Tunceli Merkez 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Tunceli Merkez sonuçlarında Yeşil Sol Parti %53,9 ile birinci, CHP %26,8 ile ikinci; fark 27,0 puan. Yeşil Sol Parti burada Türkiye ortalamasının (%8,8) 45,1 puan üstünde. 33 mahalle ve köy arasından 28'inde Yeşil Sol Parti önde. Yeşil Sol Parti en güçlü Dikenli Köyü (%80,0); CHP en güçlü Pınar Köyü (%56,3). Katılım %87,1 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tunceli Merkez 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Tunceli Merkez, Tunceli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tunceli Merkez | Tunceli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Yeşil Sol Parti | 13.354 | %53,9 | %43,9 | %8,8 | +45,1 |
| CHP | 6.652 | %26,8 | %32,1 | %25,2 | +1,7 |
| AK Parti | 2.459 | %9,9 | %12,1 | %34,9 | −25,0 |
| MHP | 771 | %3,1 | %5,4 | %9,9 | −6,8 |
| İYİ Parti | 588 | %2,4 | %2,2 | %9,8 | −7,4 |
| SOL Parti | 306 | %1,2 | %1,3 | %0,1 | +1,1 |
| Yeniden Refah | 191 | %0,8 | %1,0 | %2,8 | −2,1 |
| Memleket | 124 | %0,5 | %0,5 | %0,9 | −0,4 |
| TKP | 69 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| BBP | 53 | %0,2 | %0,3 | %1,0 | −0,8 |
| TKH | 36 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| AP | 30 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| ANAP | 27 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Genç Parti | 24 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 14 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| GBP | 12 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
| YP | 12 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 11 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HAK-PAR | 10 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Milli Yol | 9 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HKP | 6 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
Tunceli Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 106 | 28.962 | 25.229 | %87,1 | 24.782 | 447 |
Tunceli Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Yeşil Sol Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aktuluk Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %52,3 | %22,4 | %86,3 | 780 |
| Alibaba Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %69,3 | %23,4 | %83,6 | 1.678 |
| Atadoğdu Köyü | Yeşil Sol Parti | %49,1 | %45,6 | %95,1 | 61 |
| Atatürk Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %47,8 | %26,6 | %87,4 | 13.878 |
| Başakçı Köyü | Yeşil Sol Parti | %56,3 | %30,6 | %90,1 | 233 |
| Batman Köyü | Yeşil Sol Parti | %68,7 | %27,0 | %93,5 | 123 |
| Böğürtlen Köyü | Yeşil Sol Parti | %53,3 | %39,2 | %92,8 | 263 |
| Buğulu Köyü | Yeşil Sol Parti | %46,2 | %27,3 | %96,0 | 150 |
| Burmageçit Köyü | Yeşil Sol Parti | %54,9 | %27,2 | %82,9 | 474 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %59,4 | %25,2 | %85,6 | 4.120 |
| Demirkapı Köyü | Yeşil Sol Parti | %52,6 | %38,0 | %97,9 | 140 |
| Dikenli Köyü | Yeşil Sol Parti | %80,0 | %13,3 | %93,8 | 16 |
| Eğriyamaç Köyü | CHP | %43,3 | %53,3 | %100,0 | 30 |
| Esentepe Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %64,5 | %29,8 | %85,6 | 834 |
| Geyiksuyu Köyü | Yeşil Sol Parti | %29,4 | %28,6 | %85,2 | 480 |
| Gökçek Köyü | Yeşil Sol Parti | %59,3 | %30,4 | %88,1 | 412 |
| Gözen Köyü | Yeşil Sol Parti | %61,5 | %30,8 | %100,0 | 13 |
| Güleç Köyü | Yeşil Sol Parti | %68,9 | %17,8 | %98,6 | 140 |
| İsmet İnönü Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %61,7 | %31,0 | %86,0 | 833 |
| Kanoğlu Köyü | Yeşil Sol Parti | %67,9 | %17,9 | %95,1 | 61 |
| Karşılar Köyü | CHP | %36,7 | %39,2 | %101,3 | 78 |
| Kocakoç Köyü | Yeşil Sol Parti | %66,5 | %20,4 | %92,6 | 565 |
| Kopuzlar Köyü | Yeşil Sol Parti | %66,7 | %31,0 | %89,0 | 145 |
| Köklüce Köyü | Yeşil Sol Parti | %58,1 | %41,9 | %100,0 | 44 |
| Moğultay Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %62,9 | %27,8 | %83,1 | 2.099 |
| Okurlar Köyü | CHP | %36,0 | %54,4 | %94,1 | 135 |
| Pınar Köyü | CHP | %43,8 | %56,3 | %113,3 | 15 |
| Sarıtaş Köyü | CHP | %21,3 | %26,7 | %125,0 | 60 |
| Suvat Köyü | Yeşil Sol Parti | %48,6 | %28,8 | %130,4 | 112 |
| Tahtköy | Yeşil Sol Parti | %50,0 | %21,4 | %140,0 | 10 |
| Tüllük Köyü | Yeşil Sol Parti | %49,2 | %28,4 | %88,3 | 214 |
| Yeni Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %67,3 | %25,7 | %82,8 | 675 |
| Yolkonak Köyü | Yeşil Sol Parti | %64,0 | %21,3 | %98,9 | 91 |
İlgili sonuçlar