Pertek 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Pertek sonuçlarında Yeşil Sol Parti %42,8 ile birinci, CHP %27,3 ile ikinci; fark 15,6 puan. Yeşil Sol Parti burada Türkiye ortalamasının (%8,8) 34,0 puan üstünde. 36 mahalle ve köy arasından 26'sında Yeşil Sol Parti önde. Yeşil Sol Parti en güçlü Aşağıgülbahçe Köyü (%81,4); CHP en güçlü Ballıdut Köyü (%68,6). Katılım %88,3 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Pertek 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Pertek, Tunceli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Pertek | Tunceli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Yeşil Sol Parti | 3.225 | %42,8 | %43,9 | %8,8 | +34,0 |
| CHP | 2.054 | %27,3 | %32,1 | %25,2 | +2,1 |
| AK Parti | 1.223 | %16,2 | %12,1 | %34,9 | −18,7 |
| MHP | 535 | %7,1 | %5,4 | %9,9 | −2,8 |
| İYİ Parti | 171 | %2,3 | %2,2 | %9,8 | −7,5 |
| SOL Parti | 89 | %1,2 | %1,3 | %0,1 | +1,0 |
| Yeniden Refah | 70 | %0,9 | %1,0 | %2,8 | −1,9 |
| BBP | 45 | %0,6 | %0,3 | %1,0 | −0,4 |
| Memleket | 21 | %0,3 | %0,5 | %0,9 | −0,6 |
| ANAP | 18 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| AP | 12 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| TKH | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Millet | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 8 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| GBP | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| HKP | 4 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Genç Parti | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| HAK-PAR | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| YP | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Pertek seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 48 | 8.755 | 7.735 | %88,3 | 7.530 | 205 |
Pertek mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Yeşil Sol Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdemir Köyü | Yeşil Sol Parti | %59,8 | %22,0 | %98,2 | 170 |
| Ardıç Köyü | Yeşil Sol Parti | %45,9 | %36,1 | %100,8 | 121 |
| Aşağıgülbahçe Köyü | Yeşil Sol Parti | %81,4 | %10,5 | %89,0 | 100 |
| Ayazpınar Köyü | AK Parti | %0,7 | %2,9 | %84,8 | 165 |
| Ballıdut Köyü | CHP | %14,3 | %68,6 | %109,4 | 32 |
| Beydamı Köyü | Yeşil Sol Parti | %62,2 | %28,9 | %99,0 | 96 |
| Bulgurtepe Köyü | AK Parti | %18,2 | %9,1 | %95,8 | 48 |
| Camikebir Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %30,1 | %26,9 | %86,1 | 238 |
| Çakırbahçe Köyü | Yeşil Sol Parti | %42,6 | %36,1 | %101,9 | 107 |
| Çukurca Köyü | AK Parti | %3,6 | %9,5 | %80,7 | 109 |
| Demirsaban Köyü | CHP | %37,1 | %45,7 | %94,7 | 75 |
| Dere Köyü | Yeşil Sol Parti | %33,8 | %28,2 | %96,0 | 75 |
| Derebaşı Mahallesi | AK Parti | %21,4 | %29,6 | %86,6 | 194 |
| Dereli Köyü | Yeşil Sol Parti | %38,5 | %9,0 | %91,2 | 91 |
| Dorutay Köyü | Yeşil Sol Parti | %52,5 | %31,1 | %97,9 | 188 |
| Elmakaşı Köyü | Yeşil Sol Parti | %59,5 | %33,1 | %96,0 | 173 |
| Geçityaka Köyü | Yeşil Sol Parti | %56,7 | %30,8 | %105,1 | 118 |
| Gövdeli Köyü | CHP | %33,3 | %53,3 | %100,0 | 15 |
| Günboğazı Köyü | Yeşil Sol Parti | %55,4 | %23,4 | %97,4 | 230 |
| İstiklal Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %41,6 | %27,8 | %83,4 | 3.279 |
| Kacarlar Köyü | Yeşil Sol Parti | %66,2 | %28,6 | %92,9 | 168 |
| Kaledibi Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %30,0 | %29,7 | %80,6 | 494 |
| Koçpınar Köyü | Yeşil Sol Parti | %36,6 | %35,6 | %84,7 | 236 |
| Kolankaya Köyü | Yeşil Sol Parti | %48,4 | %32,3 | %117,9 | 28 |
| Konaklar Köyü | AK Parti | %1,5 | %2,2 | %86,5 | 156 |
| Korluca Köyü | CHP | %35,7 | %39,3 | %83,3 | 36 |
| Mercimek Köyü | Yeşil Sol Parti | %51,0 | %41,3 | %100,0 | 105 |
| Pınarlar Köyü | Yeşil Sol Parti | %63,1 | %26,3 | %91,1 | 586 |
| Sağman Köyü | AK Parti | %0,0 | %8,8 | %87,2 | 133 |
| Soğukpınar Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %40,0 | %23,8 | %86,7 | 638 |
| Söğütlütepe Köyü | Yeşil Sol Parti | %63,0 | %29,6 | %95,1 | 61 |
| Tozkoparan Köyü | Yeşil Sol Parti | %58,7 | %31,7 | %96,2 | 131 |
| Ulupınar Köyü | Yeşil Sol Parti | %62,6 | %32,1 | %93,6 | 140 |
| Yeniköy | Yeşil Sol Parti | %50,0 | %45,3 | %98,5 | 131 |
| Yukarıgülbahçe Köyü | Yeşil Sol Parti | %62,0 | %28,0 | %110,9 | 46 |
| Yukarıyakabaşı Köyü | Yeşil Sol Parti | %51,2 | %44,2 | %102,4 | 42 |
İlgili sonuçlar