalı Köyü | AK Parti | %63,1 | %11,5 | %93,0 | 143 |
| Ömersin Köyü | AK Parti | %60,7 | %3,6 | %96,6 | 59 |
| Özbel Köyü | AK Parti | %51,4 | %18,9 | %84,4 | 45 |
| Palazlar Köyü | AK Parti | %35,7 | %17,3 | %88,8 | 116 |
| Pelitören Köyü | AK Parti | %38,6 | %14,0 | %95,1 | 61 |
| Pınarören Köyü | AK Parti | %67,1 | %0,0 | %90,1 | 91 |
| Recepbey Köyü | AK Parti | %76,7 | %3,3 | %84,0 | 75 |
| Saltuklu Köyü | MHP | %27,8 | %5,6 | %86,9 | 84 |
| Samatlar Köyü | AK Parti | %51,4 | %0,0 | %89,9 | 79 |
| Sarıhacı Köyü | AK Parti | %64,9 | %0,0 | %94,9 | 39 |
| Sarpun Köyü | AK Parti | %41,7 | %9,6 | %88,3 | 180 |
| Serdar Köyü | AK Parti | %38,6 | %11,7 | %90,6 | 191 |
| Sıragömü Köyü | AK Parti | %47,2 | %27,0 | %91,1 | 101 |
| Sofçular Köyü | CHP | %30,7 | %46,6 | %91,8 | 98 |
| Susuz Köyü | AK Parti | %44,0 | %10,6 | %82,2 | 180 |
| Sümenler Köyü | AK Parti | %52,4 | %4,8 | %84,6 | 26 |
| Şehrimanlar Köyü | AK Parti | %32,8 | %6,0 | %89,6 | 77 |
| Şenyurt Köyü | AK Parti | %84,4 | %0,0 | %97,0 | 33 |
| Şiringüney Köyü | AK Parti | %47,5 | %6,6 | %91,4 | 70 |
| Taşpınar Köyü | AK Parti | %52,9 | %5,9 | %61,8 | 55 |
| Tatlıca Köyü | CHP | %31,6 | %33,3 | %76,4 | 161 |
| Tavşanlı Köyü | AK Parti | %70,8 | %1,9 | %93,2 | 117 |
| Tellikoz Köyü | AK Parti | %51,9 | %6,2 | %88,0 | 92 |
| Terke Köyü | AK Parti | %50,3 | %8,5 | %84,1 | 189 |
| Tokatlı Köyü | AK Parti | %70,2 | %0,0 | %100,9 | 110 |
| Toygaören Köyü | AK Parti | %35,0 | %28,7 | %94,1 | 85 |
| Tuzaklı Köyü | AK Parti | %44,2 | %30,8 | %92,9 | 56 |
| Uğurköy | AK Parti | %75,5 | %3,8 | %88,7 | 62 |
| Üçpınar Köyü | MHP | %12,5 | %6,3 | %88,9 | 18 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %35,4 | %35,6 | %89,1 | 958 |
| Yenice Köyü | AK Parti | %29,6 | %24,0 | %94,2 | 137 |
| Yeşil Mahallesi | CHP | %26,2 | %42,3 | %88,0 | 1.085 |
| Yeşilova Köyü | AK Parti | %48,4 | %1,0 | %91,5 | 426 |
| Yukarıaraç Mahallesi | AK Parti | %33,4 | %30,1 | %91,8 | 843 |
| Yukarıçobanözü Köyü | AK Parti | %63,6 | %0,0 | %94,3 | 70 |
| Yukarıgüney Köyü | AK Parti | %68,6 | %2,9 | %89,2 | 120 |
| Yukarıılıpınar Köyü | AK Parti | %86,0 | %0,0 | %78,4 | 139 |
| Yukarıikizören Köyü | AK Parti | %74,2 | %12,9 | %96,9 | 32 |
| Yukarıoba Köyü | AK Parti | %36,7 | %31,7 | %84,7 | 72 |
| Yukarıyazı Köyü | CHP | %14,7 | %38,2 | %85,7 | 42 |
| Yurttepe Köyü | AK Parti | %42,9 | %26,8 | %101,8 | 55 |
İlgili sonuçlar