Balçova 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Balçova sonuçlarında CHP %61,2 ile birinci, AK Parti %28,6 ile ikinci; fark 32,7 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%31,0) 30,2 puan üstünde. 8 mahalle ve köy arasından 7'sinde CHP önde. CHP en güçlü Korutürk Mahallesi (%69,8); AK Parti en güçlü Bahçelerarası Mahallesi (%46,1). Katılım %90,0 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Balçova 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Balçova, İzmir, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Balçova | İzmir | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 32.072 | %61,2 | %49,6 | %31,0 | +30,2 |
| AK Parti | 14.953 | %28,6 | %35,9 | %45,5 | −17,0 |
| MHP | 2.647 | %5,1 | %8,0 | %13,6 | −8,6 |
| HDP | 1.174 | %2,2 | %3,4 | %2,3 | −0,1 |
| DSP | 481 | %0,9 | %0,5 | %0,1 | +0,8 |
| İp | 298 | %0,6 | %0,4 | %0,1 | +0,4 |
| BBP | 176 | %0,3 | %0,5 | %0,7 | −0,4 |
| HEPAR | 121 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Saadet | 115 | %0,2 | %0,5 | %1,7 | −1,4 |
| TKP | 72 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| DP | 44 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Yurt-p | 44 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 34 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| HKP | 34 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 25 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DYP | 23 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Turk Parti | 20 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 17 | %0,0 | %0,1 | %0,6 | −0,6 |
| Millet | 10 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| LDP | 9 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Balçova seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 201 | 60.211 | 54.181 | %90,0 | 52.369 | 1.812 |
Balçova mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Bahçelerarası Mahallesi | AK Parti | %43,9 | %46,1 | %90,8 | 577 |
| Çetin Emeç Mahallesi | CHP | %58,5 | %30,4 | %90,8 | 8.375 |
| Eğitim Mahallesi | CHP | %57,7 | %30,5 | %89,6 | 10.789 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %60,8 | %29,6 | %90,2 | 9.078 |
| İnciraltı Mahallesi | CHP | %52,1 | %33,9 | %88,9 | 657 |
| Korutürk Mahallesi | CHP | %69,8 | %21,7 | %89,7 | 9.731 |
| Onur Mahallesi | CHP | %61,8 | %28,1 | %89,7 | 14.054 |
| Teleferik Mahallesi | CHP | %59,8 | %30,6 | %90,3 | 6.950 |
İlgili sonuçlar