Derbent 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Derbent sonuçlarında AK Parti %56,0 ile birinci, CHP %20,1 ile ikinci; fark 35,9 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 19,5 puan üstünde. Yeniden Refah 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %16,4 (+10,3 puan). 13 mahalle ve köy arasından 13'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Karalar Mahallesi (%79,4); CHP en güçlü Yukarı Mahallesi (%36,0). Katılım %93,8 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Derbent 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Derbent, Konya, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Derbent | Konya | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 1.641 | %56,0 | %49,4 | %36,4 | +19,5 |
| CHP | 588 | %20,1 | %12,8 | %42,0 | −21,9 |
| Yeniden Refah | 482 | %16,4 | %23,5 | %6,1 | +10,3 |
| İYİ Parti | 79 | %2,7 | %2,9 | %3,4 | −0,7 |
| Saadet | 42 | %1,4 | %3,4 | %1,0 | +0,4 |
| Bağımsızlar | 25 | %0,9 | %0,1 | %0,2 | +0,7 |
| Zafer Partisi | 21 | %0,7 | %3,4 | %1,9 | −1,2 |
| TKP | 12 | %0,4 | %0,1 | %0,1 | +0,3 |
| BTP | 9 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| DEVA Partisi | 6 | %0,2 | %0,5 | %0,3 | −0,1 |
| TİP | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| AB Parti | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| DEM Parti | 3 | %0,1 | %1,8 | %5,1 | −5,0 |
| DP | 3 | %0,1 | %0,4 | %0,2 | −0,1 |
| HÜDA PAR | 3 | %0,1 | %0,3 | %0,4 | −0,3 |
| ANAP | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| TKH | 2 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| DSP | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Milli Yol | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
Derbent seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 16 | 3.416 | 3.205 | %93,8 | 2.931 | 274 |
Derbent mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Arapözü Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %17,2 | %95,5 | 157 |
| Camiikebir Mahallesi | AK Parti | %60,4 | %19,6 | %90,0 | 673 |
| Çiftliközü Mahallesi | AK Parti | %42,1 | %22,5 | %92,0 | 427 |
| Değiş Mahallesi | AK Parti | %69,8 | %16,5 | %96,3 | 215 |
| Derbenttekke Mahallesi | AK Parti | %58,9 | %8,1 | %97,1 | 137 |
| Güney Mahallesi | AK Parti | %54,9 | %23,8 | %91,4 | 243 |
| Güneyköy Mahallesi | AK Parti | %73,8 | %9,8 | %100,0 | 65 |
| Hacı Ahmet Mahallesi | AK Parti | %51,5 | %27,9 | %94,6 | 537 |
| Karalar Mahallesi | AK Parti | %79,4 | %7,4 | %107,9 | 63 |
| Mülayim Mahallesi | AK Parti | %49,3 | %13,0 | %91,7 | 337 |
| Saraypınar Mahallesi | AK Parti | %72,3 | %3,4 | %89,8 | 177 |
| Süleyman Mahallesi | AK Parti | %73,6 | %15,7 | %103,0 | 135 |
| Yukarı Mahallesi | AK Parti | %48,2 | %36,0 | %98,4 | 250 |
İlgili sonuçlar