Kula 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Kula sonuçlarında MHP %67,8 ile birinci, İYİ Parti %28,8 ile ikinci; fark 39,0 puan. MHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%3,9) 63,9 puan üstünde. İYİ Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %28,8 (+21,5 puan). 60 mahalle ve köy arasından 56'sında MHP önde. MHP en güçlü Ayazören Mahallesi (%91,3); İYİ Parti en güçlü Encekler Mahallesi (%71,8). Katılım %91,2 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kula 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Kula, Manisa, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Kula | Manisa | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| MHP | 20.117 | %67,8 | %52,8 | %3,9 | +63,9 |
| İYİ Parti | 8.536 | %28,8 | %38,1 | %7,3 | +21,5 |
| Saadet | 218 | %0,7 | %1,2 | %2,8 | −2,0 |
| DP | 213 | %0,7 | %1,4 | %0,7 | −0,0 |
| HDP | 151 | %0,5 | %4,3 | %3,2 | −2,7 |
| Vatan Partisi | 133 | %0,4 | %0,4 | %0,3 | +0,2 |
| DSP | 131 | %0,4 | %0,8 | %1,2 | −0,8 |
| BTP | 82 | %0,3 | %0,5 | %0,4 | −0,1 |
| TKP | 76 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| Bağımsızlar | 11 | %0,0 | %0,3 | %1,1 | −1,1 |
Kula seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 141 | 34.553 | 31.520 | %91,2 | 29.668 | 1.852 |
Kula mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 4 Eylül Mahallesi | MHP | %64,0 | %33,8 | %84,9 | 7.306 |
| Ahmetli Mahallesi | MHP | %58,8 | %37,3 | %91,9 | 111 |
| Akgün Mahallesi | MHP | %74,3 | %22,3 | %89,2 | 1.865 |
| Aktaş Mahallesi | MHP | %74,1 | %20,0 | %100,0 | 140 |
| Ayazören Mahallesi | MHP | %91,3 | %6,8 | %96,9 | 419 |
| Ayvatlar Mahallesi | MHP | %64,4 | %28,8 | %98,3 | 121 |
| Balıbey Mahallesi | MHP | %74,9 | %20,4 | %92,6 | 243 |
| Başıbüyük Mahallesi | MHP | %73,5 | %23,0 | %97,0 | 463 |
| Battalmustafa Mahallesi | MHP | %58,1 | %40,5 | %98,7 | 155 |
| Bayramşah Mahallesi | MHP | %76,3 | %16,3 | %96,3 | 161 |
| Bebekli Mahallesi | MHP | %62,1 | %32,4 | %92,7 | 772 |
| Bey Mahallesi | MHP | %69,4 | %27,6 | %90,1 | 2.222 |
| Börtlüce Mahallesi | MHP | %84,1 | %14,0 | %99,4 | 171 |
| Camii Cedit Mahallesi | MHP | %65,4 | %32,0 | %88,6 | 755 |
| Çarıkballı Mahallesi | MHP | %62,0 | %32,0 | %98,8 | 893 |
| Çarıkmahmutlu Mahallesi | MHP | %80,9 | %10,7 | %99,3 | 146 |
| Çiftçiibrahim Mahallesi | MHP | %86,0 | %11,2 | %98,1 | 156 |
| Dereköy Mahallesi | MHP | %83,9 | %15,0 | %96,2 | 293 |
| Emre Mahallesi | MHP | %82,7 | %14,7 | %94,1 | 170 |
| Encekler Mahallesi | İYİ Parti | %24,9 | %71,8 | %95,3 | 362 |
| Erenbağı Mahallesi | MHP | %76,7 | %20,5 | %99,1 | 108 |
| Eroğlu Mahallesi | MHP | %70,1 | %27,3 | %96,4 | 302 |
| Esenyazı Mahallesi | MHP | %68,6 | %24,4 | %96,1 | 487 |
| Evciler Mahallesi | MHP | %81,3 | %12,9 | %95,7 | 185 |
| Gökçeören Mahallesi | MHP | %53,3 | %42,5 | %94,6 | 1.830 |
| Gökdere Mahallesi | MHP | %80,7 | %12,6 | %94,9 | 136 |
| Gölbaşı Mahallesi | MHP | %82,8 | %11,6 | %94,7 | 228 |
| Güvercinlik Mahallesi | MHP | %55,4 | %41,9 | %97,6 | 331 |
| Hacıtufan Mahallesi | MHP | %88,9 | %7,5 | %97,8 | 225 |
| Hamidiye Mahallesi | MHP | %77,0 | %18,0 | %98,7 | 151 |
| Hayalli Mahallesi | MHP | %69,4 | %21,6 | %102,6 | 114 |
| İbrahimağa Mahallesi | İYİ Parti | %39,1 | %58,6 | %94,4 | 144 |
| İncesu Mahallesi | MHP | %64,4 | %23,0 | %91,4 | 163 |
| Kalınharman Mahallesi | MHP | %65,8 | %27,0 | %97,5 | 163 |
| Karaoba Mahallesi | MHP | %87,5 | %12,5 | %100,0 | 24 |
| Kavacık Mahallesi | MHP | %81,6 | %16,4 | %97,2 | 392 |
| Kenger Mahallesi | İYİ Parti | %32,7 | %58,0 | %93,7 | 174 |
| Kızılkaya Mahallesi | MHP | %75,5 | %21,9 | %92,6 | 571 |
| Konurca Mahallesi | MHP | %73,1 | %20,7 | %96,1 | 233 |
| Körez Mahallesi | MHP | %67,5 | %29,0 | %94,9 | 531 |
| Narıncalıpıtrak Mahallesi | MHP | %80,6 | %15,9 | %96,3 | 721 |
| Narıncalısüleyman Mahallesi | MHP | %76,2 | %20,7 | %100,0 | 199 |
| Ortaköy Mahallesi | MHP | %51,9 | %39,7 | %97,1 | 245 |
| Papuçlu Mahallesi | MHP | %72,7 | %24,7 | %98,1 | 215 |
| Sandal Mahallesi | MHP | %49,6 | %46,1 | %93,1 | 1.030 |
| Saraçlar Mahallesi | İYİ Parti | %44,0 | %47,1 | %93,2 | 382 |
| Sarnıç Mahallesi | MHP | %87,9 | %11,3 | %98,1 | 258 |
| Seyitali Mahallesi | MHP | %68,3 | %28,4 | %87,1 | 2.655 |
| Söğütdere Mahallesi | MHP | %72,9 | %16,8 | %101,8 | 112 |
| Şehitlioğlu Mahallesi | MHP | %68,7 | %26,6 | %98,5 | 400 |
| Şeremet Mahallesi | MHP | %81,2 | %18,8 | %97,6 | 210 |
| Şeritli Mahallesi | MHP | %81,7 | %17,5 | %100,8 | 125 |
| Şıhlı Mahallesi | MHP | %69,1 | %18,2 | %97,3 | 75 |
| Tatlıçeşme Mahallesi | MHP | %67,2 | %28,4 | %93,9 | 131 |
| Topuzdamları Mahallesi | MHP | %83,9 | %13,7 | %98,2 | 226 |
| Yağbastı Mahallesi | MHP | %78,6 | %16,7 | %87,3 | 55 |
| Yeniköy Mahallesi | MHP | %77,4 | %20,4 | %100,0 | 97 |
| Yeşilyayla Mahallesi | MHP | %80,8 | %15,7 | %96,3 | 219 |
| Yurtbaşı Mahallesi | MHP | %61,7 | %37,4 | %100,4 | 227 |
| Zaferiye Mahallesi | MHP | %74,2 | %23,6 | %87,7 | 3.555 |
İlgili sonuçlar