Kurşunlu 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Kurşunlu sonuçlarında AK Parti %45,0 ile birinci, MHP %31,5 ile ikinci; fark 13,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 10,1 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %31,5 (+21,6 puan). 38 mahalle ve köy arasından 26'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Taşkaracalar Köyü (%91,0); MHP en güçlü İğdir Köyü (%52,2). Katılım %87,9 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kurşunlu 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Kurşunlu, Çankırı, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kurşunlu | Çankırı | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.631 | %45,0 | %41,7 | %34,9 | +10,1 |
| MHP | 1.843 | %31,5 | %31,1 | %9,9 | +21,6 |
| İYİ Parti | 951 | %16,3 | %18,1 | %9,8 | +6,5 |
| Yeniden Refah | 101 | %1,7 | %3,0 | %2,8 | −1,1 |
| Zafer Partisi | 58 | %1,0 | %1,5 | %2,3 | −1,3 |
| BBP | 28 | %0,5 | %1,0 | %1,0 | −0,5 |
| Memleket | 24 | %0,4 | %0,5 | %0,9 | −0,5 |
| AP | 23 | %0,4 | %0,3 | %0,2 | +0,2 |
| Yeşil Sol Parti | 15 | %0,3 | %0,3 | %8,8 | −8,5 |
| ANAP | 14 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| HAK-PAR | 14 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| Genç Parti | 11 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| TİP | 10 | %0,2 | %0,2 | %1,7 | −1,5 |
| Vatan Partisi | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| SOL Parti | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKP | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Milli Yol | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Kurşunlu seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 45 | 6.826 | 6.000 | %87,9 | 5.846 | 154 |
Kurşunlu mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağılözü Köyü | AK Parti | %61,5 | %20,5 | %81,3 | 48 |
| Başovacık Köyü | AK Parti | %48,9 | %31,9 | %96,1 | 51 |
| Bereket Köyü | İYİ Parti | %35,1 | %16,2 | %90,5 | 42 |
| Beşpınar Mahallesi | AK Parti | %44,1 | %44,1 | %92,2 | 64 |
| Cömertler Mahallesi | AK Parti | %43,5 | %30,9 | %86,3 | 1.501 |
| Çal Mahallesi | İYİ Parti | %20,6 | %21,6 | %87,5 | 120 |
| Çatkese Köyü | AK Parti | %55,5 | %24,4 | %86,5 | 141 |
| Çavundur Köyü | AK Parti | %44,7 | %41,8 | %93,0 | 371 |
| Çaylıca Köyü | AK Parti | %53,2 | %32,9 | %88,2 | 93 |
| Çırdak Köyü | MHP | %29,4 | %50,0 | %103,0 | 33 |
| Çiyni Mahallesi | MHP | %32,7 | %45,5 | %94,8 | 58 |
| Çukurca Köyü | AK Parti | %63,3 | %30,0 | %83,8 | 37 |
| Dağören Köyü | MHP | %36,8 | %42,1 | %80,9 | 47 |
| Demirciören Köyü | AK Parti | %53,8 | %28,8 | %85,2 | 61 |
| Dumanlı Köyü | AK Parti | %65,5 | %23,7 | %90,5 | 262 |
| Erenler Mahallesi | AK Parti | %39,9 | %35,1 | %91,6 | 347 |
| Eskiahır Köyü | İYİ Parti | %30,8 | %20,0 | %88,0 | 75 |
| Göllüce Köyü | AK Parti | %31,0 | %28,6 | %95,6 | 45 |
| Hacı Bekir Mahallesi | MHP | %28,1 | %46,1 | %87,3 | 150 |
| Hacımuslu Köyü | AK Parti | %51,4 | %33,3 | %90,7 | 118 |
| Hocahasan Köyü | MHP | %37,7 | %50,0 | %85,7 | 182 |
| İğdir Köyü | MHP | %27,5 | %52,2 | %88,8 | 80 |
| Kale Mahallesi | MHP | %33,8 | %35,6 | %95,9 | 170 |
| Kalekapu Mahallesi | AK Parti | %39,3 | %28,6 | %86,6 | 329 |
| Kapaklı Köyü | AK Parti | %50,7 | %36,6 | %93,6 | 78 |
| Kızılca Köyü | AK Parti | %46,8 | %36,2 | %83,9 | 56 |
| Köpürlü Köyü | AK Parti | %51,7 | %21,2 | %70,0 | 220 |
| Madenli Köyü | AK Parti | %56,4 | %20,5 | %100,0 | 40 |
| Müslüm Mahallesi | AK Parti | %36,5 | %32,4 | %85,9 | 782 |
| Sarıalan Köyü | AK Parti | %59,3 | %17,3 | %91,6 | 95 |
| Sivricek Köyü | AK Parti | %63,3 | %20,0 | %86,2 | 181 |
| Sumucak Köyü | AK Parti | %54,8 | %32,1 | %95,5 | 89 |
| Sünürlü Köyü | AK Parti | %48,0 | %39,3 | %88,8 | 197 |
| Taşkaracalar Köyü | AK Parti | %91,0 | %3,7 | %95,6 | 206 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %31,1 | %34,2 | %85,2 | 236 |
| Yeşil Mahallesi | MHP | %32,9 | %42,9 | %88,9 | 81 |
| Yeşilören Köyü | AK Parti | %42,1 | %31,6 | %80,9 | 47 |
| Yeşilöz Köyü | AK Parti | %65,4 | %23,1 | %87,1 | 93 |
İlgili sonuçlar