Taşkent 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Taşkent sonuçlarında AK Parti %49,7 ile birinci, Büyük Birlik %29,3 ile ikinci; fark 20,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 17,3 puan üstünde. Büyük Birlik Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,3 (+28,0 puan). 15 mahalle ve köy arasından 10'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kecimen Mahallesi (%93,4); Büyük Birlik en güçlü Balcılar Orta Mahallesi (%52,0). Katılım %89,3 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Taşkent 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Taşkent, Konya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Taşkent | Konya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.066 | %49,7 | %39,6 | %32,4 | +17,3 |
| Büyük Birlik | 1.217 | %29,3 | %3,2 | %1,3 | +28,0 |
| Gelecek Partisi | 399 | %9,6 | %0,2 | %0,1 | +9,5 |
| Yeniden Refah | 376 | %9,1 | %22,9 | %7,0 | +2,1 |
| Zafer Partisi | 50 | %1,2 | %3,4 | %2,4 | −1,2 |
| BTP | 16 | %0,4 | %0,3 | %0,4 | +0,0 |
| DEVA Partisi | 9 | %0,2 | %0,5 | %0,5 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 9 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| HÜDA PAR | 7 | %0,2 | %0,3 | %0,7 | −0,5 |
| TKP | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Taşkent seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 24 | 5.005 | 4.470 | %89,3 | 4.154 | 316 |
Taşkent mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Büyük Birlik | Katılım | Seçmen |
|---|
| Afşar Tepecik Mahallesi | AK Parti | %67,1 | %21,7 | %94,7 | 495 |
| Afşar Yukarı Mahallesi | AK Parti | %67,4 | %19,6 | %93,5 | 382 |
| Balcılar Orta Mahallesi | Büyük Birlik | %22,2 | %52,0 | %93,1 | 403 |
| Balcılar Veliler Mahallesi | Büyük Birlik | %36,7 | %47,5 | %91,7 | 435 |
| Balcılar Yukarı Mahallesi | Büyük Birlik | %31,9 | %47,5 | %94,9 | 525 |
| Bektaş Mahallesi | AK Parti | %46,1 | %14,0 | %86,6 | 373 |
| Bolay Mahallesi | AK Parti | %46,4 | %29,2 | %87,5 | 351 |
| Çetmi Cömeşpınar Mahallesi | AK Parti | %66,2 | %22,3 | %89,7 | 360 |
| Çetmi Yeni Mahallesi | AK Parti | %60,0 | %33,2 | %84,0 | 387 |
| Hıra Mahallesi | AK Parti | %43,5 | %27,7 | %79,4 | 471 |
| Ilıcapınar Mahallesi | Gelecek Partisi | %27,1 | %15,9 | %84,2 | 228 |
| Kecimen Mahallesi | AK Parti | %93,4 | %0,0 | %96,1 | 232 |
| Kongul Mahallesi | AK Parti | %65,3 | %12,0 | %78,3 | 106 |
| Sazak Mahallesi | Gelecek Partisi | %34,3 | %2,9 | %97,7 | 43 |
| Şıhlar Mahallesi | AK Parti | %49,7 | %27,2 | %84,1 | 214 |
İlgili sonuçlar