Sarıyer 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Sarıyer sonuçlarında Hayır %59,1 ile birinci, Evet %40,9 ile ikinci; fark 18,2 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 10,3 puan üstünde. 38 mahalle ve köy arasından 28'inde Hayır önde. Hayır en güçlü Darüşşafaka Mahallesi (%88,0); Evet en güçlü Garipçe Mahallesi (%81,7). Katılım %89,0 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sarıyer 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Sarıyer, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Sarıyer | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 129.805 | %59,1 | %51,4 | %48,8 | +10,3 |
| Evet | 89.798 | %40,9 | %48,6 | %51,2 | −10,3 |
Sarıyer seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 647 | 250.085 | 222.491 | %89,0 | 219.603 | 2.888 |
Sarıyer mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ayazağa Mahallesi | Evet | %38,6 | %61,4 | %87,0 | 25.365 |
| Bahçeköy Kemer Mahallesi | Evet | %48,0 | %52,0 | %90,3 | 1.770 |
| Bahçeköy Merkez Mahallesi | Hayır | %54,8 | %45,2 | %89,7 | 2.874 |
| Bahçeköy Yeni Mahallesi | Hayır | %52,1 | %47,9 | %89,5 | 3.777 |
| Baltalimanı Mahallesi | Hayır | %65,6 | %34,4 | %90,6 | 4.176 |
| Büyükdere Mahallesi | Hayır | %66,8 | %33,2 | %88,4 | 7.350 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %50,4 | %49,6 | %90,5 | 8.554 |
| Çamlıtepe Mahallesi | Hayır | %55,5 | %44,5 | %88,7 | 4.582 |
| Çayırbaşı Mahallesi | Hayır | %59,9 | %40,1 | %86,1 | 4.020 |
| Darüşşafaka Mahallesi | Hayır | %88,0 | %12,0 | %90,9 | 6.955 |
| Demirciköy Mahallesi | Hayır | %70,1 | %29,9 | %90,3 | 935 |
| Emirgan Mahallesi | Hayır | %62,9 | %37,1 | %86,1 | 7.033 |
| Fatih Sultan Mehmet Mahallesi | Evet | %46,0 | %54,0 | %87,7 | 11.855 |
| Ferahevler Mahallesi | Evet | %47,7 | %52,3 | %90,1 | 11.279 |
| Garipçe Mahallesi | Evet | %18,3 | %81,7 | %94,8 | 307 |
| Gümüşdere Mahallesi | Hayır | %55,9 | %44,1 | %89,3 | 1.585 |
| Huzur Mahallesi | Hayır | %70,3 | %29,7 | %91,4 | 5.822 |
| İstinye Mahallesi | Hayır | %50,2 | %49,8 | %88,9 | 12.456 |
| Kazım Karabekir Paşa Mahallesi | Hayır | %63,5 | %36,5 | %89,1 | 6.425 |
| Kısırkaya Mahallesi | Hayır | %58,3 | %41,7 | %87,7 | 293 |
| Kireçburnu Mahallesi | Hayır | %69,5 | %30,5 | %89,7 | 5.494 |
| Kocataş Mahallesi | Evet | %49,6 | %50,4 | %87,6 | 3.489 |
| Kumköy (kilyos) Mahallesi | Hayır | %68,4 | %31,6 | %89,8 | 2.437 |
| Maden Mahallesi | Hayır | %57,5 | %42,5 | %88,5 | 10.130 |
| Maslak Mahallesi | Hayır | %82,7 | %17,3 | %90,2 | 3.861 |
| Pınar Mahallesi | Evet | %46,9 | %53,1 | %88,9 | 8.407 |
| Poligon Mahallesi | Hayır | %61,1 | %38,9 | %91,4 | 4.929 |
| Ptt Evleri Mahallesi | Evet | %45,7 | %54,3 | %90,0 | 3.634 |
| Reşitpaşa Mahallesi | Hayır | %60,7 | %39,3 | %88,2 | 11.093 |
| Rumelifeneri Mahallesi | Evet | %39,6 | %60,4 | %86,2 | 1.578 |
| Rumelihisarı Mahallesi | Hayır | %78,7 | %21,3 | %89,7 | 7.452 |
| Rumelikavağı Mahallesi | Hayır | %52,0 | %48,0 | %85,3 | 2.869 |
| Sarıyer Merkez Mahallesi | Hayır | %58,9 | %41,1 | %87,0 | 10.219 |
| Tarabya Mahallesi | Hayır | %68,4 | %31,6 | %90,0 | 13.789 |
| Uskumruköy Mahallesi | Hayır | %85,2 | %14,8 | %91,7 | 5.279 |
| Yeni Mahallesi | Evet | %49,6 | %50,4 | %87,4 | 2.778 |
| Yeniköy Mahallesi | Hayır | %54,7 | %45,3 | %89,4 | 11.939 |
| Zekeriyaköy Mahallesi | Hayır | %85,4 | %14,6 | %90,8 | 13.295 |
İlgili sonuçlar