Hopa 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Hopa sonuçlarında Hayır %65,4 ile birinci, Evet %34,6 ile ikinci; fark 30,7 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,6) 16,8 puan üstünde. 38 mahalle ve köy arasından 32'sinde Hayır önde. Hayır en güçlü Balıkköy (%90,0); Evet en güçlü Subaşı Köyü (%73,9). Katılım %87,4 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Hopa 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Hopa, Artvin, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Hopa | Artvin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 14.434 | %65,4 | %53,1 | %48,6 | +16,8 |
| Evet | 7.650 | %34,6 | %46,9 | %51,4 | −16,8 |
Hopa seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 86 | 25.764 | 22.513 | %87,4 | 22.084 | 429 |
Hopa mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdere Köyü | Hayır | %81,3 | %18,8 | %90,6 | 106 |
| Balıkköy | Hayır | %90,0 | %10,0 | %93,4 | 151 |
| Başköy | Hayır | %55,3 | %44,7 | %86,1 | 144 |
| Başoba Köyü | Hayır | %83,5 | %16,5 | %87,5 | 447 |
| Bucak Mahallesi | Hayır | %61,3 | %38,8 | %89,5 | 362 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %57,0 | %43,0 | %89,7 | 359 |
| Çamlı Köyü | Hayır | %53,0 | %47,0 | %88,5 | 392 |
| Çamurlu Köyü | Hayır | %73,7 | %26,3 | %89,7 | 292 |
| Çavuşlu Köyü | Hayır | %89,9 | %10,1 | %88,7 | 398 |
| Çimenli Köyü | Evet | %38,6 | %61,4 | %87,4 | 231 |
| Dereiçi Köyü | Evet | %47,4 | %52,6 | %96,3 | 81 |
| Esenkıyı Köyü | Hayır | %70,0 | %30,0 | %82,9 | 234 |
| Eşmekaya Köyü | Hayır | %53,6 | %46,4 | %87,0 | 223 |
| Gümüşdere Köyü | Hayır | %79,1 | %20,9 | %88,2 | 170 |
| Güneşli Köyü | Hayır | %73,0 | %27,0 | %87,8 | 115 |
| Güvercinli Köyü | Evet | %36,8 | %63,2 | %87,9 | 91 |
| Hendek Köyü | Hayır | %78,1 | %21,9 | %91,9 | 124 |
| Karaosmaniye Köyü | Hayır | %79,4 | %20,6 | %92,5 | 147 |
| Kayaköy | Hayır | %79,8 | %20,2 | %89,4 | 385 |
| Kazimiye Köyü | Hayır | %62,9 | %37,1 | %97,5 | 201 |
| Kemalpaşa-Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %72,3 | %27,7 | %88,4 | 2.243 |
| Kemalpaşa-Selimiye Mahallesi | Hayır | %73,6 | %26,4 | %94,3 | 210 |
| Kemalpaşa-Uzunyalı Mahallesi | Hayır | %65,1 | %34,9 | %88,1 | 1.367 |
| Koyuncular Köyü | Hayır | %70,9 | %29,1 | %84,2 | 387 |
| Köprücü Köyü | Hayır | %64,7 | %35,3 | %93,0 | 544 |
| Liman Köyü | Hayır | %58,6 | %41,4 | %88,9 | 153 |
| Merkez Kuledibi Mahallesi | Hayır | %66,7 | %33,3 | %88,3 | 2.784 |
| Ortahopa Mahallesi | Hayır | %68,6 | %31,4 | %84,6 | 3.293 |
| Osmaniye Köyü | Hayır | %74,1 | %25,9 | %85,1 | 336 |
| Pınarlı Köyü | Hayır | %72,7 | %27,3 | %89,2 | 139 |
| Sarp Köyü | Hayır | %75,5 | %24,5 | %86,4 | 184 |
| Subaşı Köyü | Evet | %26,1 | %73,9 | %94,0 | 215 |
| Sugören Köyü | Evet | %46,3 | %53,7 | %87,5 | 882 |
| Sundura Mahallesi | Hayır | %60,7 | %39,3 | %85,8 | 7.273 |
| Üçkardeş Köyü | Hayır | %79,2 | %20,8 | %88,9 | 135 |
| Yeşilköy | Evet | %33,7 | %66,3 | %93,5 | 108 |
| Yoldere Köyü | Hayır | %84,2 | %15,8 | %91,7 | 504 |
| Yukarı Kuledibi Mahallesi | Hayır | %57,6 | %42,4 | %84,5 | 354 |
İlgili sonuçlar