Çarşamba 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Çarşamba sonuçlarında Evet %73,3 ile birinci, Hayır %26,7 ile ikinci; fark 46,7 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 15,5 puan üstünde. 146 mahalle ve köy arasından 140'ında Evet önde. Evet en güçlü Esentepe Köyü (%98,2); Hayır en güçlü Boyacılı Köyü (%84,8). Katılım %81,7 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çarşamba 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Çarşamba, Samsun, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Çarşamba | Samsun | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 55.865 | %73,3 | %67,2 | %57,9 | +15,5 |
| Hayır | 20.299 | %26,7 | %32,8 | %42,1 | −15,5 |
Çarşamba seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 298 | 95.003 | 77.636 | %81,7 | 76.164 | 1.472 |
Çarşamba mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Acıklı Köyü | Evet | %77,5 | %22,5 | %84,7 | 320 |
| Ağcagüney-Mevlana Mahallesi | Evet | %80,4 | %19,6 | %80,4 | 866 |
| Ağcagüney-Yunus Emre Mahallesi | Evet | %52,0 | %48,0 | %78,1 | 670 |
| Ahubaba Köyü | Evet | %87,3 | %12,7 | %87,7 | 366 |
| Akçaltı Köyü | Evet | %91,0 | %9,0 | %89,6 | 201 |
| Akçatarla Köyü | Evet | %80,4 | %19,6 | %75,5 | 678 |
| Akkuzulu Köyü | Evet | %73,5 | %26,5 | %88,3 | 188 |
| Ali Fuat Başgil Mahallesi | Evet | %77,1 | %22,9 | %76,7 | 1.037 |
| Alibeyli Köyü | Evet | %72,6 | %27,4 | %87,5 | 814 |
| Allı Köyü | Evet | %76,1 | %23,9 | %88,7 | 520 |
| Arımköseli Köyü | Evet | %77,8 | %22,2 | %80,1 | 236 |
| Aşağıdikencik Köyü | Evet | %66,5 | %33,5 | %82,9 | 414 |
| Aşağıdonurlu Köyü | Evet | %88,7 | %11,3 | %81,8 | 77 |
| Aşağıesenli Köyü | Evet | %83,1 | %16,9 | %91,3 | 230 |
| Aşağıkavacık Köyü | Evet | %83,0 | %17,0 | %84,1 | 409 |
| Aşağımusalla Köyü | Evet | %92,2 | %7,8 | %82,8 | 406 |
| Aşağıturgutlu Köyü | Evet | %82,4 | %17,6 | %90,0 | 229 |
| Aşıklı Köyü | Evet | %61,1 | %38,9 | %89,5 | 248 |
| Ataköy | Evet | %86,2 | %13,8 | %82,5 | 770 |
| Bafracalı Köyü | Evet | %85,1 | %14,9 | %88,7 | 1.439 |
| Bayramlı Köyü | Evet | %60,3 | %39,7 | %82,7 | 369 |
| Beylerce Köyü | Evet | %77,5 | %22,5 | %81,2 | 851 |
| Beyyenice Köyü | Evet | %66,7 | %33,3 | %84,7 | 707 |
| Bezirgan Köyü | Evet | %97,4 | %2,6 | %86,7 | 270 |
| Boyacılı Köyü | Hayır | %15,2 | %84,8 | %88,3 | 222 |
| Bölmeçayırı Köyü | Evet | %77,8 | %22,2 | %81,7 | 491 |
| Canlı Köyü | Evet | %71,1 | %28,9 | %90,4 | 428 |
| Cumhuriyet Köyü | Evet | %90,8 | %9,2 | %81,8 | 2.074 |
| Çaltı Köyü | Evet | %84,4 | %15,6 | %81,6 | 646 |
| Çatak Köyü | Evet | %91,9 | %8,1 | %90,4 | 280 |
| Çay Mahallesi | Evet | %64,4 | %35,6 | %77,6 | 7.814 |
| Çayvar Köyü | Evet | %61,4 | %38,6 | %72,4 | 642 |
| Çelikli Köyü | Evet | %73,7 | %26,3 | %92,4 | 329 |
| Çerçiler Köyü | Evet | %78,7 | %21,3 | %93,2 | 235 |
| Çınarlık-Eğercili Mahallesi | Evet | %78,9 | %21,1 | %89,8 | 373 |
| Çınarlık-Fatih Mahallesi | Evet | %74,5 | %25,5 | %85,9 | 446 |
| Çınarlık-Kurtuluş Mahallesi | Evet | %93,8 | %6,2 | %86,8 | 281 |
| Çınarlık-Merkez Mahallesi | Evet | %73,6 | %26,4 | %85,2 | 752 |
| Çınarlık-Yalı Mahallesi | Evet | %77,6 | %22,4 | %82,5 | 616 |
| Çınarlık-Yukarı Eğercili Mahallesi | Evet | %78,1 | %21,9 | %82,7 | 626 |
| Dalbahçe Köyü | Evet | %69,1 | %30,9 | %82,7 | 452 |
| Damlataş Köyü | Evet | %78,1 | %21,9 | %84,3 | 478 |
| Demirarslan Köyü | Evet | %66,7 | %33,3 | %80,4 | 363 |
| Demircili Köyü | Hayır | %36,6 | %63,4 | %99,6 | 280 |
| Demirli Köyü | Evet | %79,3 | %20,7 | %84,1 | 339 |
| Denizler Köyü | Evet | %81,7 | %18,3 | %87,7 | 367 |
| Deyincek Köyü | Evet | %74,6 | %25,4 | %75,9 | 390 |
| Dikbıyık-Aşağıgüzpınar Mahallesi | Evet | %59,5 | %40,5 | %90,0 | 300 |
| Dikbıyık-Bahçelievler Mahallesi | Evet | %62,2 | %37,8 | %83,7 | 337 |
| Dikbıyık-Merkez Mahallesi | Evet | %73,6 | %26,4 | %83,2 | 863 |
| Dikbıyık-Yukarıgüzpınar Mahallesi | Evet | %69,5 | %30,5 | %83,8 | 210 |
| Durakbaşı Köyü | Evet | %69,7 | %30,3 | %78,9 | 251 |
| Durusu Köyü | Evet | %80,0 | %20,0 | %78,6 | 673 |
| Eğridere Köyü | Evet | %91,1 | %8,9 | %79,3 | 749 |
| Eğrikum Köyü | Hayır | %33,3 | %66,7 | %91,1 | 213 |
| Epçeli Köyü | Evet | %90,3 | %9,7 | %91,3 | 367 |
| Esençay Köyü | Evet | %91,4 | %8,6 | %89,3 | 299 |
| Esentepe Köyü | Evet | %98,2 | %1,8 | %94,3 | 122 |
| Gazi Mahallesi | Evet | %81,1 | %18,9 | %78,8 | 1.313 |
| Gökçeçakmak Köyü | Evet | %92,7 | %7,3 | %81,1 | 766 |
| Gökçeli Köyü | Evet | %75,7 | %24,3 | %82,8 | 354 |
| Güldere Köyü | Evet | %89,0 | %11,0 | %85,1 | 215 |
| Gülören Köyü | Evet | %76,1 | %23,9 | %75,9 | 715 |
| Gülyazı Köyü | Evet | %93,0 | %7,0 | %91,4 | 220 |
| Güneşli Köyü | Evet | %79,1 | %20,9 | %91,7 | 313 |
| Hacılıçay Köyü | Evet | %53,4 | %46,6 | %87,3 | 204 |
| Hasbahçe Mahallesi | Evet | %72,4 | %27,6 | %79,4 | 2.633 |
| Helvacalı Köyü | Evet | %82,4 | %17,6 | %85,5 | 477 |
| Hürriyet-Fener Mahallesi | Evet | %71,3 | %28,7 | %78,3 | 189 |
| Hürriyet-Merkez Mahallesi | Evet | %84,2 | %15,8 | %76,2 | 631 |
| Hürriyet-Sivaslılar Mahallesi | Evet | %62,7 | %37,3 | %70,1 | 515 |
| Irmaksırtı Köyü | Evet | %79,3 | %20,7 | %90,4 | 706 |
| Kabaceviz Köyü | Evet | %78,2 | %21,8 | %77,5 | 690 |
| Karaağaç Köyü | Evet | %95,5 | %4,5 | %92,1 | 267 |
| Karabahçe Köyü | Evet | %68,1 | %31,9 | %87,9 | 495 |
| Karacalı Köyü | Evet | %92,3 | %7,7 | %79,1 | 235 |
| Karakaya Köyü | Evet | %91,3 | %8,7 | %82,1 | 702 |
| Karakulak Köyü | Evet | %88,1 | %11,9 | %89,3 | 150 |
| Karamustafalı Köyü | Evet | %85,7 | %14,3 | %82,0 | 668 |
| Kaydan Köyü | Evet | %60,7 | %39,3 | %94,6 | 186 |
| Kemer Köyü | Evet | %69,8 | %30,2 | %74,5 | 231 |
| Kestanepınarı Köyü | Evet | %93,9 | %6,1 | %78,5 | 191 |
| Kızılot Köyü | Evet | %61,4 | %38,6 | %86,7 | 504 |
| Kirazbucağı Köyü | Evet | %85,2 | %14,8 | %92,2 | 281 |
| Kirazlıkçay Mahallesi | Evet | %69,1 | %30,9 | %78,2 | 4.601 |
| Kocakavak Köyü | Evet | %89,2 | %10,8 | %90,6 | 414 |
| Koldere Köyü | Evet | %90,2 | %9,8 | %82,5 | 223 |
| Konukluk Köyü | Evet | %86,9 | %13,1 | %73,8 | 366 |
| Köklük Köyü | Evet | %69,1 | %30,9 | %84,1 | 233 |
| Köroğlu Köyü | Evet | %95,3 | %4,7 | %84,1 | 339 |
| Kumarlı Köyü | Evet | %74,0 | %26,0 | %86,5 | 230 |
| Kumköy | Evet | %66,2 | %33,8 | %92,7 | 286 |
| Kumtepe Köyü | Evet | %72,0 | %28,0 | %83,9 | 554 |
| Kurtahmetli Köyü | Hayır | %28,2 | %71,8 | %85,1 | 329 |
| Kuşçulu Köyü | Evet | %74,6 | %25,4 | %92,5 | 201 |
| Kuşhane Köyü | Evet | %77,9 | %22,1 | %80,3 | 391 |
| Kürtün Köyü | Evet | %78,9 | %21,1 | %72,3 | 740 |
| Mahmutlu Köyü | Evet | %80,9 | %19,1 | %93,5 | 199 |
| Melik Köyü | Evet | %68,6 | %31,4 | %85,5 | 138 |
| Musçalı Köyü | Evet | %84,8 | %15,2 | %78,8 | 430 |
| Namazlı Köyü | Evet | %81,0 | %19,0 | %92,6 | 242 |
| Ordubaşı Köyü | Evet | %63,2 | %36,8 | %83,2 | 352 |
| Orduköy | Evet | %81,5 | %18,5 | %82,3 | 402 |
| Orta Mahallesi | Evet | %65,2 | %34,8 | %78,5 | 8.311 |
| Otluk Köyü | Evet | %69,0 | %31,0 | %90,2 | 163 |
| Ovacık Köyü | Evet | %94,0 | %6,0 | %91,7 | 422 |
| Oymalı Köyü | Evet | %85,5 | %14,5 | %82,9 | 404 |
| Ömerli Köyü | Evet | %90,9 | %9,1 | %95,9 | 369 |
| Paşayazı Köyü | Evet | %71,8 | %28,2 | %84,2 | 323 |
| Porsuk Köyü | Evet | %92,6 | %7,4 | %83,6 | 463 |
| Sahilköy | Evet | %71,1 | %28,9 | %79,6 | 695 |
| Saraçlı Köyü | Hayır | %45,9 | %54,1 | %85,9 | 290 |
| Sarıcalı Mahallesi | Evet | %64,7 | %35,3 | %77,8 | 6.237 |
| Sefalı Köyü | Evet | %68,0 | %32,0 | %78,5 | 377 |
| Selimiye Köyü | Evet | %90,2 | %9,8 | %76,2 | 235 |
| Sığırtmaç Köyü | Evet | %72,6 | %27,4 | %88,5 | 192 |
| Soğucak Köyü | Evet | %95,2 | %4,8 | %84,6 | 279 |
| Suğluca Köyü | Evet | %88,1 | %11,9 | %83,5 | 127 |
| Sungurlu Mahallesi | Evet | %60,0 | %40,0 | %78,9 | 4.194 |
| Şenyurt Köyü | Evet | %91,6 | %8,4 | %86,3 | 505 |
| Şeyhgüven Köyü | Hayır | %46,4 | %53,6 | %84,7 | 443 |
| Şeyhhabil Köyü | Evet | %72,7 | %27,3 | %88,0 | 233 |
| Taşdemir Köyü | Evet | %56,8 | %43,2 | %83,0 | 447 |
| Tatarlı Köyü | Evet | %89,8 | %10,2 | %98,4 | 183 |
| Tilkili Köyü | Evet | %88,6 | %11,4 | %85,4 | 103 |
| Turgutlu Köyü | Evet | %80,9 | %19,1 | %91,5 | 342 |
| Uluköy | Evet | %59,1 | %40,9 | %89,6 | 182 |
| Ulupınar Köyü | Evet | %90,8 | %9,2 | %89,2 | 203 |
| Umut Mahallesi | Evet | %83,0 | %17,0 | %83,5 | 707 |
| Ustacalı Köyü | Evet | %81,0 | %19,0 | %81,7 | 349 |
| Uzunlu Köyü | Evet | %65,2 | %34,8 | %98,8 | 244 |
| Üçköprü Mahallesi | Evet | %80,8 | %19,2 | %81,8 | 1.069 |
| Vakıfköprü Köyü | Evet | %68,6 | %31,4 | %78,3 | 230 |
| Yağcılar Köyü | Evet | %70,8 | %29,2 | %90,0 | 459 |
| Yamanlı Köyü | Evet | %88,7 | %11,3 | %97,1 | 383 |
| Yenikaracalı Köyü | Evet | %69,8 | %30,2 | %87,6 | 340 |
| Yenikışla Köyü | Evet | %79,7 | %20,3 | %90,3 | 165 |
| Yeniköseli Köyü | Evet | %76,0 | %24,0 | %85,6 | 458 |
| Yeşilırmak Mahallesi | Evet | %70,9 | %29,1 | %77,8 | 2.540 |
| Yeşilova Köyü | Evet | %91,5 | %8,5 | %93,4 | 256 |
| Yukarıdikencik Köyü | Evet | %66,3 | %33,7 | %81,0 | 231 |
| Yukarıdonurlu Köyü | Evet | %69,9 | %30,1 | %81,8 | 649 |
| Yukarıesenli Köyü | Evet | %77,3 | %22,7 | %83,6 | 342 |
| Yukarıkarabahçe Köyü | Evet | %86,7 | %13,3 | %84,3 | 127 |
| Yukarıkavacık Köyü | Evet | %89,7 | %10,3 | %91,0 | 467 |
| Zümrüt Köyü | Evet | %92,6 | %7,4 | %79,3 | 121 |
İlgili sonuçlar