Dikili 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Dikili sonuçlarında CHP %57,4 ile birinci, AK Parti %25,8 ile ikinci; fark 31,7 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%31,0) 26,4 puan üstünde. 30 mahalle ve köy arasından 20'sinde CHP önde. CHP en güçlü Deliktaş Mahallesi (%93,0); AK Parti en güçlü Yenice Mahallesi (%79,5). Katılım %89,4 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Dikili 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Dikili, İzmir, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Dikili | İzmir | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 14.126 | %57,4 | %49,6 | %31,0 | +26,4 |
| AK Parti | 6.338 | %25,8 | %35,9 | %45,5 | −19,8 |
| MHP | 2.639 | %10,7 | %8,0 | %13,6 | −2,9 |
| HDP | 675 | %2,7 | %3,4 | %2,3 | +0,4 |
| DSP | 317 | %1,3 | %0,5 | %0,1 | +1,1 |
| İp | 119 | %0,5 | %0,4 | %0,1 | +0,4 |
| Saadet | 77 | %0,3 | %0,5 | %1,7 | −1,3 |
| BBP | 58 | %0,2 | %0,5 | %0,7 | −0,5 |
| HEPAR | 55 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Yurt-p | 28 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 26 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
| HKP | 25 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HAK-PAR | 22 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DP | 19 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Turk Parti | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| TKP | 14 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 13 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| BTP | 12 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| DYP | 9 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| LDP | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Dikili seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 105 | 28.874 | 25.821 | %89,4 | 24.591 | 1.230 |
Dikili mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Bademli Mahallesi | CHP | %62,3 | %23,4 | %90,7 | 900 |
| Bahçeli Mahallesi | CHP | %36,6 | %30,0 | %98,2 | 500 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %68,4 | %18,8 | %81,5 | 1.990 |
| Çağlan Mahallesi | AK Parti | %19,0 | %51,6 | %96,3 | 134 |
| Çandarlı Mahallesi | CHP | %60,8 | %29,6 | %87,7 | 4.327 |
| Çukuralanı Mahallesi | AK Parti | %24,0 | %49,0 | %102,9 | 102 |
| Deliktaş Mahallesi | CHP | %93,0 | %3,3 | %98,2 | 1.226 |
| Demirtaş Mahallesi | AK Parti | %36,6 | %37,1 | %95,5 | 242 |
| Denizköy Mahallesi | AK Parti | %37,2 | %57,0 | %96,5 | 227 |
| Esentepe Mahallesi | CHP | %64,4 | %24,2 | %97,9 | 235 |
| Gazipaşa Mahallesi | CHP | %65,5 | %20,2 | %86,5 | 3.736 |
| Gökçeağıl Mahallesi | CHP | %43,3 | %35,9 | %98,0 | 248 |
| İslamlar Mahallesi | CHP | %47,0 | %21,5 | %95,2 | 229 |
| İsmetpaşa Mahallesi | CHP | %50,6 | %28,3 | %89,2 | 6.539 |
| Kabakum Mahallesi | CHP | %58,4 | %23,5 | %88,5 | 1.050 |
| Katıralanı Mahallesi | AK Parti | %37,5 | %41,3 | %104,7 | 106 |
| Kıratlı Mahallesi | CHP | %50,0 | %29,3 | %99,1 | 550 |
| Kıroba Mahallesi | CHP | %47,5 | %30,5 | %105,1 | 59 |
| Kızılçukur Mahallesi | AK Parti | %8,7 | %74,3 | %98,2 | 219 |
| Kocaoba Mahallesi | CHP | %45,0 | %35,6 | %88,8 | 178 |
| Mazılı Mahallesi | CHP | %52,6 | %29,2 | %98,6 | 143 |
| Merdivenli Mahallesi | AK Parti | %32,5 | %50,6 | %100,0 | 172 |
| Nebiler Mahallesi | AK Parti | %18,2 | %41,3 | %98,1 | 162 |
| Salihler Mahallesi | CHP | %52,2 | %22,2 | %82,4 | 1.638 |
| Salimbey Mahallesi | CHP | %58,5 | %22,6 | %88,9 | 3.045 |
| Samanlıkköy Mahallesi | AK Parti | %19,3 | %62,5 | %100,0 | 92 |
| Uzunburun Mahallesi | CHP | %55,6 | %27,3 | %98,5 | 199 |
| Yahşibey Mahallesi | CHP | %65,5 | %19,2 | %96,0 | 201 |
| Yaylayurt Mahallesi | CHP | %78,3 | %15,7 | %99,7 | 342 |
| Yenice Mahallesi | AK Parti | %12,0 | %79,5 | %103,6 | 83 |
İlgili sonuçlar