Şavşat 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Şavşat sonuçlarında Hayır %58,3 ile birinci, Evet %41,7 ile ikinci; fark 16,6 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 9,5 puan üstünde. 68 mahalle ve köy arasından 43'ünde Hayır önde. Hayır en güçlü Çavdarlı Köyü (%88,5); Evet en güçlü Mısırlı Köyü (%93,4). Katılım %78,3 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şavşat 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Şavşat, Artvin, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Şavşat | Artvin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 6.342 | %58,3 | %53,1 | %48,8 | +9,5 |
| Evet | 4.537 | %41,7 | %46,9 | %51,2 | −9,5 |
Şavşat seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 88 | 14.313 | 11.205 | %78,3 | 10.879 | 326 |
Şavşat mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdamla Köyü | Evet | %14,9 | %85,1 | %71,6 | 67 |
| Armutlu Mahallesi | Hayır | %61,4 | %38,6 | %83,0 | 218 |
| Arpalı Köyü | Hayır | %66,3 | %33,7 | %75,0 | 144 |
| Aşağıkoyunlu Köyü | Hayır | %65,9 | %34,1 | %81,0 | 158 |
| Atalar Köyü | Hayır | %80,0 | %20,0 | %62,5 | 32 |
| Balıklı Köyü | Evet | %32,9 | %67,1 | %69,1 | 246 |
| Cevizli Köyü | Hayır | %65,8 | %34,2 | %83,0 | 335 |
| Ciritdüzü Köyü | Hayır | %69,6 | %30,4 | %80,7 | 176 |
| Çağlıpınar Köyü | Evet | %22,5 | %77,5 | %88,9 | 45 |
| Çağlıyan Köyü | Evet | %49,2 | %50,8 | %73,8 | 84 |
| Çamlıca Köyü | Evet | %43,2 | %56,8 | %84,6 | 52 |
| Çavdarlı Köyü | Hayır | %88,5 | %11,5 | %91,3 | 69 |
| Çayağzı Köyü | Hayır | %59,1 | %40,9 | %85,9 | 128 |
| Çermik Köyü | Evet | %41,7 | %58,3 | %88,9 | 27 |
| Çiftlik Köyü | Hayır | %59,0 | %41,0 | %75,4 | 142 |
| Çoraklı Köyü | Evet | %33,3 | %66,7 | %74,1 | 197 |
| Çukur Köyü | Evet | %42,1 | %57,9 | %72,1 | 201 |
| Dalkırmaz Köyü | Hayır | %55,4 | %44,6 | %85,1 | 101 |
| Demirci Köyü | Evet | %42,9 | %57,1 | %73,7 | 57 |
| Demirkapı Köyü | Evet | %12,5 | %87,5 | %97,0 | 33 |
| Dereiçi Köyü | Evet | %44,8 | %55,2 | %79,5 | 127 |
| Dutlu Köyü | Hayır | %56,0 | %44,0 | %75,4 | 203 |
| Düzenli Köyü | Hayır | %53,9 | %46,1 | %79,3 | 116 |
| Elmalı Köyü | Evet | %47,8 | %52,2 | %83,7 | 86 |
| Erikli Köyü | Evet | %18,8 | %81,2 | %83,3 | 162 |
| Eskikale Köyü | Hayır | %52,3 | %47,7 | %84,1 | 320 |
| Hanlı Köyü | Hayır | %55,0 | %45,0 | %76,3 | 135 |
| Ilıca Köyü | Evet | %39,3 | %60,7 | %71,6 | 162 |
| Karaağaç Köyü | Hayır | %60,7 | %39,3 | %68,9 | 90 |
| Karaköy | Hayır | %67,3 | %32,7 | %67,9 | 81 |
| Kayabaşı Köyü | Evet | %35,3 | %64,7 | %105,9 | 17 |
| Kayadibi Köyü | Hayır | %73,7 | %26,3 | %72,6 | 186 |
| Kirazlı Köyü | Evet | %40,2 | %59,8 | %68,9 | 183 |
| Kireçli Köyü | Hayır | %60,8 | %39,2 | %73,1 | 294 |
| Kocabey Köyü | Hayır | %62,4 | %37,6 | %76,7 | 330 |
| Köprülü Köyü | Hayır | %76,2 | %23,8 | %81,0 | 79 |
| Köprüyaka Köyü | Hayır | %87,3 | %12,7 | %81,2 | 101 |
| Kurudere Köyü | Hayır | %87,4 | %12,6 | %82,2 | 107 |
| Küplüce Köyü | Hayır | %84,1 | %15,9 | %78,8 | 118 |
| Maden Köyü | Hayır | %65,1 | %34,9 | %80,6 | 144 |
| Meşeli Köyü | Hayır | %66,9 | %33,1 | %73,6 | 216 |
| Meydancık Köyü | Evet | %42,9 | %57,1 | %67,5 | 317 |
| Mısırlı Köyü | Evet | %6,6 | %93,4 | %64,2 | 95 |
| Oba Köyü | Hayır | %78,0 | %22,0 | %73,0 | 89 |
| Otluca Köyü | Hayır | %64,4 | %35,6 | %73,2 | 82 |
| Pınarlı Köyü | Evet | %46,3 | %53,7 | %76,4 | 522 |
| Savaş Köyü | Hayır | %66,9 | %33,1 | %76,7 | 163 |
| Saylıca Köyü | Evet | %35,7 | %64,3 | %83,3 | 18 |
| Sebzeli Köyü | Evet | %49,3 | %50,7 | %85,7 | 91 |
| Söğütlü Mahallesi | Hayır | %64,7 | %35,3 | %82,9 | 414 |
| Susuz Köyü | Hayır | %63,0 | %37,0 | %94,4 | 89 |
| Şalcı Köyü | Hayır | %63,2 | %36,8 | %72,0 | 125 |
| Şenköy | Hayır | %52,3 | %47,7 | %83,0 | 53 |
| Şenocak Köyü | Hayır | %50,9 | %49,1 | %78,6 | 70 |
| Taşköprü Köyü | Evet | %28,5 | %71,5 | %71,3 | 237 |
| Tepebaşı Köyü | Hayır | %84,6 | %15,4 | %77,1 | 70 |
| Tepeköy | Hayır | %59,9 | %40,1 | %74,9 | 390 |
| Üzümlü Köyü | Hayır | %65,0 | %35,0 | %60,6 | 99 |
| Veliköy | Hayır | %84,2 | %15,8 | %79,2 | 197 |
| Yağlı Köyü | Hayır | %55,6 | %44,4 | %59,4 | 64 |
| Yamaçlı Köyü | Evet | %47,1 | %52,9 | %88,1 | 59 |
| Yaşar Köyü | Hayır | %73,9 | %26,1 | %82,8 | 29 |
| Yavuzköy | Hayır | %56,6 | %43,4 | %80,1 | 371 |
| Yeniköy Mahallesi | Hayır | %64,1 | %35,9 | %80,7 | 4.467 |
| Yeşilce Köyü | Evet | %12,8 | %87,2 | %71,2 | 66 |
| Yoncalı Köyü | Evet | %35,3 | %64,7 | %80,1 | 171 |
| Yukarıkoyunlu Köyü | Hayır | %67,1 | %32,9 | %76,9 | 104 |
| Ziyaret Köyü | Hayır | %59,7 | %40,3 | %82,6 | 92 |
İlgili sonuçlar