Tuzla 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Tuzla sonuçlarında Evet %50,7 ile birinci, Hayır %49,3 ile ikinci; fark 1,3 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 0,5 puan altında. 17 mahalle ve köy arasından 11'inde Evet önde. Evet en güçlü Akfırat Mahallesi (%95,8); Hayır en güçlü Postane Mahallesi (%73,0). Katılım %89,9 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tuzla 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Tuzla, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Tuzla | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 76.019 | %50,7 | %48,6 | %51,2 | −0,5 |
| Hayır | 74.043 | %49,3 | %51,4 | %48,8 | +0,5 |
Tuzla seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 423 | 169.258 | 152.222 | %89,9 | 150.062 | 2.160 |
Tuzla mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akfırat Mahallesi | Evet | %95,8 | %4,2 | %93,7 | 1.676 |
| Anadolu Mahallesi | Evet | %68,6 | %31,4 | %95,3 | 618 |
| Aydınlı Mahallesi | Evet | %50,2 | %49,8 | %90,2 | 37.194 |
| Aydıntepe Mahallesi | Evet | %54,7 | %45,3 | %88,8 | 16.699 |
| Cami Mahallesi | Hayır | %27,0 | %73,0 | %88,9 | 3.839 |
| Evliya Çelebi Mahallesi | Evet | %53,7 | %46,3 | %89,8 | 7.284 |
| Fatih Mahallesi | Hayır | %42,3 | %57,7 | %92,0 | 741 |
| İçmeler Mahallesi | Evet | %60,4 | %39,6 | %88,0 | 7.694 |
| İstasyon Mahallesi | Hayır | %35,4 | %64,6 | %90,4 | 13.878 |
| Mescit Mahallesi | Evet | %63,4 | %36,6 | %89,2 | 2.991 |
| Mimar Sinan Mahallesi | Evet | %61,4 | %38,6 | %89,7 | 16.083 |
| Orhanlı Mahallesi | Evet | %69,8 | %30,2 | %89,9 | 1.332 |
| Orta Mahallesi | Evet | %60,4 | %39,6 | %89,9 | 5.009 |
| Postane Mahallesi | Hayır | %27,0 | %73,0 | %91,3 | 13.223 |
| Şifa Mahallesi | Evet | %65,0 | %35,0 | %89,8 | 18.586 |
| Tepeören Mahallesi | Hayır | %40,8 | %59,2 | %89,6 | 3.541 |
| Yayla Mahallesi | Hayır | %44,3 | %55,7 | %90,1 | 18.870 |
İlgili sonuçlar