Ardanuç 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Ardanuç sonuçlarında Hayır %63,5 ile birinci, Evet %36,5 ile ikinci; fark 26,9 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 14,6 puan üstünde. 50 mahalle ve köy arasından 36'sında Hayır önde. Hayır en güçlü Kapıköy (%97,3); Evet en güçlü Çıralar Köyü (%73,1). Katılım %84,9 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ardanuç 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Ardanuç, Artvin, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Ardanuç | Artvin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 4.575 | %63,5 | %53,1 | %48,8 | +14,6 |
| Evet | 2.634 | %36,5 | %46,9 | %51,2 | −14,6 |
Ardanuç seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 64 | 8.720 | 7.401 | %84,9 | 7.209 | 192 |
Ardanuç mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akarsu Köyü | Hayır | %52,5 | %47,5 | %92,0 | 112 |
| Anaçlı Köyü | Hayır | %71,7 | %28,3 | %90,9 | 66 |
| Aşağıırmaklar Köyü | Hayır | %91,0 | %9,0 | %84,6 | 123 |
| Aşıklar Köyü | Hayır | %64,0 | %36,0 | %92,6 | 27 |
| Avcılar Köyü | Hayır | %59,3 | %40,7 | %77,1 | 35 |
| Aydınköy | Hayır | %52,9 | %47,1 | %83,4 | 343 |
| Bağlıca Köyü | Hayır | %60,8 | %39,2 | %79,4 | 165 |
| Ballı Köyü | Evet | %41,5 | %58,5 | %89,9 | 138 |
| Beratlı Köyü | Hayır | %60,7 | %39,3 | %87,9 | 33 |
| Bereket Köyü | Hayır | %76,5 | %23,5 | %86,3 | 124 |
| Boyalı Köyü | Hayır | %59,5 | %40,5 | %84,2 | 101 |
| Bulanık Köyü | Hayır | %83,0 | %17,0 | %90,6 | 309 |
| Cevizli Köyü | Hayır | %76,9 | %23,1 | %60,0 | 45 |
| Çakıllar Köyü | Hayır | %86,0 | %14,0 | %86,2 | 58 |
| Çıralar Köyü | Evet | %26,9 | %73,1 | %96,4 | 28 |
| Ekşinar Köyü | Evet | %41,1 | %58,9 | %88,6 | 88 |
| Ferhatlı Köyü | Hayır | %70,8 | %29,2 | %87,7 | 57 |
| Geçitli Köyü | Hayır | %59,4 | %40,6 | %88,5 | 191 |
| Gökçe Köyü | Evet | %45,9 | %54,1 | %90,2 | 41 |
| Güleş Köyü | Evet | %49,4 | %50,6 | %90,4 | 356 |
| Gümüşhane Köyü | Hayır | %69,6 | %30,4 | %87,0 | 54 |
| Hamurlu Köyü | Hayır | %81,6 | %18,4 | %92,9 | 42 |
| Harmanlı Köyü | Hayır | %76,6 | %23,4 | %84,2 | 95 |
| Hisarlı Köyü | Evet | %38,2 | %61,8 | %90,0 | 40 |
| İncilli Köyü | Hayır | %67,9 | %32,1 | %77,8 | 72 |
| Kapıköy | Hayır | %97,3 | %2,7 | %71,7 | 53 |
| Karlı Köyü | Evet | %40,0 | %60,0 | %92,0 | 50 |
| Kaşıkçı Köyü | Hayır | %68,8 | %31,3 | %106,7 | 15 |
| Kızılcık Köyü | Hayır | %77,8 | %22,2 | %88,1 | 210 |
| Konaklı Köyü | Hayır | %72,7 | %27,3 | %76,4 | 72 |
| Kutlu Köyü | Hayır | %70,6 | %29,4 | %66,7 | 78 |
| Merkez Mahallesi | Hayır | %66,0 | %34,0 | %84,1 | 4.117 |
| Meşeköy | Hayır | %53,7 | %46,3 | %89,6 | 48 |
| Müezzinler Köyü | Evet | %46,9 | %53,1 | %86,5 | 37 |
| Naldöken Köyü | Evet | %39,1 | %60,9 | %82,1 | 28 |
| Ovacık Köyü | Hayır | %56,4 | %43,6 | %76,2 | 105 |
| Örtülü Köyü | Hayır | %51,7 | %48,3 | %64,4 | 45 |
| Peynirli Köyü | Evet | %35,5 | %64,5 | %84,0 | 188 |
| Sakarya Köyü | Evet | %35,7 | %64,3 | %86,5 | 104 |
| Soğanlı Köyü | Evet | %32,8 | %67,2 | %84,4 | 77 |
| Tepedüzü Köyü | Hayır | %65,2 | %34,8 | %82,4 | 142 |
| Torbalı Köyü | Evet | %26,9 | %73,1 | %100,0 | 26 |
| Tosunlu Köyü | Hayır | %63,9 | %36,1 | %89,2 | 139 |
| Tütünlü Köyü | Hayır | %88,6 | %11,4 | %83,2 | 107 |
| Ustalar Köyü | Hayır | %85,0 | %15,0 | %83,3 | 24 |
| Yaylacık Köyü | Hayır | %88,9 | %11,1 | %66,7 | 27 |
| Yolağzı Köyü | Hayır | %80,0 | %20,0 | %80,0 | 25 |
| Yolüstü Köyü | Evet | %46,9 | %53,1 | %91,3 | 160 |
| Yukarıırmaklar Köyü | Hayır | %81,6 | %18,4 | %80,0 | 50 |
| Zekeriyaköy | Hayır | %70,7 | %29,3 | %92,0 | 50 |
İlgili sonuçlar