Kemalpaşa 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Kemalpaşa sonuçlarında AK Parti %46,6 ile birinci, CHP %37,2 ile ikinci; fark 9,3 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,5) 1,0 puan üstünde. CHP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %37,2 (+6,2 puan). 48 mahalle ve köy arasından 23'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Örnekköy Mahallesi (%63,2); CHP en güçlü Hamzababa Mahallesi (%89,4). Katılım %92,7 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kemalpaşa 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Kemalpaşa, İzmir, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Kemalpaşa | İzmir | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 29.200 | %46,6 | %35,9 | %45,5 | +1,0 |
| CHP | 23.340 | %37,2 | %49,6 | %31,0 | +6,2 |
| MHP | 6.858 | %10,9 | %8,0 | %13,6 | −2,7 |
| Saadet | 1.224 | %2,0 | %0,5 | %1,7 | +0,3 |
| HDP | 791 | %1,3 | %3,4 | %2,3 | −1,1 |
| BBP | 252 | %0,4 | %0,5 | %0,7 | −0,3 |
| HEPAR | 201 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| İp | 143 | %0,2 | %0,4 | %0,1 | +0,1 |
| Yurt-p | 121 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| DP | 102 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| HAK-PAR | 75 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 66 | %0,1 | %0,5 | %0,1 | −0,0 |
| Turk Parti | 66 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Bağımsızlar | 59 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
| HKP | 53 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 51 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| DYP | 44 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKP | 38 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 26 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| LDP | 12 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Kemalpaşa seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 249 | 70.415 | 65.309 | %92,7 | 62.722 | 2.587 |
Kemalpaşa mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akalan Mahallesi | CHP | %37,0 | %43,2 | %96,7 | 759 |
| Ansızca Mahallesi | AK Parti | %38,8 | %33,5 | %92,3 | 611 |
| Armutlu 85.yıl Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %47,2 | %34,1 | %92,4 | 2.973 |
| Armutlu Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %43,0 | %40,4 | %90,1 | 3.237 |
| Aşağıkızılca Mahallesi | CHP | %31,9 | %59,5 | %92,9 | 1.137 |
| Atatürk Mahallesi | AK Parti | %55,7 | %26,9 | %91,1 | 4.679 |
| Bağyurdu 29 Ekim Mahallesi | CHP | %34,7 | %50,5 | %94,1 | 1.264 |
| Bağyurdu Kazımpaşa Mahallesi | CHP | %30,2 | %56,5 | %93,7 | 2.002 |
| Bağyurdu Kemal Atatürk Mahallesi | CHP | %26,3 | %49,8 | %97,8 | 228 |
| Bağyurdu Yeni Mahallesi | CHP | %32,1 | %55,5 | %91,7 | 1.038 |
| Bayramlı Mahallesi | AK Parti | %40,5 | %35,3 | %97,2 | 177 |
| Beşpınar Mahallesi | CHP | %26,0 | %51,0 | %98,1 | 108 |
| Cumalı Mahallesi | CHP | %34,7 | %45,7 | %89,7 | 204 |
| Çambel Mahallesi | CHP | %45,4 | %45,9 | %97,8 | 788 |
| Çınarköy Mahallesi | CHP | %30,6 | %53,7 | %92,6 | 783 |
| Çiniliköy Mahallesi | CHP | %33,9 | %56,5 | %88,0 | 133 |
| Damlacık Mahallesi | CHP | %40,9 | %42,9 | %98,7 | 789 |
| Dereköy Mahallesi | CHP | %19,7 | %65,4 | %93,8 | 417 |
| Gökçeyurt Mahallesi | AK Parti | %46,3 | %45,9 | %96,3 | 270 |
| Gökyaka Mahallesi | CHP | %16,5 | %77,2 | %100,0 | 83 |
| Halilbeyli Mahallesi | AK Parti | %52,4 | %38,1 | %95,9 | 1.284 |
| Hamzababa Mahallesi | CHP | %10,6 | %89,4 | %100,0 | 68 |
| İstiklal Mahallesi | AK Parti | %44,4 | %29,6 | %92,2 | 1.978 |
| Kamberler Mahallesi | AK Parti | %40,3 | %27,3 | %98,0 | 199 |
| Kızılüzüm Mahallesi | AK Parti | %53,7 | %25,0 | %96,1 | 535 |
| Kuyucak Mahallesi | AK Parti | %47,3 | %33,8 | %97,7 | 479 |
| Mehmet Akif Ersoy Mahallesi | AK Parti | %55,5 | %29,0 | %91,8 | 11.987 |
| Nazarköy Mahallesi | CHP | %37,0 | %53,5 | %96,2 | 265 |
| Ovacık Mahallesi | CHP | %17,7 | %67,9 | %98,1 | 215 |
| Ören 75.yıl Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %32,1 | %47,1 | %91,9 | 2.513 |
| Ören Egemen Mahallesi | AK Parti | %43,9 | %42,0 | %96,4 | 474 |
| Örnekköy Mahallesi | AK Parti | %63,2 | %24,8 | %93,4 | 2.454 |
| Sarıçalı Mahallesi | CHP | %5,7 | %89,0 | %93,0 | 358 |
| Sarılar Mahallesi | CHP | %20,9 | %60,5 | %96,2 | 773 |
| Sekiz Eylül Mahallesi | AK Parti | %50,4 | %33,8 | %89,9 | 8.373 |
| Sinancılar Mahallesi | CHP | %33,3 | %48,4 | %95,0 | 543 |
| Soğukpınar Mahallesi | AK Parti | %50,1 | %34,2 | %92,9 | 6.623 |
| Sütçüler Mahallesi | AK Parti | %57,7 | %25,2 | %95,7 | 2.469 |
| Ulucak Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %55,5 | %29,4 | %95,8 | 882 |
| Ulucak Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi | AK Parti | %48,7 | %35,9 | %93,4 | 1.774 |
| Vişneli Mahallesi | CHP | %30,0 | %58,6 | %94,0 | 514 |
| Yenikurudere Mahallesi | CHP | %24,2 | %54,3 | %99,6 | 267 |
| Yenmiş Mahallesi | CHP | %38,4 | %39,2 | %97,3 | 619 |
| Yeşilköy Mahallesi | AK Parti | %61,9 | %24,5 | %88,3 | 163 |
| Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %56,2 | %30,8 | %99,3 | 138 |
| Yiğitler Mahallesi | AK Parti | %39,8 | %39,2 | %95,5 | 1.198 |
| Yukarıkızılca Merkez Mahallesi | CHP | %27,7 | %57,3 | %91,9 | 1.534 |
| Zeamet Mahallesi | AK Parti | %60,4 | %17,0 | %101,8 | 56 |
İlgili sonuçlar