Seydişehir 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Seydişehir sonuçlarında AK Parti %39,6 ile birinci, CHP %26,8 ile ikinci; fark 12,8 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 3,1 puan üstünde. Yeniden Refah 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %15,1 (+9,0 puan). 55 mahalle ve köy arasından 45'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Mesudiye Mahallesi (%86,6); CHP en güçlü Ortakaraören Mahallesi (%46,6). Katılım %84,6 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Seydişehir 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Seydişehir, Konya, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Seydişehir | Konya | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 15.747 | %39,6 | %49,4 | %36,4 | +3,1 |
| CHP | 10.660 | %26,8 | %12,8 | %42,0 | −15,2 |
| Yeniden Refah | 6.021 | %15,1 | %23,5 | %6,1 | +9,0 |
| DP | 3.506 | %8,8 | %0,4 | %0,2 | +8,6 |
| Saadet | 1.379 | %3,5 | %3,4 | %1,0 | +2,4 |
| Zafer Partisi | 804 | %2,0 | %3,4 | %1,9 | +0,1 |
| İYİ Parti | 635 | %1,6 | %2,9 | %3,4 | −1,8 |
| DSP | 180 | %0,5 | %0,1 | %0,1 | +0,3 |
| DEVA Partisi | 139 | %0,3 | %0,5 | %0,3 | +0,1 |
| DEM Parti | 129 | %0,3 | %1,8 | %5,1 | −4,8 |
| BTP | 98 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| TKP | 85 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| HÜDA PAR | 65 | %0,2 | %0,3 | %0,4 | −0,2 |
| Millet | 57 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| AB Parti | 52 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| HKP | 48 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| TİP | 40 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 40 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| ANAP | 34 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| AP | 30 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| TKH | 25 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 13 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Milli Yol | 7 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 5 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
Seydişehir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 179 | 50.386 | 42.642 | %84,6 | 39.799 | 2.843 |
Seydişehir mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçalar Mahallesi | CHP | %31,2 | %41,1 | %92,8 | 525 |
| Aktaş Mahallesi | AK Parti | %50,0 | %17,0 | %90,5 | 430 |
| Alaylar Bir Mahallesi | AK Parti | %37,3 | %29,0 | %81,1 | 4.557 |
| Alaylar İki Mahallesi | AK Parti | %33,6 | %31,7 | %80,9 | 3.729 |
| Anabağlar Mahallesi | AK Parti | %52,0 | %20,0 | %75,1 | 273 |
| Aşağıkaraören Mahallesi | CHP | %36,7 | %37,2 | %88,9 | 261 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %35,7 | %26,2 | %91,9 | 433 |
| Başkaraören Mahallesi | AK Parti | %54,0 | %24,0 | %94,2 | 172 |
| Bostandere Mahallesi | AK Parti | %43,8 | %30,7 | %90,6 | 815 |
| Boyalı Mahallesi | CHP | %32,8 | %42,9 | %92,5 | 400 |
| Bükçe Mahallesi | AK Parti | %52,0 | %20,0 | %125,0 | 20 |
| Çat Mahallesi | AK Parti | %43,9 | %0,0 | %95,8 | 119 |
| Çatmakaya Mahallesi | AK Parti | %44,9 | %20,3 | %84,4 | 314 |
| Çavuş Mahallesi | AK Parti | %55,0 | %7,3 | %91,4 | 526 |
| Değirmenci Mahallesi | CHP | %25,2 | %36,2 | %87,6 | 852 |
| Dikilitaş Mahallesi | AK Parti | %82,5 | %1,6 | %91,9 | 418 |
| Gevrekli Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %18,5 | %87,5 | 1.086 |
| Gökçehüyük Mahallesi | AK Parti | %49,5 | %23,8 | %88,2 | 263 |
| Gökhüyük Mahallesi | CHP | %28,7 | %40,7 | %92,3 | 427 |
| Gölyüzü Mahallesi | AK Parti | %41,7 | %28,8 | %90,1 | 213 |
| Hacıseyitali Mahallesi | AK Parti | %36,3 | %29,6 | %80,5 | 5.482 |
| Irmaklı Mahallesi | AK Parti | %46,7 | %26,7 | %101,2 | 85 |
| İncesu Mahallesi | AK Parti | %54,5 | %22,3 | %95,4 | 459 |
| Karabulak Mahallesi | DP | %21,2 | %18,2 | %100,0 | 145 |
| Karacaören Mahallesi | AK Parti | %49,6 | %7,1 | %93,0 | 157 |
| Karakavak Mahallesi | AK Parti | %40,5 | %24,3 | %81,2 | 1.275 |
| Kavak Mahallesi | AK Parti | %69,1 | %4,6 | %92,4 | 330 |
| Kesecik Mahallesi | AK Parti | %38,0 | %28,6 | %87,3 | 899 |
| Ketenli Mahallesi | AK Parti | %51,2 | %10,8 | %88,0 | 1.024 |
| Kızılca Mahallesi | CHP | %31,3 | %43,1 | %85,9 | 205 |
| Kızılcalar Mahallesi | AK Parti | %40,5 | %22,4 | %82,2 | 6.810 |
| Kozlu Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %22,7 | %82,0 | 194 |
| Kumluca Mahallesi | AK Parti | %41,6 | %35,3 | %94,1 | 393 |
| Kuran Mahallesi | AK Parti | %47,3 | %17,0 | %96,5 | 340 |
| Madenli Mahallesi | AK Parti | %52,7 | %1,8 | %98,4 | 123 |
| Mesudiye Mahallesi | AK Parti | %86,6 | %2,4 | %94,0 | 232 |
| Muradiye Mahallesi | AK Parti | %35,2 | %31,3 | %99,5 | 202 |
| Oğlakçı Mahallesi | AK Parti | %51,6 | %15,6 | %100,0 | 89 |
| Ortakaraören Mahallesi | CHP | %27,7 | %46,6 | %87,9 | 2.008 |
| Pınarbaşı Mahallesi | AK Parti | %38,9 | %23,8 | %80,9 | 2.347 |
| Saadetler Mahallesi | AK Parti | %38,1 | %20,4 | %82,8 | 733 |
| Saraycık Mahallesi | AK Parti | %63,6 | %20,8 | %89,4 | 94 |
| Seyitharun Mahallesi | AK Parti | %32,8 | %31,3 | %84,7 | 763 |
| Sofuhane Mahallesi | AK Parti | %39,5 | %28,8 | %83,1 | 844 |
| Stat Mahallesi | AK Parti | %38,1 | %19,9 | %83,8 | 823 |
| Susuz Mahallesi | AK Parti | %38,3 | %20,6 | %90,8 | 217 |
| Taraşcı Mahallesi | CHP | %27,5 | %42,8 | %91,7 | 1.668 |
| Taşağıl Mahallesi | CHP | %34,0 | %35,6 | %93,9 | 214 |
| Tepecik Mahallesi | AK Parti | %63,3 | %11,6 | %93,4 | 305 |
| Tol Mahallesi | AK Parti | %42,6 | %23,4 | %97,5 | 285 |
| Ufacık Mahallesi | AK Parti | %51,6 | %3,2 | %88,9 | 36 |
| Ulukapı Mahallesi | AK Parti | %43,7 | %21,9 | %81,2 | 3.199 |
| Yaylacık Mahallesi | AK Parti | %75,3 | %5,1 | %93,0 | 316 |
| Yenicami Mahallesi | AK Parti | %36,2 | %30,2 | %81,4 | 2.178 |
| Yenice Mahallesi | AK Parti | %67,6 | %9,9 | %93,7 | 79 |
İlgili sonuçlar