Çat 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Çat sonuçlarında Evet %80,7 ile birinci, Hayır %19,3 ile ikinci; fark 61,4 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 22,8 puan üstünde. 47 mahalle ve köy arasından 37'sinde Evet önde. Evet en güçlü Bayındır Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Kumaşlı Köyü (%98,8). Katılım %89,0 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çat 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Çat, Erzurum, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Çat | Erzurum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 8.273 | %80,7 | %86,9 | %57,9 | +22,8 |
| Hayır | 1.978 | %19,3 | %13,1 | %42,1 | −22,8 |
Çat seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 67 | 11.718 | 10.425 | %89,0 | 10.251 | 174 |
Çat mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaköy Mahallesi | Evet | %95,5 | %4,5 | %91,1 | 574 |
| Aşağıçat Köyü | Evet | %99,2 | %0,8 | %99,2 | 124 |
| Babaderesi Köyü | Evet | %97,4 | %2,6 | %96,2 | 79 |
| Bağlıca Köyü | Hayır | %9,5 | %90,5 | %86,3 | 73 |
| Bardakçı Köyü | Evet | %78,6 | %21,4 | %91,6 | 403 |
| Başköy | Evet | %98,4 | %1,6 | %94,4 | 466 |
| Bayındır Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %94,5 | 73 |
| Bozyazı Köyü | Evet | %99,2 | %0,8 | %88,0 | 150 |
| Budaklar Köyü | Evet | %98,8 | %1,2 | %94,4 | 90 |
| Çayırtepe Köyü | Evet | %71,0 | %29,0 | %91,6 | 119 |
| Çimenözü Köyü | Evet | %99,2 | %0,8 | %79,7 | 153 |
| Çirişli Köyü | Evet | %98,5 | %1,5 | %86,1 | 79 |
| Çukurçayır Köyü | Evet | %96,9 | %3,1 | %97,5 | 198 |
| Değirmenli Köyü | Evet | %90,0 | %10,0 | %94,9 | 294 |
| Elmapınar Köyü | Hayır | %7,0 | %93,0 | %80,0 | 150 |
| Göbekören Köyü | Hayır | %3,4 | %96,6 | %88,2 | 102 |
| Gökçeşeyh Köyü | Evet | %99,3 | %0,7 | %97,8 | 139 |
| Gölköy | Evet | %100,0 | %0,0 | %102,2 | 45 |
| Hatunköy | Evet | %98,1 | %1,9 | %86,7 | 60 |
| İşkinli Köyü | Evet | %98,8 | %1,2 | %89,1 | 184 |
| Kaplıca Köyü | Hayır | %30,1 | %69,9 | %92,0 | 412 |
| Karabey Köyü | Hayır | %26,7 | %73,3 | %80,3 | 188 |
| Karaca Köyü | Hayır | %14,8 | %85,2 | %85,3 | 252 |
| Karaşeyh Köyü | Evet | %99,5 | %0,5 | %97,3 | 565 |
| Kızılca Mahallesi | Evet | %98,4 | %1,6 | %86,3 | 380 |
| Köseler Köyü | Evet | %99,4 | %0,6 | %101,6 | 187 |
| Kumaşlı Köyü | Hayır | %1,2 | %98,8 | %90,5 | 95 |
| Kurbanlı Köyü | Hayır | %13,2 | %86,8 | %83,2 | 214 |
| Mollaömer Köyü | Evet | %77,0 | %23,0 | %95,8 | 212 |
| Muratçayırı Köyü | Hayır | %1,3 | %98,7 | %85,9 | 177 |
| Oyuklu Mahallesi | Evet | %83,5 | %16,5 | %73,2 | 1.088 |
| Parmaksız Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %94,6 | 349 |
| Saltaş Köyü | Evet | %96,4 | %3,6 | %89,4 | 284 |
| Sarıkaşık Köyü | Evet | %86,2 | %13,8 | %91,5 | 307 |
| Sarıkaya Köyü | Hayır | %7,1 | %92,9 | %82,1 | 123 |
| Soğukpınar Köyü | Evet | %97,7 | %2,3 | %81,5 | 383 |
| Söbeçayır Köyü | Evet | %75,8 | %24,2 | %88,6 | 306 |
| Şeyhhasan Köyü | Evet | %97,0 | %3,0 | %86,8 | 311 |
| Taşağıl Köyü | Evet | %99,6 | %0,4 | %94,1 | 256 |
| Tuzlataşı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %86,9 | 237 |
| Tuzluca Mahallesi | Evet | %85,9 | %14,1 | %92,6 | 457 |
| Tüysüz Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %98,9 | 90 |
| Yarmak Köyü | Evet | %92,6 | %7,4 | %94,0 | 217 |
| Yavi-Fatih Mahallesi | Evet | %75,8 | %24,2 | %89,0 | 383 |
| Yavi-Yavuz Mahallesi | Evet | %83,3 | %16,7 | %87,8 | 409 |
| Yaylasuyu Köyü | Evet | %93,2 | %6,8 | %86,2 | 138 |
| Yukarıçat Köyü | Evet | %97,8 | %2,2 | %95,8 | 143 |
İlgili sonuçlar