Karşıyaka 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Karşıyaka sonuçlarında CHP %70,2 ile birinci, AK Parti %21,0 ile ikinci; fark 49,2 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%31,0) 39,2 puan üstünde. 27 mahalle ve köy arasından 24'ünde CHP önde. CHP en güçlü Mavişehir Mahallesi (%83,6); AK Parti en güçlü Yamanlar Mahallesi (%62,8). Katılım %89,8 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Karşıyaka 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Karşıyaka, İzmir, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Karşıyaka | İzmir | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 160.001 | %70,2 | %49,6 | %31,0 | +39,2 |
| AK Parti | 47.955 | %21,0 | %35,9 | %45,5 | −24,5 |
| MHP | 11.073 | %4,9 | %8,0 | %13,6 | −8,8 |
| HDP | 3.671 | %1,6 | %3,4 | %2,3 | −0,7 |
| İp | 1.711 | %0,8 | %0,4 | %0,1 | +0,6 |
| HEPAR | 709 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| BBP | 682 | %0,3 | %0,5 | %0,7 | −0,4 |
| DSP | 457 | %0,2 | %0,5 | %0,1 | +0,1 |
| Saadet | 419 | %0,2 | %0,5 | %1,7 | −1,5 |
| TKP | 213 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| DP | 165 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| HAK-PAR | 147 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Yurt-p | 137 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| BTP | 133 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| HKP | 90 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DYP | 86 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Turk Parti | 76 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 74 | %0,0 | %0,1 | %0,6 | −0,6 |
| LDP | 42 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Millet | 34 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
Karşıyaka seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 841 | 259.082 | 232.697 | %89,8 | 227.875 | 4.822 |
Karşıyaka mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aksoy Mahallesi | CHP | %82,8 | %10,9 | %89,2 | 10.898 |
| Alaybey Mahallesi | CHP | %75,0 | %17,2 | %86,1 | 6.349 |
| Atakent Mahallesi | CHP | %81,5 | %11,8 | %90,6 | 5.814 |
| Bahariye Mahallesi | CHP | %75,6 | %16,6 | %88,5 | 10.894 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %74,9 | %17,3 | %90,3 | 22.211 |
| Bahriye Üçok Mahallesi | CHP | %79,1 | %13,5 | %90,4 | 11.712 |
| Bostanlı Mahallesi | CHP | %82,7 | %11,3 | %90,0 | 28.697 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %41,7 | %45,3 | %89,3 | 10.751 |
| Dedebaşı Mahallesi | CHP | %67,0 | %22,9 | %90,3 | 13.005 |
| Demirköprü Mahallesi | CHP | %66,4 | %22,5 | %91,8 | 4.116 |
| Donanmacı Mahallesi | CHP | %80,0 | %13,3 | %87,9 | 9.434 |
| Fikri Altay Mahallesi | CHP | %64,9 | %24,1 | %91,9 | 4.905 |
| Goncalar Mahallesi | CHP | %70,9 | %20,1 | %88,8 | 7.519 |
| İmbatlı Mahallesi | CHP | %60,1 | %28,1 | %90,4 | 4.161 |
| İnönü Mahallesi | CHP | %44,4 | %39,6 | %89,5 | 4.560 |
| Latife Hanım Mahallesi | AK Parti | %40,1 | %47,0 | %92,7 | 1.372 |
| Mavişehir Mahallesi | CHP | %83,6 | %11,1 | %91,6 | 10.728 |
| Mustafa Kemal Mahallesi | CHP | %72,9 | %17,5 | %90,1 | 6.766 |
| Nergiz Mahallesi | CHP | %69,4 | %22,8 | %88,8 | 7.350 |
| Örnekköy Mahallesi | CHP | %51,9 | %38,1 | %90,9 | 13.629 |
| Sancaklı Mahallesi | CHP | %36,5 | %36,5 | %101,5 | 132 |
| Şemikler Mahallesi | CHP | %58,0 | %29,6 | %89,9 | 16.672 |
| Tersane Mahallesi | CHP | %74,2 | %18,7 | %87,2 | 5.779 |
| Tuna Mahallesi | CHP | %74,9 | %17,6 | %84,7 | 5.111 |
| Yalı Mahallesi | CHP | %74,0 | %18,4 | %90,8 | 24.538 |
| Yamanlar Mahallesi | AK Parti | %31,0 | %62,8 | %100,0 | 114 |
| Zübeyde Hanım Mahallesi | CHP | %52,1 | %34,4 | %90,3 | 11.865 |
İlgili sonuçlar