Çiğli 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Çiğli sonuçlarında Hayır %70,1 ile birinci, Evet %29,9 ile ikinci; fark 40,3 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%42,1) 28,0 puan üstünde. 27 mahalle ve köy arasından 27'sinde Hayır önde. Hayır en güçlü İnönü Mahallesi (%87,6); Evet en güçlü Aosb Mahallesi (%43,5). Katılım %80,5 (Türkiye %77,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çiğli 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Çiğli, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Çiğli | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 65.448 | %70,1 | %63,7 | %42,1 | +28,0 |
| Evet | 27.853 | %29,9 | %36,3 | %57,9 | −28,0 |
Çiğli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 298 | 117.523 | 94.627 | %80,5 | 93.301 | 1.326 |
Çiğli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi | Hayır | %80,2 | %19,8 | %79,0 | 5.981 |
| Aosb Mahallesi | Hayır | %56,5 | %43,5 | %127,8 | 18 |
| Ataşehir Mahallesi | Hayır | %70,9 | %29,1 | %81,3 | 13.274 |
| Atatürk Mahallesi | Hayır | %64,9 | %35,1 | %78,2 | 5.077 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | Hayır | %76,6 | %23,4 | %81,9 | 3.015 |
| Balatçık Mahallesi | Hayır | %56,6 | %43,4 | %78,1 | 5.596 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %66,8 | %33,2 | %77,4 | 3.405 |
| Çağdaş Mahallesi | Hayır | %76,7 | %23,3 | %80,8 | 5.393 |
| Egekent Mahallesi | Hayır | %74,2 | %25,8 | %81,0 | 7.603 |
| Esentepe Mahallesi | Hayır | %71,6 | %28,4 | %77,9 | 1.436 |
| Evka-2 Mahallesi | Hayır | %74,0 | %26,0 | %79,3 | 3.914 |
| Evka-5 Mahallesi | Hayır | %66,3 | %33,7 | %78,2 | 9.680 |
| Evka-6 Mahallesi | Hayır | %72,0 | %28,0 | %79,3 | 1.845 |
| Güzeltepe Mahallesi | Hayır | %75,5 | %24,5 | %82,0 | 5.538 |
| Harmandalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi | Hayır | %65,8 | %34,2 | %86,9 | 451 |
| İnönü Mahallesi | Hayır | %87,6 | %12,4 | %83,1 | 1.696 |
| İzkent Mahallesi | Hayır | %73,0 | %27,0 | %79,6 | 5.679 |
| Kaklıç Mahallesi | Hayır | %67,0 | %33,0 | %83,3 | 1.084 |
| Köyiçi Mahallesi | Hayır | %57,7 | %42,3 | %82,7 | 3.527 |
| Küçük Çiğli Mahallesi | Hayır | %62,2 | %37,8 | %79,6 | 8.804 |
| Maltepe Mahallesi | Hayır | %65,2 | %34,8 | %87,6 | 2.570 |
| Sasalı Merkez Mahallesi | Hayır | %72,0 | %28,0 | %84,6 | 1.962 |
| Şirintepe Mahallesi | Hayır | %75,9 | %24,1 | %82,1 | 6.717 |
| Tuzla Mahallesi | Hayır | %61,8 | %38,2 | %60,7 | 56 |
| Uğur Mumcu Mahallesi | Hayır | %76,7 | %23,3 | %80,1 | 2.507 |
| Yakakent Mahallesi | Hayır | %67,2 | %32,8 | %78,1 | 5.362 |
| Yeni Mahalle Mahallesi | Hayır | %67,3 | %32,7 | %84,9 | 5.333 |
İlgili sonuçlar