Aşkale 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Aşkale sonuçlarında Evet %86,6 ile birinci, Hayır %13,4 ile ikinci; fark 73,1 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 28,7 puan üstünde. 79 mahalle ve köy arasından 62'sinde Evet önde. Evet en güçlü Akören Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Bozburun Köyü (%100,0). Katılım %87,6 (Türkiye %77,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Aşkale 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Aşkale, Erzurum, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Aşkale | Erzurum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 11.902 | %86,6 | %86,9 | %57,9 | +28,7 |
| Hayır | 1.848 | %13,4 | %13,1 | %42,1 | −28,7 |
Aşkale seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 93 | 15.886 | 13.924 | %87,6 | 13.750 | 174 |
Aşkale mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdalcık Köyü | Evet | %95,6 | %4,4 | %92,7 | 219 |
| Akören Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %92,9 | 85 |
| Altıntaş Köyü | Evet | %95,8 | %4,2 | %96,0 | 25 |
| Bağırsak Köyü | Evet | %94,3 | %5,7 | %95,5 | 111 |
| Bahçelievler Mahallesi | Evet | %85,5 | %14,5 | %83,7 | 918 |
| Ballıtaş Köyü | Evet | %83,5 | %16,5 | %80,8 | 151 |
| Bozburun Köyü | Hayır | %0,0 | %100,0 | %100,0 | 12 |
| Büyükgeçit Köyü | Evet | %94,8 | %5,2 | %95,1 | 246 |
| Cahit Aybar Mahallesi | Evet | %84,0 | %16,0 | %77,7 | 319 |
| Çarşı Mahallesi | Evet | %84,8 | %15,2 | %83,9 | 882 |
| Çatalbayır Köyü | Hayır | %0,0 | %100,0 | %100,0 | 44 |
| Çayköy | Evet | %92,0 | %8,0 | %91,7 | 412 |
| Çiftlik Bucağı Çatören Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %98,9 | 93 |
| Çiftlik Bucağı Gölören Köyü | Evet | %78,5 | %21,5 | %95,4 | 195 |
| Çiftlik Mahallesi | Evet | %99,7 | %0,3 | %98,2 | 379 |
| Dağyurdu Köyü | Evet | %97,0 | %3,0 | %97,1 | 140 |
| Dallı Köyü | Hayır | %25,0 | %75,0 | %74,1 | 27 |
| Demirkıran Köyü | Evet | %87,0 | %13,0 | %82,8 | 58 |
| Dereköy | Evet | %80,8 | %19,2 | %97,4 | 431 |
| Düzyurt Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %105,0 | 20 |
| Emek Mahallesi | Evet | %73,5 | %26,5 | %77,3 | 618 |
| Eyüpoğlu Köyü | Evet | %92,9 | %7,1 | %107,7 | 13 |
| Gökçebük Köyü | Evet | %95,1 | %4,9 | %98,9 | 268 |
| Güllüdere Köyü | Evet | %92,1 | %7,9 | %91,8 | 352 |
| Gümüşseren Köyü | Hayır | %18,3 | %81,7 | %77,9 | 77 |
| Güneyçam Köyü | Hayır | %6,3 | %93,8 | %80,0 | 20 |
| Gürkaynak Köyü | Hayır | %3,4 | %96,6 | %85,7 | 35 |
| Hacıbekir Köyü | Evet | %89,5 | %10,5 | %100,0 | 19 |
| Hacıhamza Köyü | Hayır | %4,5 | %95,5 | %100,0 | 22 |
| Hacımahmut Köyü | Evet | %74,1 | %25,9 | %96,6 | 88 |
| Hatuncuk Köyü | Evet | %97,0 | %3,0 | %89,2 | 37 |
| Haydarhacı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %100,0 | 84 |
| İstasyon Mahallesi | Evet | %89,8 | %10,2 | %89,6 | 211 |
| Kandilli-Güvenç Mahallesi | Evet | %80,8 | %19,2 | %76,9 | 238 |
| Kandilli-Karabıyık Mahallesi | Evet | %79,3 | %20,7 | %88,3 | 94 |
| Kandilli-Ortabahçe Mahallesi | Evet | %92,8 | %7,2 | %96,2 | 450 |
| Kandilli-Tazegül Mahallesi | Evet | %81,4 | %18,6 | %86,6 | 134 |
| Kapıkale Köyü | Evet | %91,8 | %8,2 | %92,4 | 79 |
| Karahasan Köyü | Evet | %90,3 | %9,7 | %85,1 | 208 |
| Karasu Köyü | Hayır | %4,8 | %95,2 | %95,5 | 22 |
| Kavurmaçukuru Köyü | Evet | %99,5 | %0,5 | %96,8 | 216 |
| Kıbrıs Mahallesi | Evet | %88,2 | %11,8 | %87,8 | 813 |
| Koçbaba Köyü | Hayır | %5,0 | %95,0 | %100,0 | 20 |
| Koşapınar Köyü | Evet | %95,7 | %4,3 | %83,8 | 278 |
| Kurtmahmut Köyü | Hayır | %14,3 | %85,7 | %87,5 | 24 |
| Küçükgeçit Köyü | Evet | %97,3 | %2,7 | %98,1 | 156 |
| Küçükova Köyü | Evet | %90,5 | %9,5 | %97,7 | 43 |
| Kükürtlü Köyü | Hayır | %6,5 | %93,5 | %97,0 | 33 |
| Merdivenköy | Evet | %83,5 | %16,5 | %82,1 | 408 |
| Merkez Bucağı Çatören Köyü | Evet | %90,0 | %10,0 | %71,4 | 42 |
| Merkez Bucağı Gölören Köyü | Evet | %95,3 | %4,7 | %86,4 | 198 |
| Meydan Mahallesi | Evet | %88,5 | %11,5 | %85,6 | 536 |
| Mezrea Köyü | Evet | %93,3 | %6,7 | %79,5 | 112 |
| Musatanışman Köyü | Evet | %96,5 | %3,5 | %85,8 | 134 |
| Ocaklı Köyü | Hayır | %12,5 | %87,5 | %94,1 | 17 |
| Ovacık Köyü | Evet | %98,8 | %1,2 | %98,8 | 171 |
| Özler Köyü | Hayır | %17,6 | %82,4 | %94,4 | 18 |
| Pırnakaban Köyü | Evet | %66,0 | %34,0 | %90,4 | 52 |
| Saptıran Köyü | Evet | %99,3 | %0,7 | %89,3 | 169 |
| Sarıbaba Köyü | Evet | %54,1 | %45,9 | %80,8 | 125 |
| Sazlı Köyü | Hayır | %6,8 | %93,2 | %81,8 | 55 |
| Şafak Mahallesi | Evet | %93,9 | %6,1 | %86,0 | 912 |
| Taşağıl Köyü | Evet | %89,0 | %11,0 | %91,7 | 168 |
| Taşlıçayır Köyü | Hayır | %14,3 | %85,7 | %87,5 | 24 |
| Tecer Köyü | Hayır | %11,1 | %88,9 | %100,0 | 9 |
| Tepsicik Köyü | Evet | %81,9 | %18,1 | %75,3 | 97 |
| Tokça Köyü | Evet | %91,2 | %8,8 | %97,1 | 35 |
| Topalçavuş Köyü | Evet | %95,3 | %4,7 | %86,3 | 300 |
| Tosunlu Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %103,7 | 27 |
| Tozluca Köyü | Hayır | %8,0 | %92,0 | %86,2 | 29 |
| Turaç Köyü | Evet | %99,7 | %0,3 | %97,8 | 318 |
| Üç Mart Mahallesi | Evet | %87,4 | %12,6 | %75,9 | 369 |
| Yaylaköy | Evet | %94,4 | %5,6 | %54,5 | 33 |
| Yaylayolu Köyü | Evet | %57,1 | %42,9 | %90,6 | 32 |
| Yaylımlı Köyü | Evet | %95,0 | %5,0 | %84,4 | 192 |
| Yeni Mahallesi | Evet | %81,3 | %18,7 | %82,1 | 983 |
| Yeniköy Halitpaşa Mahallesi | Evet | %95,4 | %4,6 | %91,4 | 549 |
| Yeşilova Mahallesi | Evet | %81,2 | %18,8 | %85,5 | 303 |
| Yumruveren Köyü | Evet | %97,7 | %2,3 | %86,0 | 50 |
İlgili sonuçlar