Emirgazi 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Emirgazi sonuçlarında AK Parti %45,8 ile birinci, MHP %34,3 ile ikinci; fark 11,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 7,4 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %34,3 (+18,3 puan). 18 mahalle ve köy arasından 13'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Demirci-İstiklal Mahallesi (%59,4); MHP en güçlü Yeni Mahallesi (%59,0). Katılım %95,3 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Emirgazi 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Emirgazi, Konya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Emirgazi | Konya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.661 | %45,8 | %54,7 | %38,4 | +7,4 |
| MHP | 1.992 | %34,3 | %19,2 | %16,0 | +18,3 |
| DP | 427 | %7,3 | %2,0 | %3,8 | +3,5 |
| CHP | 323 | %5,6 | %8,2 | %23,1 | −17,5 |
| DSP | 236 | %4,1 | %1,4 | %2,9 | +1,2 |
| Saadet | 59 | %1,0 | %9,5 | %5,2 | −4,2 |
| BBP | 54 | %0,9 | %2,5 | %2,4 | −1,4 |
| Millet | 23 | %0,4 | %0,2 | %0,1 | +0,3 |
| BTP | 15 | %0,3 | %0,5 | %0,4 | −0,2 |
| İp | 14 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,0 |
| TKP | 9 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Emirgazi seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 29 | 6.229 | 5.937 | %95,3 | 5.813 | 124 |
Emirgazi mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akmescit Mahallesi | AK Parti | %49,4 | %41,9 | %95,2 | 646 |
| Besci Köyü | AK Parti | %50,5 | %23,5 | %84,6 | 234 |
| Camikebir Mahallesi | AK Parti | %52,5 | %45,4 | %98,4 | 189 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %50,6 | %42,5 | %97,3 | 520 |
| Demirci-Fatih Mahallesi | DP | %37,8 | %7,7 | %95,5 | 761 |
| Demirci-İstiklal Mahallesi | AK Parti | %59,4 | %13,9 | %96,2 | 522 |
| Ekizli Köyü | AK Parti | %49,0 | %32,2 | %95,3 | 258 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %51,0 | %35,7 | %95,7 | 373 |
| Gölören B.m Köyü | AK Parti | %45,7 | %4,9 | %87,2 | 94 |
| Işıklar-Mimar Sinan Mahallesi | AK Parti | %40,6 | %40,6 | %95,8 | 424 |
| Işıklar-Tekke Mahallesi | MHP | %26,3 | %41,8 | %98,2 | 392 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %52,8 | %42,2 | %96,3 | 587 |
| Karaören Köyü | AK Parti | %56,4 | %21,8 | %71,8 | 78 |
| Meşeli Köyü | CHP | %25,0 | %27,5 | %93,2 | 44 |
| Öbektaş Köyü | AK Parti | %44,8 | %13,4 | %83,1 | 83 |
| Türbe Mahallesi | MHP | %46,0 | %52,2 | %96,8 | 475 |
| Yamaç Köyü | AK Parti | %39,3 | %32,5 | %98,6 | 211 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %36,1 | %59,0 | %97,0 | 338 |
İlgili sonuçlar