Nazımiye 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Nazımiye sonuçlarında CHP %43,3 ile birinci, Yeşil Sol Parti %39,0 ile ikinci; fark 4,3 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,2) 18,1 puan üstünde. Yeşil Sol Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %39,0 (+30,2 puan). 18 mahalle ve köy arasından 8'inde CHP önde. CHP en güçlü Dereova Köyü (%60,8); Yeşil Sol Parti en güçlü Geriş Köyü (%60,0). Katılım %89,8 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Nazımiye 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Nazımiye, Tunceli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Nazımiye | Tunceli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 1.010 | %43,3 | %32,1 | %25,2 | +18,1 |
| Yeşil Sol Parti | 909 | %39,0 | %43,9 | %8,8 | +30,2 |
| AK Parti | 181 | %7,8 | %12,1 | %34,9 | −27,2 |
| MHP | 86 | %3,7 | %5,4 | %9,9 | −6,2 |
| İYİ Parti | 41 | %1,8 | %2,2 | %9,8 | −8,0 |
| SOL Parti | 32 | %1,4 | %1,3 | %0,1 | +1,2 |
| Yeniden Refah | 25 | %1,1 | %1,0 | %2,8 | −1,8 |
| Memleket | 14 | %0,6 | %0,5 | %0,9 | −0,3 |
| BBP | 6 | %0,3 | %0,3 | %1,0 | −0,7 |
| AP | 4 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| TKP | 3 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| ANAP | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| GBP | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| TKH | 2 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| YP | 2 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| Genç Parti | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HKP | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
Nazımiye seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 21 | 2.669 | 2.397 | %89,8 | 2.333 | 64 |
Nazımiye mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | Yeşil Sol Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşağıdoluca Köyü | CHP | %50,7 | %37,4 | %84,3 | 415 |
| Ballıca Köyü | CHP | %47,5 | %33,9 | %103,3 | 60 |
| Bostanlı Köyü | Yeşil Sol Parti | %38,1 | %44,4 | %106,7 | 60 |
| Büyükyurt Köyü | CHP | %46,3 | %15,0 | %113,5 | 74 |
| Çevrecik Köyü | CHP | %56,6 | %35,8 | %100,0 | 53 |
| Dereova Köyü | CHP | %60,8 | %24,7 | %92,4 | 211 |
| Geriş Köyü | Yeşil Sol Parti | %36,0 | %60,0 | %84,1 | 63 |
| Güneycik Köyü | CHP | %50,0 | %47,1 | %103,0 | 33 |
| Günlüce Köyü | CHP | %42,7 | %28,0 | %125,0 | 60 |
| Güzelpınar Köyü | Yeşil Sol Parti | %37,1 | %59,7 | %98,5 | 65 |
| Kapıbaşı Köyü | Yeşil Sol Parti | %43,8 | %50,0 | %113,3 | 15 |
| Kılköy | CHP | %33,3 | %29,6 | %90,0 | 60 |
| Merkez Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %40,5 | %43,2 | %79,5 | 1.117 |
| Sapköy | Yeşil Sol Parti | %41,9 | %58,1 | %97,7 | 44 |
| Sarıyayla Köyü | Yeşil Sol Parti | %39,1 | %39,6 | %109,9 | 161 |
| Turnayolu Köyü | Yeşil Sol Parti | %46,5 | %46,5 | %97,8 | 46 |
| Yazgeldi Köyü | Yeşil Sol Parti | %20,0 | %44,0 | %125,0 | 40 |
| Yiğitler Köyü | AK Parti | %27,6 | %23,0 | %96,7 | 92 |
İlgili sonuçlar