Soma 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Soma sonuçlarında MHP %57,4 ile birinci, İYİ Parti %33,9 ile ikinci; fark 23,5 puan. MHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%3,9) 53,5 puan üstünde. İYİ Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %33,9 (+26,7 puan). 71 mahalle ve köy arasından 63'ünde MHP önde. MHP en güçlü Boncuklu Mahallesi (%85,7); İYİ Parti en güçlü Ularca Mahallesi (%88,1). Katılım %88,0 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Soma 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Soma, Manisa, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Soma | Manisa | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| MHP | 37.213 | %57,4 | %52,8 | %3,9 | +53,5 |
| İYİ Parti | 22.002 | %33,9 | %38,1 | %7,3 | +26,7 |
| Saadet | 1.586 | %2,4 | %1,2 | %2,8 | −0,3 |
| HDP | 850 | %1,3 | %4,3 | %3,2 | −1,9 |
| DSP | 841 | %1,3 | %0,8 | %1,2 | +0,1 |
| DP | 736 | %1,1 | %1,4 | %0,7 | +0,4 |
| BTP | 696 | %1,1 | %0,5 | %0,4 | +0,7 |
| Vatan Partisi | 375 | %0,6 | %0,4 | %0,3 | +0,3 |
| Bağımsızlar | 297 | %0,5 | %0,3 | %1,1 | −0,7 |
| TKP | 214 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,2 |
Soma seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 284 | 79.860 | 70.242 | %88,0 | 64.810 | 5.432 |
Soma mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adil Mahallesi | MHP | %78,9 | %21,1 | %95,1 | 41 |
| Akçaavlu Mahallesi | MHP | %64,9 | %21,6 | %98,4 | 252 |
| Atatürk Mahallesi | MHP | %59,5 | %31,5 | %86,5 | 5.952 |
| Avdan Mahallesi | MHP | %51,9 | %34,3 | %93,9 | 1.849 |
| Bayat Mahallesi | MHP | %50,7 | %31,3 | %91,9 | 259 |
| Beyce Mahallesi | MHP | %55,5 | %32,1 | %98,1 | 315 |
| Boncuklu Mahallesi | MHP | %85,7 | %14,3 | %104,3 | 47 |
| Bozarmut Mahallesi | MHP | %63,5 | %21,9 | %86,2 | 189 |
| Büyük Güney Mahallesi | MHP | %58,3 | %25,0 | %104,2 | 71 |
| Büyük Işıklar Mahallesi | MHP | %62,3 | %22,6 | %98,2 | 57 |
| Cenkyeri Mahallesi | MHP | %56,0 | %35,1 | %90,2 | 2.329 |
| Cuma Mahallesi | MHP | %60,0 | %31,0 | %86,3 | 3.908 |
| Cumhuriyet Mahallesi | MHP | %61,1 | %30,7 | %89,7 | 3.526 |
| Çatalçam Mahallesi | MHP | %40,6 | %12,5 | %97,4 | 39 |
| Çavdır Mahallesi | MHP | %50,8 | %40,8 | %93,8 | 160 |
| Çevircek Mahallesi | MHP | %73,6 | %9,7 | %102,4 | 84 |
| Darkale Mahallesi | MHP | %58,2 | %26,9 | %92,9 | 85 |
| Deniş Mahallesi | MHP | %54,1 | %37,2 | %97,7 | 217 |
| Dereköy Mahallesi | MHP | %68,2 | %13,6 | %110,0 | 20 |
| Devlethan Mahallesi | MHP | %83,3 | %1,9 | %90,5 | 63 |
| Dualar Mahallesi | MHP | %74,3 | %14,3 | %96,2 | 209 |
| Duğla Mahallesi | MHP | %53,5 | %15,1 | %100,0 | 102 |
| Eğnez Mahallesi | MHP | %74,9 | %16,8 | %94,7 | 208 |
| Evciler Mahallesi | MHP | %66,2 | %17,9 | %98,1 | 162 |
| Göktaş Mahallesi | MHP | %73,8 | %18,4 | %98,7 | 153 |
| Hacıyusuf Mahallesi | HDP | %29,8 | %12,4 | %89,6 | 154 |
| Hamidiye (merkez) Mahallesi | MHP | %48,8 | %25,6 | %93,8 | 422 |
| Hamidiye Mahallesi | MHP | %57,6 | %36,1 | %86,1 | 4.538 |
| Hatun Mahallesi | İYİ Parti | %32,4 | %58,6 | %95,2 | 126 |
| Heciz Mahallesi | MHP | %56,5 | %31,8 | %95,8 | 95 |
| Hürriyet Mahallesi | MHP | %58,3 | %34,3 | %87,5 | 4.336 |
| İnönü Mahallesi | MHP | %58,9 | %32,1 | %88,8 | 4.447 |
| İstasyon Mahallesi | MHP | %59,9 | %30,6 | %89,6 | 3.221 |
| Kaplan Mahallesi | MHP | %48,7 | %17,9 | %91,7 | 48 |
| Karacahisar Mahallesi | İYİ Parti | %40,5 | %41,8 | %100,0 | 170 |
| Karacakaş Mahallesi | MHP | %69,7 | %20,6 | %92,9 | 491 |
| Karaçam Mahallesi | İYİ Parti | %15,6 | %83,6 | %89,8 | 147 |
| Karamanlı Mahallesi | MHP | %57,2 | %31,8 | %86,8 | 2.798 |
| Kayrakaltı Mahallesi | MHP | %81,0 | %12,3 | %99,0 | 198 |
| Kızılören Mahallesi | MHP | %59,4 | %28,6 | %94,9 | 156 |
| Kiraz Mahallesi | MHP | %38,6 | %21,7 | %97,4 | 114 |
| Kobaklar Mahallesi | MHP | %84,6 | %7,7 | %127,3 | 11 |
| Koyundere Mahallesi | MHP | %76,0 | %10,0 | %106,1 | 49 |
| Kozanlı Mahallesi | MHP | %58,5 | %33,8 | %90,3 | 155 |
| Kozluören Mahallesi | İYİ Parti | %33,2 | %56,3 | %99,5 | 202 |
| Kum Mahallesi | İYİ Parti | %39,4 | %49,5 | %96,7 | 122 |
| Kurtuluş Mahallesi | MHP | %51,2 | %42,5 | %83,8 | 7.507 |
| Küçük Güney Mahallesi | MHP | %42,9 | %28,6 | %100,0 | 82 |
| Menteşe Mahallesi | MHP | %55,3 | %36,8 | %92,9 | 42 |
| Naldöken Mahallesi | MHP | %72,7 | %12,1 | %98,8 | 81 |
| Namazgah Mahallesi | MHP | %56,7 | %37,2 | %86,2 | 4.233 |
| Nihat Danışman Mahallesi | MHP | %50,6 | %44,0 | %83,2 | 3.187 |
| Onüç Eylül Mahallesi | MHP | %58,4 | %33,9 | %86,1 | 4.317 |
| Pirahmet Mahallesi | MHP | %74,3 | %21,1 | %101,7 | 121 |
| Samsacı Mahallesi | MHP | %58,1 | %28,9 | %88,5 | 1.413 |
| Sarıkaya Mahallesi | MHP | %69,5 | %25,4 | %95,3 | 64 |
| Sevişler Mahallesi | MHP | %68,8 | %30,3 | %98,2 | 221 |
| Söğütçük Mahallesi | MHP | %53,7 | %19,5 | %102,1 | 48 |
| Sultaniye Mahallesi | MHP | %58,3 | %33,3 | %37,1 | 35 |
| Tabanlar Mahallesi | MHP | %67,1 | %29,1 | %101,1 | 90 |
| Tekeli Işıklar Mahallesi | MHP | %76,5 | %14,8 | %94,2 | 173 |
| Turgutalp Mahallesi | MHP | %59,3 | %33,3 | %86,7 | 9.382 |
| Türkali Mahallesi | MHP | %47,1 | %13,7 | %101,5 | 66 |
| Türkpiyala Mahallesi | MHP | %66,2 | %27,3 | %97,6 | 85 |
| Ularca Mahallesi | İYİ Parti | %7,3 | %88,1 | %92,1 | 305 |
| Uruzlar Mahallesi | MHP | %68,3 | %20,6 | %100,0 | 90 |
| Vakıflı Mahallesi | MHP | %68,6 | %23,5 | %100,0 | 56 |
| Yağcılı Mahallesi | MHP | %53,1 | %41,8 | %94,8 | 466 |
| Yayladalı Mahallesi | MHP | %57,7 | %30,8 | %106,7 | 30 |
| Yırca Mahallesi | İYİ Parti | %41,5 | %50,0 | %96,3 | 240 |
| Zafer Mahallesi | MHP | %60,6 | %29,7 | %90,0 | 5.229 |
İlgili sonuçlar