Zara 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Zara sonuçlarında AK Parti %38,5 ile birinci, MHP %29,1 ile ikinci; fark 9,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 4,2 puan altında. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,1 (+21,0 puan). 144 mahalle ve köy arasından 59'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Esenler Köyü (%87,5); MHP en güçlü Aşağıkovacık Köyü (%86,4). Katılım %84,2 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Zara 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Zara, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Zara | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 5.885 | %38,5 | %44,7 | %42,7 | −4,2 |
| MHP | 4.442 | %29,1 | %14,3 | %8,1 | +21,0 |
| CHP | 4.309 | %28,2 | %14,4 | %28,6 | −0,4 |
| İYİ Parti | 324 | %2,1 | %2,1 | %7,3 | −5,2 |
| BBP | 211 | %1,4 | %21,4 | %1,9 | −0,5 |
| Saadet | 81 | %0,5 | %1,5 | %2,8 | −2,3 |
| BTP | 11 | %0,1 | %0,3 | %0,3 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Zara seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 166 | 18.686 | 15.729 | %84,2 | 15.272 | 457 |
Zara mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adamfakı Köyü | AK Parti | %79,7 | %10,1 | %75,2 | 105 |
| Ağlıkçay Köyü | CHP | %2,4 | %7,3 | %84,0 | 50 |
| Ahmetbaşyurt Mahallesi | CHP | %21,8 | %30,9 | %80,4 | 957 |
| Ahmethacı Köyü | AK Parti | %75,0 | %21,4 | %87,9 | 33 |
| Akdede Köyü | CHP | %3,0 | %0,0 | %70,8 | 48 |
| Akdeğirmen Köyü | CHP | %0,0 | %9,1 | %78,6 | 14 |
| Akören Köyü | AK Parti | %71,9 | %16,9 | %81,1 | 111 |
| Akyazı Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %76,5 | 17 |
| Alıçbel Köyü | AK Parti | %57,5 | %32,9 | %90,2 | 82 |
| Alıçlıseki Köyü | CHP | %16,7 | %5,6 | %81,8 | 22 |
| Alişanağılı Köyü | CHP | %8,7 | %0,0 | %96,3 | 27 |
| Alişir Köyü | CHP | %0,0 | %1,5 | %81,5 | 81 |
| Armutçayırı Köyü | AK Parti | %43,5 | %13,0 | %70,1 | 67 |
| Aşağıçamözü Köyü | CHP | %11,5 | %30,8 | %90,0 | 30 |
| Aşağıçamurcu Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %68,4 | 38 |
| Aşağıkovacık Köyü | MHP | %13,6 | %86,4 | %79,3 | 29 |
| Aşağımescit Köyü | CHP | %3,1 | %7,7 | %73,6 | 91 |
| Atalan Köyü | AK Parti | %50,6 | %45,8 | %86,9 | 99 |
| Atgeçmez Köyü | CHP | %5,9 | %23,5 | %81,0 | 21 |
| Atkıran Köyü | CHP | %7,5 | %0,0 | %95,5 | 44 |
| Avşar Köyü | AK Parti | %65,9 | %27,4 | %82,6 | 167 |
| Bağlama Köyü | CHP | %1,4 | %4,3 | %96,0 | 75 |
| Baharşeyh Köyü | AK Parti | %39,0 | %19,5 | %80,4 | 51 |
| Ballıklar Köyü | CHP | %24,6 | %1,8 | %90,5 | 63 |
| Becekli Köyü | CHP | %2,9 | %4,4 | %91,1 | 79 |
| Bedirören Köyü | AK Parti | %52,2 | %43,5 | %67,6 | 34 |
| Bektaşköy | CHP | %21,9 | %0,0 | %74,4 | 43 |
| Belentarla Köyü | CHP | %17,9 | %0,0 | %68,4 | 57 |
| Beypınarı Köyü | CHP | %1,6 | %0,0 | %86,0 | 150 |
| Bolucan Köyü | CHP | %7,6 | %15,2 | %98,5 | 67 |
| Bozkır Köyü | AK Parti | %75,4 | %4,9 | %92,4 | 66 |
| Burhaniye Köyü | AK Parti | %56,0 | %32,0 | %96,2 | 53 |
| Büyükgüney Köyü | CHP | %4,8 | %4,8 | %78,7 | 61 |
| Büyükkaya Köyü | CHP | %0,0 | %7,1 | %38,9 | 36 |
| Büyükköy | CHP | %0,9 | %1,8 | %84,6 | 130 |
| Canova Köyü | AK Parti | %67,6 | %23,8 | %74,1 | 147 |
| Cemalköy | CHP | %11,1 | %0,0 | %90,0 | 10 |
| Çandır Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %100,0 | 12 |
| Çarşıbaşı Mahallesi | MHP | %37,2 | %43,9 | %88,6 | 360 |
| Çatören Köyü | AK Parti | %76,2 | %23,8 | %48,8 | 43 |
| Çaylı Köyü | AK Parti | %64,0 | %24,7 | %94,7 | 94 |
| Çaylıca Köyü | CHP | %7,5 | %6,0 | %92,1 | 76 |
| Çaypınar Köyü | CHP | %12,9 | %5,7 | %92,2 | 77 |
| Çevirmehan Köyü | CHP | %2,0 | %8,2 | %91,2 | 125 |
| Çorak Köyü | CHP | %3,2 | %0,0 | %91,2 | 34 |
| Çulhaali Köyü | MHP | %0,0 | %63,6 | %68,8 | 16 |
| Danışık Köyü | CHP | %0,0 | %8,3 | %100,0 | 12 |
| Derbent Köyü | AK Parti | %61,8 | %33,6 | %90,9 | 121 |
| Deredam Köyü | CHP | %25,6 | %2,4 | %85,7 | 98 |
| Dereköy | AK Parti | %60,0 | %32,0 | %66,7 | 39 |
| Dilekpınarı Köyü | AK Parti | %53,2 | %30,1 | %93,8 | 256 |
| Dipsizgöl Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %89,2 | 65 |
| Düzceli Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %100,0 | 32 |
| Ekinli Köyü | AK Parti | %61,0 | %37,0 | %72,3 | 202 |
| Emirhan Köyü | CHP | %0,0 | %3,8 | %89,7 | 29 |
| Esenler Köyü | AK Parti | %87,5 | %0,0 | %80,0 | 20 |
| Evrencik Köyü | CHP | %14,3 | %42,9 | %63,6 | 11 |
| Eymir Köyü | CHP | %3,1 | %3,1 | %87,8 | 148 |
| Girit Köyü | CHP | %10,0 | %10,0 | %84,7 | 72 |
| Göhertaş Köyü | AK Parti | %61,4 | %18,9 | %91,9 | 298 |
| Göktepe Köyü | CHP | %3,5 | %1,2 | %94,4 | 90 |
| Gölbaşı Köyü | AK Parti | %76,9 | %23,1 | %61,9 | 42 |
| Güllüali Köyü | CHP | %3,8 | %0,0 | %61,4 | 44 |
| Gümüşçevre Köyü | AK Parti | %68,1 | %29,5 | %82,7 | 255 |
| Hatip Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %40,6 | %85,6 | 471 |
| Ilıca Köyü | AK Parti | %79,6 | %15,9 | %82,0 | 139 |
| İğdeli Köyü | CHP | %0,0 | %1,5 | %86,4 | 81 |
| İğdir Köyü | CHP | %3,1 | %0,0 | %82,5 | 40 |
| İkideğirmen Köyü | CHP | %5,4 | %0,0 | %88,1 | 42 |
| Kabaktepeler Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %100,0 | 22 |
| Kadriye Köyü | MHP | %32,4 | %58,8 | %106,3 | 32 |
| Kanlıçayır Köyü | CHP | %17,5 | %2,5 | %100,0 | 43 |
| Kaplan Köyü | AK Parti | %67,9 | %27,4 | %90,8 | 238 |
| Karacahisar Köyü | AK Parti | %81,5 | %11,1 | %65,9 | 126 |
| Karaçayır Köyü | CHP | %15,0 | %5,0 | %110,0 | 20 |
| Karahasan Köyü | CHP | %16,7 | %4,2 | %77,4 | 31 |
| Karaman Köyü | CHP | %0,0 | %4,5 | %78,6 | 28 |
| Kardere Köyü | CHP | %3,4 | %34,5 | %103,4 | 29 |
| Karslılar Köyü | CHP | %9,8 | %21,6 | %94,4 | 54 |
| Karşıyaka Mahallesi | CHP | %25,1 | %31,5 | %85,9 | 1.203 |
| Kavasbaşı Köyü | AK Parti | %64,3 | %35,7 | %77,8 | 18 |
| Kayabaşı Köyü | AK Parti | %73,6 | %15,1 | %71,6 | 74 |
| Kayadibi Köyü | AK Parti | %53,3 | %31,7 | %78,9 | 76 |
| Kayılıkaya Köyü | AK Parti | %64,0 | %32,0 | %83,3 | 30 |
| Keçeyurdu Köyü | AK Parti | %64,3 | %22,9 | %82,4 | 85 |
| Kelhasan Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %66,7 | 15 |
| Kevenli Köyü | AK Parti | %49,1 | %27,3 | %88,7 | 62 |
| Kısık Köyü | CHP | %23,8 | %9,5 | %72,4 | 29 |
| Kızık Köyü | AK Parti | %49,6 | %41,1 | %92,4 | 144 |
| Kızılırmak Mahallesi | MHP | %38,8 | %40,6 | %81,0 | 752 |
| Kızılkale Köyü | CHP | %6,9 | %5,2 | %95,2 | 62 |
| Korkut Köyü | MHP | %46,2 | %49,6 | %81,9 | 554 |
| Körpınar Köyü | CHP | %7,7 | %0,0 | %76,5 | 17 |
| Kumoğlu Köyü | CHP | %1,4 | %2,8 | %88,9 | 81 |
| Kurucaabat Köyü | AK Parti | %82,0 | %6,5 | %86,3 | 168 |
| Kuruköprü Köyü | CHP | %18,2 | %0,0 | %55,0 | 20 |
| Kuşçu Köyü | AK Parti | %78,9 | %10,5 | %80,4 | 51 |
| Kümbet Köyü | AK Parti | %83,9 | %12,9 | %61,1 | 54 |
| Kürünlü Köyü | AK Parti | %50,5 | %44,0 | %94,0 | 100 |
| Mahmutağaçiftliği Köyü | CHP | %14,9 | %0,0 | %91,1 | 56 |
| Müslümabat Köyü | AK Parti | %42,6 | %31,9 | %66,2 | 71 |
| Nasırköy | AK Parti | %56,8 | %37,7 | %73,4 | 199 |
| Osmaniye Köyü | AK Parti | %54,5 | %43,9 | %98,5 | 67 |
| Pazarbeleni Köyü | CHP | %0,0 | %9,8 | %66,1 | 62 |
| Pazarcık Köyü | CHP | %3,0 | %0,0 | %61,1 | 54 |
| Reşitpaşa Mahallesi | MHP | %38,2 | %43,0 | %87,5 | 1.640 |
| Sancakkale Köyü | CHP | %5,6 | %16,7 | %52,2 | 69 |
| Sarıyusuf Köyü | AK Parti | %75,0 | %8,3 | %92,3 | 13 |
| Sedille Köyü | AK Parti | %75,2 | %14,2 | %95,2 | 126 |
| Selimiye Köyü | AK Parti | %59,4 | %31,3 | %57,9 | 57 |
| Seten Köyü | CHP | %4,8 | %19,0 | %91,7 | 24 |
| Sorkun Köyü | CHP | %16,7 | %25,0 | %63,2 | 19 |
| Söğütlü Köyü | CHP | %5,9 | %11,8 | %77,3 | 22 |
| Söğütlüağıl Köyü | AK Parti | %48,9 | %46,8 | %101,1 | 94 |
| Söğütözü Köyü | CHP | %18,2 | %18,2 | %78,6 | 14 |
| Sucak Köyü | AK Parti | %53,6 | %39,3 | %75,0 | 40 |
| Şafaklı Köyü | AK Parti | %65,8 | %26,3 | %95,0 | 40 |
| Şehitler Mahallesi | MHP | %37,5 | %45,8 | %82,1 | 1.405 |
| Şenyayla Köyü | CHP | %3,1 | %0,0 | %94,6 | 37 |
| Şerefiye Köyü | AK Parti | %43,1 | %15,9 | %80,1 | 256 |
| Şeyhmerzuban Mahallesi | AK Parti | %53,8 | %44,7 | %89,9 | 149 |
| Taşgöze Köyü | CHP | %5,9 | %0,8 | %91,5 | 130 |
| Tepeköy | AK Parti | %63,8 | %25,5 | %80,0 | 60 |
| Topaktaş Köyü | CHP | %10,9 | %3,6 | %94,9 | 59 |
| Tödürge Köyü | AK Parti | %63,2 | %21,7 | %73,7 | 152 |
| Tuzlagözü Köyü | AK Parti | %56,6 | %38,2 | %91,0 | 244 |
| Üngür Köyü | CHP | %5,0 | %10,0 | %87,0 | 23 |
| Ütük Köyü | AK Parti | %52,4 | %18,3 | %97,7 | 88 |
| Ütükyurdu Köyü | AK Parti | %63,3 | %35,2 | %87,8 | 147 |
| Yapak Köyü | AK Parti | %67,1 | %18,0 | %86,7 | 264 |
| Yarağıl Köyü | AK Parti | %84,6 | %9,2 | %84,4 | 77 |
| Yarımkaya Köyü | AK Parti | %43,8 | %25,0 | %72,7 | 22 |
| Yayıközü Köyü | AK Parti | %63,7 | %28,3 | %80,1 | 141 |
| Yenicamii Mahallesi | MHP | %38,3 | %46,3 | %86,7 | 1.199 |
| Yeşildere Köyü | CHP | %4,3 | %0,0 | %68,6 | 35 |
| Yeşilköy | CHP | %25,0 | %15,6 | %80,0 | 80 |
| Yeşimli Köyü | AK Parti | %65,1 | %16,0 | %88,0 | 125 |
| Yıkılgan Köyü | AK Parti | %72,1 | %27,9 | %64,2 | 67 |
| Yoğunpelit Köyü | CHP | %11,1 | %11,1 | %96,4 | 28 |
| Yolören Köyü | CHP | %12,1 | %1,5 | %89,2 | 74 |
| Yukarıçamözü Köyü | CHP | %3,9 | %19,6 | %100,0 | 51 |
| Yukarıçamurcu Köyü | CHP | %7,1 | %23,8 | %83,0 | 106 |
| Yukarımescit Köyü | CHP | %6,7 | %6,7 | %62,5 | 24 |
| Zoğallı Köyü | CHP | %7,7 | %5,1 | %66,1 | 59 |
İlgili sonuçlar