Ovacık 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Ovacık sonuçlarında CHP %43,0 ile birinci, Yeşil Sol Parti %40,2 ile ikinci; fark 2,8 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,2) 17,8 puan üstünde. Yeşil Sol Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %40,2 (+31,5 puan). 33 mahalle ve köy arasından 18'inde CHP önde. CHP en güçlü Paşadüzü Köyü (%72,3); Yeşil Sol Parti en güçlü Bilgeç Köyü (%80,0). Katılım %86,1 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ovacık 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Ovacık, Tunceli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Ovacık | Tunceli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 2.027 | %43,0 | %32,1 | %25,2 | +17,8 |
| Yeşil Sol Parti | 1.896 | %40,2 | %43,9 | %8,8 | +31,5 |
| AK Parti | 362 | %7,7 | %12,1 | %34,9 | −27,3 |
| MHP | 109 | %2,3 | %5,4 | %9,9 | −7,6 |
| SOL Parti | 96 | %2,0 | %1,3 | %0,1 | +1,9 |
| İYİ Parti | 82 | %1,7 | %2,2 | %9,8 | −8,1 |
| TKP | 29 | %0,6 | %0,2 | %0,1 | +0,5 |
| Yeniden Refah | 23 | %0,5 | %1,0 | %2,8 | −2,3 |
| Memleket | 23 | %0,5 | %0,5 | %0,9 | −0,4 |
| BBP | 9 | %0,2 | %0,3 | %1,0 | −0,8 |
| ANAP | 9 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| TKH | 9 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,2 |
| Genç Parti | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| GBP | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| YP | 3 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HKP | 3 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| AP | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| Milli Yol | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Ovacık seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 41 | 5.591 | 4.815 | %86,1 | 4.712 | 103 |
Ovacık mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | Yeşil Sol Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 94 Mahallesi Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %40,3 | %45,2 | %81,6 | 799 |
| Adaköy | Yeşil Sol Parti | %20,0 | %43,3 | %159,6 | 57 |
| Ağaçpınar Köyü | CHP | %58,3 | %37,5 | %92,3 | 26 |
| Aşağıtorunoba Köyü | Yeşil Sol Parti | %37,9 | %45,0 | %95,2 | 189 |
| Bilgeç Köyü | Yeşil Sol Parti | %20,0 | %80,0 | %166,7 | 9 |
| Burnak Köyü | Yeşil Sol Parti | %33,3 | %50,9 | %105,5 | 55 |
| Buzlutepe Köyü | Yeşil Sol Parti | %12,9 | %54,8 | %134,8 | 23 |
| Cevizlidere Köyü | Yeşil Sol Parti | %41,7 | %47,2 | %108,8 | 34 |
| Çakmaklı Köyü | CHP | %52,4 | %35,2 | %85,0 | 127 |
| Çatköy | Yeşil Sol Parti | %47,8 | %52,2 | %104,5 | 22 |
| Çayüstü Köyü | CHP | %61,1 | %27,8 | %105,3 | 19 |
| Eğripınar Köyü | CHP | %52,2 | %40,6 | %83,6 | 220 |
| Eskigedik Köyü | CHP | %59,1 | %36,4 | %129,4 | 17 |
| Güneykonak Köyü | Yeşil Sol Parti | %41,4 | %50,3 | %84,7 | 203 |
| Hanuşağı Köyü | Yeşil Sol Parti | %29,5 | %59,1 | %103,5 | 86 |
| Işıkvuran Köyü | CHP | %55,0 | %45,0 | %111,1 | 18 |
| Kandolar Mahallesi | CHP | %37,6 | %28,7 | %78,0 | 1.488 |
| Karataş Köyü | CHP | %54,5 | %9,1 | %122,2 | 18 |
| Karayonca Köyü | Yeşil Sol Parti | %31,3 | %40,6 | %121,4 | 28 |
| Kızık Köyü | Yeşil Sol Parti | %29,2 | %66,7 | %92,5 | 53 |
| Koyungölü Köyü | CHP | %49,4 | %45,1 | %89,4 | 265 |
| Köseler Köyü | CHP | %46,5 | %44,6 | %79,7 | 133 |
| Mollaaliler Köyü | CHP | %54,8 | %41,9 | %96,9 | 32 |
| Paşadüzü Köyü | CHP | %72,3 | %21,5 | %90,3 | 72 |
| Pulur Mahallesi | CHP | %49,9 | %42,2 | %82,5 | 1.015 |
| Söğütlü Köyü | CHP | %43,8 | %37,5 | %168,4 | 19 |
| Tatuşağı Köyü | CHP | %57,8 | %26,7 | %75,0 | 60 |
| Topuzlu Köyü | Yeşil Sol Parti | %43,9 | %50,0 | %89,2 | 74 |
| Yaylagünü Köyü | Yeşil Sol Parti | %27,1 | %40,0 | %126,5 | 68 |
| Yazıören Köyü | CHP | %71,4 | %25,0 | %116,7 | 24 |
| Yenikonak Köyü | CHP | %63,0 | %33,3 | %128,6 | 21 |
| Yeşilyazı Köyü | Yeşil Sol Parti | %35,2 | %57,2 | %76,0 | 192 |
| Ziyaret Köyü | CHP | %57,5 | %38,1 | %93,6 | 125 |
İlgili sonuçlar