Buca 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Buca sonuçlarında Hayır %58,5 ile birinci, Evet %41,5 ile ikinci; fark 16,9 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%42,1) 16,3 puan üstünde. 47 mahalle ve köy arasından 38'inde Hayır önde. Hayır en güçlü Vali Rahmi Bey Mahallesi (%76,2); Evet en güçlü Mustafa Kemal Mahallesi (%72,3). Katılım %77,1 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Buca 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Buca, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Buca | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 135.276 | %58,5 | %63,7 | %42,1 | +16,3 |
| Evet | 96.084 | %41,5 | %36,3 | %57,9 | −16,3 |
Buca seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 761 | 304.870 | 235.046 | %77,1 | 231.360 | 3.686 |
Buca mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| 29 Ekim Mahallesi | Hayır | %52,8 | %47,2 | %82,9 | 829 |
| Adatepe Mahallesi | Hayır | %57,7 | %42,3 | %74,4 | 8.011 |
| Akıncılar Mahallesi | Hayır | %62,2 | %37,8 | %80,1 | 7.245 |
| Atatürk Mahallesi | Hayır | %55,9 | %44,1 | %75,9 | 9.595 |
| Aydoğdu Mahallesi | Hayır | %64,1 | %35,9 | %83,1 | 1.062 |
| Barış Mahallesi | Hayır | %67,1 | %32,9 | %79,4 | 11.960 |
| Belenbaşı Köyü | Hayır | %59,0 | %41,0 | %91,9 | 695 |
| Buca Koop Mahallesi | Hayır | %71,0 | %29,0 | %78,0 | 10.157 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %70,4 | %29,6 | %81,7 | 3.696 |
| Çağdaş Mahallesi | Hayır | %67,6 | %32,4 | %84,0 | 2.253 |
| Çaldıran Mahallesi | Evet | %47,5 | %52,5 | %65,5 | 2.993 |
| Çamlık Mahallesi | Hayır | %51,5 | %48,5 | %79,7 | 7.210 |
| Çamlıkule Mahallesi | Hayır | %52,4 | %47,6 | %73,3 | 10.600 |
| Çamlıpınar Mahallesi | Hayır | %57,1 | %42,9 | %75,7 | 6.431 |
| Dicle Mahallesi | Hayır | %56,5 | %43,5 | %80,7 | 3.833 |
| Doğancılar Köyü | Hayır | %61,5 | %38,5 | %88,4 | 190 |
| Dumlupınar Mahallesi | Hayır | %74,7 | %25,3 | %80,6 | 3.137 |
| Efeler Mahallesi | Hayır | %71,1 | %28,9 | %80,0 | 14.380 |
| Fırat Mahallesi | Hayır | %50,6 | %49,4 | %76,9 | 11.978 |
| Gaziler Mahallesi | Hayır | %62,5 | %37,5 | %79,0 | 3.305 |
| Göksu Mahallesi | Evet | %35,7 | %64,3 | %71,3 | 17.627 |
| Güven Mahallesi | Hayır | %71,9 | %28,1 | %77,9 | 4.537 |
| Hürriyet Mahallesi | Hayır | %71,7 | %28,3 | %79,3 | 8.531 |
| İnkılap Mahallesi | Hayır | %70,7 | %29,3 | %80,0 | 7.154 |
| İnönü Mahallesi | Evet | %31,7 | %68,3 | %67,9 | 10.733 |
| İzkent Mahallesi | Hayır | %68,5 | %31,5 | %81,2 | 4.462 |
| Karacaağaç Köyü | Hayır | %60,9 | %39,1 | %85,9 | 532 |
| Karanfil Mahallesi | Hayır | %66,1 | %33,9 | %82,2 | 3.548 |
| Kaynaklar Merkez Mahallesi | Evet | %30,5 | %69,5 | %86,0 | 743 |
| Kırıklar Köyü | Hayır | %52,3 | %47,7 | %71,8 | 1.115 |
| Kozağaç Mahallesi | Hayır | %59,9 | %40,1 | %81,2 | 11.823 |
| Kuruçeşme Mahallesi | Hayır | %58,2 | %41,8 | %72,2 | 7.902 |
| Laleli Mahallesi | Hayır | %68,3 | %31,7 | %78,4 | 4.702 |
| Menderes Mahallesi | Hayır | %72,9 | %27,1 | %80,7 | 9.700 |
| Murathan Mahallesi | Hayır | %70,8 | %29,2 | %84,0 | 3.407 |
| Mustafa Kemal Mahallesi | Evet | %27,7 | %72,3 | %70,2 | 8.668 |
| Seyhan Mahallesi | Evet | %47,4 | %52,6 | %76,9 | 2.238 |
| Şirinkapı Mahallesi | Hayır | %60,9 | %39,1 | %79,7 | 2.824 |
| Ufuk Mahallesi | Hayır | %56,4 | %43,6 | %77,9 | 11.706 |
| Vali Rahmi Bey Mahallesi | Hayır | %76,2 | %23,8 | %79,7 | 6.808 |
| Yaylacık Mahallesi | Hayır | %58,5 | %41,5 | %79,8 | 9.127 |
| Yenigün Mahallesi | Hayır | %57,5 | %42,5 | %78,3 | 11.629 |
| Yeşilbağlar Mahallesi | Evet | %44,5 | %55,5 | %71,6 | 11.001 |
| Yıldız Mahallesi | Hayır | %51,8 | %48,2 | %75,7 | 12.694 |
| Yıldızlar Mahallesi | Evet | %47,9 | %52,1 | %79,3 | 304 |
| Yiğitler Mahallesi | Hayır | %70,9 | %29,1 | %80,0 | 11.051 |
| Zafer Mahallesi | Evet | %35,4 | %64,6 | %59,3 | 744 |
İlgili sonuçlar