Kangal 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Kangal sonuçlarında AK Parti %30,4 ile birinci, BBP %25,9 ile ikinci; fark 4,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 12,3 puan altında. BBP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %25,9 (+24,0 puan). 120 mahalle ve köy arasından 37'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Tilkihüyük Köyü (%91,8); BBP en güçlü Karacaören Köyü (%58,5). Katılım %86,9 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kangal 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Kangal, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kangal | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.381 | %30,4 | %44,7 | %42,7 | −12,3 |
| BBP | 3.729 | %25,9 | %21,4 | %1,9 | +24,0 |
| CHP | 3.655 | %25,4 | %14,4 | %28,6 | −3,2 |
| MHP | 2.113 | %14,7 | %14,3 | %8,1 | +6,5 |
| İYİ Parti | 369 | %2,6 | %2,1 | %7,3 | −4,7 |
| Saadet | 88 | %0,6 | %1,5 | %2,8 | −2,2 |
| BTP | 61 | %0,4 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 20 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Kangal seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 140 | 17.121 | 14.880 | %86,9 | 14.416 | 464 |
Kangal mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | BBP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçakale Köyü | AK Parti | %42,0 | %32,4 | %93,5 | 232 |
| Akçamağara Köyü | AK Parti | %48,9 | %31,7 | %90,9 | 164 |
| Akçaşehir Köyü | AK Parti | %58,2 | %16,5 | %94,2 | 86 |
| Akdere Köyü | CHP | %7,7 | %30,8 | %108,3 | 12 |
| Akgedik Köyü | CHP | %27,9 | %2,3 | %85,2 | 54 |
| Akpınar Köyü | AK Parti | %50,6 | %19,5 | %98,7 | 78 |
| Aktepe Köyü | BBP | %25,4 | %41,3 | %95,5 | 66 |
| Alacahan Köyü | AK Parti | %37,2 | %27,7 | %83,9 | 943 |
| Alacahan Yeniköy | AK Parti | %89,1 | %7,3 | %76,4 | 72 |
| Armağan Köyü | CHP | %0,0 | %7,1 | %66,7 | 21 |
| Arpalı Köyü | CHP | %30,0 | %20,0 | %64,5 | 31 |
| Aşağıhüyük Köyü | MHP | %28,6 | %14,3 | %93,1 | 101 |
| Avşarören Köyü | BBP | %30,6 | %39,8 | %90,6 | 212 |
| Bahçeliyurt Köyü | CHP | %10,9 | %30,4 | %100,0 | 48 |
| Bektaşköy | AK Parti | %62,9 | %22,0 | %90,2 | 295 |
| Beyyurdu Köyü | CHP | %37,5 | %0,0 | %84,2 | 19 |
| Boğaz Köyü | AK Parti | %38,3 | %21,3 | %97,9 | 48 |
| Bozarmut Köyü | MHP | %21,7 | %20,7 | %93,1 | 101 |
| Bulak Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %96,3 | 27 |
| Cevizköy | CHP | %11,3 | %7,5 | %91,4 | 58 |
| Çağlıcaören Köyü | CHP | %11,6 | %0,0 | %100,0 | 43 |
| Çamurlu Köyü | AK Parti | %41,8 | %34,2 | %89,9 | 89 |
| Çatköy | BBP | %20,0 | %41,8 | %77,6 | 76 |
| Çayırova Köyü | CHP | %33,3 | %20,4 | %76,7 | 73 |
| Çetinkaya Köyü | CHP | %29,4 | %10,3 | %84,2 | 784 |
| Çiftlikören Köyü | MHP | %12,9 | %25,8 | %93,1 | 102 |
| Çipil Köyü | BBP | %3,8 | %50,0 | %74,3 | 35 |
| Dağönü Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %90,9 | 66 |
| Davulbaz Köyü | CHP | %13,0 | %4,3 | %104,3 | 23 |
| Dayılı Köyü | CHP | %6,7 | %0,0 | %54,8 | 31 |
| Deligazili Köyü | AK Parti | %35,3 | %20,6 | %61,4 | 57 |
| Deliktaş Köyü | AK Parti | %39,2 | %20,4 | %94,1 | 202 |
| Delioğlanderesi Köyü | BBP | %18,8 | %37,5 | %53,3 | 30 |
| Dereköy | CHP | %20,5 | %0,0 | %97,8 | 45 |
| Dışlık Köyü | CHP | %2,4 | %4,9 | %88,2 | 93 |
| Düzce Köyü | MHP | %26,3 | %28,1 | %93,7 | 63 |
| Eğricek Köyü | CHP | %0,0 | %40,0 | %92,6 | 27 |
| Elalibey Köyü | CHP | %2,4 | %0,0 | %84,9 | 53 |
| Elkondu Köyü | CHP | %0,0 | %19,4 | %76,2 | 42 |
| Etyemez Köyü | AK Parti | %51,4 | %21,4 | %86,6 | 82 |
| Eymir Köyü | CHP | %8,7 | %5,8 | %67,6 | 105 |
| Gebelikatran Köyü | CHP | %8,3 | %8,3 | %92,3 | 13 |
| Gençali Köyü | CHP | %8,7 | %0,0 | %98,0 | 51 |
| Göze Mahallesi | BBP | %30,1 | %39,2 | %89,5 | 219 |
| Güneypınar Köyü | CHP | %6,9 | %13,8 | %100,0 | 30 |
| Gürsel Mahallesi | BBP | %28,2 | %35,9 | %85,2 | 1.337 |
| Gürükbekir Köyü | AK Parti | %52,5 | %40,7 | %88,1 | 67 |
| Hamal Köyü | CHP | %1,9 | %13,3 | %71,1 | 149 |
| Hamzabey Köyü | CHP | %0,0 | %9,1 | %64,7 | 17 |
| Hatunçayırı Köyü | AK Parti | %50,0 | %28,9 | %95,0 | 40 |
| Havuz Köyü | AK Parti | %36,0 | %14,5 | %81,7 | 677 |
| Humarlı Köyü | CHP | %0,0 | %3,2 | %80,8 | 78 |
| Hürriyet Mahallesi | BBP | %30,4 | %35,2 | %87,6 | 411 |
| Hüyüklüyurt Köyü | BBP | %26,6 | %47,9 | %100,0 | 96 |
| Irmaç Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %61,4 | 44 |
| İğdeli Köyü | CHP | %8,3 | %0,0 | %44,4 | 27 |
| İğdelidere Köyü | AK Parti | %53,7 | %16,7 | %90,0 | 130 |
| İmamınköyü | BBP | %7,7 | %43,6 | %100,0 | 39 |
| Kabakçevliği Köyü | BBP | %3,8 | %53,8 | %84,8 | 33 |
| Kalkım Köyü | AK Parti | %50,6 | %20,0 | %97,8 | 89 |
| Kangaltekkesi Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %96,1 | 51 |
| Karacaören Köyü | BBP | %26,4 | %58,5 | %62,5 | 88 |
| Karagücük Köyü | AK Parti | %57,3 | %13,5 | %98,0 | 98 |
| Karamehmetli Köyü | CHP | %12,5 | %0,0 | %96,2 | 26 |
| Karanlık Köyü | CHP | %1,6 | %0,0 | %79,2 | 77 |
| Karasüver Köyü | CHP | %3,2 | %12,0 | %95,7 | 139 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %37,2 | %34,2 | %88,9 | 1.105 |
| Kavak Köyü | CHP | %13,0 | %6,0 | %85,6 | 118 |
| Kavak Mescit Köyü | CHP | %3,2 | %0,0 | %74,4 | 43 |
| Kırkpınar Köyü | CHP | %30,0 | %6,7 | %103,3 | 30 |
| Kızıldikme Köyü | BBP | %15,9 | %52,2 | %97,5 | 119 |
| Kızıliniş Köyü | AK Parti | %28,4 | %22,7 | %92,1 | 101 |
| Killik Köyü | CHP | %22,7 | %15,9 | %100,0 | 46 |
| Kocakurt Köyü | CHP | %2,8 | %6,7 | %98,4 | 185 |
| Koçköprü Köyü | AK Parti | %40,0 | %40,0 | %115,4 | 13 |
| Kuruayşe Köyü | CHP | %5,0 | %10,0 | %100,0 | 21 |
| Kuşkayası Köyü | BBP | %25,6 | %43,7 | %85,1 | 242 |
| Külekli Köyü | CHP | %0,0 | %15,8 | %70,4 | 27 |
| Kürkçü Köyü | CHP | %18,8 | %0,0 | %80,0 | 20 |
| Maksutlu Köyü | BBP | %31,0 | %34,5 | %96,8 | 62 |
| Mancılık Köyü | BBP | %15,4 | %47,7 | %90,3 | 175 |
| Mescit Köyü | AK Parti | %69,7 | %21,1 | %62,2 | 127 |
| Mısırören Köyü | CHP | %3,4 | %20,7 | %62,5 | 48 |
| Minarekaya Köyü | CHP | %0,0 | %15,4 | %39,4 | 33 |
| Mühürkulak Köyü | CHP | %22,7 | %13,6 | %61,1 | 36 |
| Mürsel Köyü | CHP | %0,0 | %6,7 | %96,8 | 31 |
| Oğlaklı Köyü | CHP | %20,4 | %13,0 | %87,5 | 64 |
| Onaran Köyü | BBP | %19,0 | %52,4 | %87,8 | 98 |
| Örencik Köyü | AK Parti | %40,4 | %26,6 | %88,8 | 125 |
| Paşamçayırı Köyü | CHP | %6,3 | %0,0 | %68,0 | 25 |
| Pınargözü Köyü | CHP | %1,0 | %0,0 | %82,4 | 119 |
| Reşadiye Mahallesi | AK Parti | %31,7 | %30,5 | %85,8 | 1.109 |
| Saçayağı Köyü | AK Parti | %57,0 | %24,0 | %91,2 | 114 |
| Sarıkadı Köyü | BBP | %4,8 | %48,4 | %95,5 | 67 |
| Sarıpınar Köyü | AK Parti | %42,9 | %18,1 | %88,9 | 126 |
| Seçenyurdu Köyü | BBP | %19,1 | %55,3 | %85,0 | 60 |
| Sipahi Köyü | CHP | %22,0 | %14,0 | %100,0 | 50 |
| Soğukpınar Köyü | CHP | %2,9 | %2,9 | %62,5 | 56 |
| Sularbaşı Mahallesi | BBP | %30,5 | %33,4 | %89,5 | 1.143 |
| Sultanpınarı Köyü | CHP | %13,3 | %0,0 | %97,8 | 46 |
| Sutaşı Köyü | AK Parti | %40,0 | %23,8 | %93,1 | 116 |
| Şekerpınar Köyü | AK Parti | %35,7 | %16,3 | %94,3 | 106 |
| Tahtalı Köyü | AK Parti | %41,3 | %38,8 | %94,1 | 85 |
| Taşlı Köyü | AK Parti | %70,6 | %17,6 | %58,6 | 29 |
| Taşlık Köyü | CHP | %4,2 | %4,2 | %100,0 | 24 |
| Tatlıpınar Köyü | CHP | %5,6 | %13,9 | %87,8 | 41 |
| Tilkihüyük Köyü | AK Parti | %91,8 | %4,1 | %90,7 | 54 |
| Topardıç Köyü | CHP | %2,9 | %0,0 | %45,9 | 74 |
| Turnalı Köyü | AK Parti | %61,2 | %13,3 | %101,0 | 98 |
| Yarhisar Köyü | AK Parti | %38,5 | %33,0 | %96,8 | 95 |
| Yaylacık Köyü | AK Parti | %37,9 | %3,4 | %80,6 | 36 |
| Yellice Köyü | CHP | %0,0 | %2,3 | %90,3 | 196 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %27,4 | %91,7 | 662 |
| Yeşildere Köyü | AK Parti | %56,7 | %23,3 | %88,2 | 34 |
| Yeşilkale Köyü | AK Parti | %40,0 | %24,4 | %84,6 | 195 |
| Yeşilvadi Köyü | BBP | %34,3 | %55,7 | %89,7 | 78 |
| Yeşilyurt Köyü | CHP | %5,9 | %0,0 | %66,7 | 27 |
| Yukarıhüyük Köyü | BBP | %22,7 | %34,8 | %79,5 | 83 |
| Zafer Mahallesi | BBP | %24,4 | %43,4 | %87,6 | 395 |
| Zerk Köyü | CHP | %7,3 | %1,2 | %89,4 | 94 |
İlgili sonuçlar