Divriği 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Divriği sonuçlarında CHP %64,6 ile birinci, MHP %27,7 ile ikinci; fark 36,8 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%28,6) 36,0 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %27,7 (+19,6 puan). 133 mahalle ve köy arasından 108'inde CHP önde. CHP en güçlü Bahtiyar Köyü (%100,0); MHP en güçlü Duruköy (%88,0). Katılım %87,6 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Divriği 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Divriği, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Divriği | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 7.583 | %64,6 | %14,4 | %28,6 | +36,0 |
| MHP | 3.257 | %27,7 | %14,3 | %8,1 | +19,6 |
| İYİ Parti | 525 | %4,5 | %2,1 | %7,3 | −2,8 |
| BBP | 249 | %2,1 | %21,4 | %1,9 | +0,2 |
| Saadet | 62 | %0,5 | %1,5 | %2,8 | −2,3 |
| Vatan Partisi | 35 | %0,3 | %0,1 | %0,2 | +0,1 |
| BTP | 33 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | +0,0 |
Divriği seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 141 | 14.102 | 12.347 | %87,6 | 11.744 | 603 |
Divriği mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abuçimen Mahallesi | MHP | %26,7 | %65,3 | %90,8 | 207 |
| Adatepe Köyü | CHP | %68,4 | %25,3 | %80,0 | 100 |
| Ağaçlıgöl Köyü | MHP | %16,0 | %80,0 | %78,1 | 32 |
| Ahmetpaşa Mahallesi | CHP | %55,8 | %36,5 | %86,6 | 566 |
| Akbaba Köyü | CHP | %54,5 | %45,5 | %84,6 | 13 |
| Akmeşe Köyü | CHP | %95,8 | %2,5 | %91,9 | 136 |
| Akpelit Köyü | MHP | %33,3 | %61,1 | %85,7 | 21 |
| Arhusu Mahallesi | CHP | %89,3 | %3,0 | %92,4 | 264 |
| Arıkbaşı Köyü | CHP | %92,3 | %5,8 | %75,7 | 70 |
| Aşağıhamam Mahallesi | CHP | %53,3 | %32,6 | %91,7 | 109 |
| Atmalıoğlu Köyü | CHP | %52,2 | %43,5 | %100,0 | 23 |
| Avşarcık Köyü | CHP | %90,9 | %4,5 | %91,7 | 24 |
| Bahçeli Köyü | CHP | %59,3 | %22,2 | %87,9 | 33 |
| Bahtiyar Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %90,0 | 20 |
| Balova Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %88,9 | 18 |
| Başören Köyü | CHP | %97,5 | %1,3 | %96,5 | 86 |
| Bayırlı Köyü | CHP | %97,6 | %2,4 | %94,4 | 89 |
| Bayırüstü Köyü | CHP | %96,0 | %0,0 | %83,3 | 60 |
| Beldibi Köyü | MHP | %30,8 | %60,8 | %54,3 | 245 |
| Beyköy | CHP | %97,7 | %2,3 | %88,0 | 50 |
| Ceditpaşa Mahallesi | CHP | %78,7 | %8,3 | %89,0 | 264 |
| Çakırağa Köyü | CHP | %96,3 | %3,7 | %81,8 | 33 |
| Çakırtarla Köyü | MHP | %29,4 | %52,9 | %81,0 | 21 |
| Çakmakdüzü Köyü | CHP | %96,7 | %1,1 | %85,2 | 108 |
| Çamlık Köyü | CHP | %66,0 | %25,5 | %102,1 | 48 |
| Çamurlu Köyü | CHP | %66,7 | %11,1 | %73,1 | 52 |
| Çayören Köyü | CHP | %93,2 | %2,7 | %85,4 | 89 |
| Çayözü Köyü | CHP | %90,6 | %3,1 | %94,4 | 36 |
| Çiğdemli Köyü | CHP | %92,7 | %4,9 | %89,8 | 98 |
| Çitme Köyü | CHP | %97,5 | %0,0 | %93,0 | 43 |
| Çobandurağı Köyü | MHP | %24,0 | %72,0 | %93,0 | 57 |
| Çukuröz Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %55,6 | 36 |
| Demirdağ Mahallesi | MHP | %37,2 | %48,3 | %83,4 | 621 |
| Derimli Köyü | CHP | %97,5 | %0,0 | %85,1 | 47 |
| Dikmeçay Köyü | CHP | %97,6 | %2,4 | %93,3 | 89 |
| Diktaş Köyü | CHP | %96,6 | %3,4 | %93,5 | 31 |
| Dillioğlu Mahallesi | MHP | %20,9 | %66,3 | %87,4 | 103 |
| Dişbudak Köyü | CHP | %96,3 | %0,0 | %96,4 | 28 |
| Dumluca Köyü | CHP | %73,7 | %15,8 | %70,0 | 30 |
| Duruköy | MHP | %4,0 | %88,0 | %81,3 | 32 |
| Eğrisu Köyü | CHP | %91,5 | %5,1 | %68,6 | 86 |
| Ekinbaşı Köyü | CHP | %82,5 | %7,5 | %93,6 | 47 |
| Erikli Köyü | CHP | %96,0 | %4,0 | %72,2 | 36 |
| Eskibeyli Köyü | CHP | %91,8 | %5,5 | %80,0 | 95 |
| Gedikbaşı Köyü | CHP | %96,6 | %1,7 | %75,9 | 79 |
| Gezey Köyü | MHP | %21,4 | %71,4 | %100,0 | 14 |
| Gökçebel Köyü | CHP | %93,3 | %6,7 | %97,0 | 33 |
| Gökçecamii Mahallesi | MHP | %19,0 | %71,4 | %89,9 | 149 |
| Gökçeharman Köyü | CHP | %75,0 | %8,3 | %100,0 | 12 |
| Gölören Köyü | CHP | %90,5 | %3,2 | %92,6 | 68 |
| Göndüren Köyü | CHP | %89,6 | %6,5 | %95,3 | 85 |
| Gözecik Köyü | CHP | %97,4 | %2,6 | %97,6 | 42 |
| Güllübağ Mahallesi | CHP | %68,7 | %20,8 | %85,3 | 505 |
| Güllüce Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %91,9 | 62 |
| Günbahçe Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %91,9 | 37 |
| Güneş Köyü | CHP | %97,4 | %2,6 | %90,7 | 86 |
| Güneyevler Köyü | CHP | %77,6 | %14,7 | %84,8 | 145 |
| Güresin Köyü | MHP | %3,5 | %75,4 | %93,4 | 61 |
| Gürpınar Köyü | CHP | %95,2 | %3,2 | %91,3 | 69 |
| Güvenkaya Köyü | CHP | %95,0 | %0,0 | %69,0 | 29 |
| Hacıkumru Mahallesi | CHP | %49,8 | %39,1 | %85,4 | 1.387 |
| Hacıosmanmescidi Mahallesi | MHP | %23,9 | %65,4 | %86,7 | 195 |
| Handere Köyü | MHP | %39,3 | %60,7 | %90,3 | 31 |
| Höbek Köyü | CHP | %81,0 | %17,5 | %92,8 | 152 |
| İkizbaşak Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %75,0 | 20 |
| İmamoğlu Mahallesi | CHP | %69,1 | %21,1 | %90,3 | 267 |
| İmirhan Köyü | CHP | %86,5 | %10,8 | %90,5 | 42 |
| İnanlı Köyü | CHP | %62,5 | %9,4 | %94,3 | 35 |
| İncirlipınar Köyü | CHP | %95,8 | %4,2 | %89,3 | 56 |
| Kale Mahallesi | CHP | %45,6 | %42,4 | %84,4 | 487 |
| Kalealtı Mahallesi | MHP | %17,9 | %69,6 | %131,8 | 44 |
| Kaledibi Köyü | CHP | %94,6 | %0,0 | %86,0 | 43 |
| Karaağaçlı Köyü | CHP | %94,1 | %0,0 | %54,8 | 31 |
| Karakale Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %87,1 | 31 |
| Karakuzulu Köyü | CHP | %84,2 | %10,5 | %92,0 | 25 |
| Karamahmut Mahallesi | MHP | %38,9 | %50,0 | %93,8 | 81 |
| Karaman Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %66,7 | 21 |
| Karasar Köyü | CHP | %95,2 | %4,8 | %94,4 | 71 |
| Karayusuf Mahallesi | MHP | %40,1 | %49,0 | %91,8 | 183 |
| Karşıkonak Köyü | CHP | %71,6 | %25,4 | %92,1 | 76 |
| Kavaklısu Köyü | CHP | %82,2 | %15,6 | %66,7 | 69 |
| Kayaburun Köyü | CHP | %97,7 | %2,3 | %84,3 | 102 |
| Kayacık Mahallesi | CHP | %96,6 | %1,7 | %95,3 | 128 |
| Keçikaya Köyü | CHP | %88,9 | %5,6 | %75,0 | 24 |
| Kekliktepe Köyü | CHP | %81,8 | %18,2 | %95,7 | 23 |
| Kemenkeş Mahallesi | CHP | %68,0 | %18,9 | %94,4 | 196 |
| Kesme Köyü | MHP | %7,5 | %85,0 | %89,0 | 91 |
| Kırkgöz Köyü | CHP | %90,0 | %10,0 | %69,0 | 29 |
| Kızılcaören Köyü | CHP | %75,9 | %18,5 | %79,7 | 69 |
| Kocapaşa Mahallesi | CHP | %54,2 | %36,0 | %87,6 | 283 |
| Kuluncak Köyü | CHP | %98,0 | %0,0 | %94,2 | 52 |
| Küçük Hüseyin Mahallesi | MHP | %22,2 | %66,2 | %96,0 | 223 |
| Kültürlü Mahallesi | MHP | %3,4 | %85,2 | %96,0 | 100 |
| Maden Mahallesi | CHP | %85,3 | %5,9 | %100,0 | 37 |
| Madenli Köyü | CHP | %94,3 | %3,4 | %91,7 | 96 |
| Maltepe Köyü | CHP | %40,0 | %33,8 | %93,3 | 89 |
| Mercantepe Mahallesi | MHP | %30,9 | %59,3 | %87,0 | 200 |
| Mursal Köyü | CHP | %98,0 | %0,5 | %87,4 | 238 |
| Oğulbey Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %96,2 | 26 |
| Olukman Köyü | CHP | %92,7 | %7,3 | %96,5 | 57 |
| Ortaköy | MHP | %33,3 | %50,0 | %52,2 | 23 |
| Ovacık Köyü | CHP | %96,0 | %1,0 | %91,5 | 118 |
| Oyuktepe Köyü | CHP | %91,7 | %8,3 | %94,7 | 19 |
| Ödek Köyü | CHP | %77,6 | %17,6 | %98,9 | 91 |
| Ölçekli Köyü | CHP | %88,2 | %2,9 | %85,0 | 40 |
| Özbağı Köyü | CHP | %93,1 | %3,4 | %76,3 | 38 |
| Purunönü Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %81,5 | 27 |
| Purunsur Mahallesi | CHP | %93,8 | %4,2 | %96,2 | 53 |
| Selimoğlu Köyü | MHP | %25,0 | %75,0 | %94,1 | 17 |
| Sırçalı Köyü | CHP | %87,0 | %8,7 | %66,7 | 69 |
| Sincan Köyü | CHP | %89,8 | %8,5 | %73,2 | 82 |
| Soğucak Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %79,7 | 59 |
| Susuzlar Köyü | CHP | %90,9 | %3,9 | %101,3 | 78 |
| Susuzören Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %72,0 | 25 |
| Süleymanağa Mahallesi | CHP | %72,1 | %19,3 | %91,1 | 236 |
| Şahinköy | CHP | %94,7 | %2,6 | %90,5 | 42 |
| Tepehan Köyü | CHP | %64,3 | %32,9 | %98,6 | 74 |
| Turabali Mahallesi | CHP | %49,9 | %41,4 | %92,2 | 576 |
| Ulucamii Mahallesi | CHP | %73,4 | %17,6 | %93,0 | 256 |
| Uluçayır Köyü | CHP | %68,8 | %25,0 | %89,2 | 37 |
| Uzunbağ Köyü | CHP | %50,0 | %31,8 | %95,7 | 47 |
| Uzunkaya Köyü | CHP | %78,6 | %9,5 | %100,0 | 42 |
| Üçpınar Köyü | CHP | %75,0 | %21,2 | %79,4 | 68 |
| Ürük Köyü | CHP | %95,3 | %4,7 | %94,3 | 70 |
| Yağbasan Köyü | CHP | %97,1 | %2,9 | %91,2 | 114 |
| Yalnızsöğüt Köyü | CHP | %76,6 | %18,8 | %83,1 | 83 |
| Yazı Köyü | CHP | %96,3 | %3,7 | %96,8 | 31 |
| Yerliçay Köyü | CHP | %96,2 | %3,8 | %84,4 | 32 |
| Yeşilyayla Köyü | CHP | %81,7 | %13,3 | %98,6 | 74 |
| Yeşilyol Köyü | MHP | %9,8 | %78,0 | %84,6 | 52 |
| Yusufşeyh Köyü | CHP | %79,4 | %20,6 | %78,7 | 47 |
| Yuva Köyü | CHP | %98,3 | %0,0 | %98,4 | 61 |
| Zeliha Hatun Mahallesi | MHP | %31,9 | %56,0 | %89,5 | 239 |
İlgili sonuçlar