Adapazarı 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Adapazarı sonuçlarında Evet %62,0 ile birinci, Hayır %38,0 ile ikinci; fark 24,1 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 4,2 puan üstünde. 85 mahalle ve köy arasından 78'inde Evet önde. Evet en güçlü Bağlar Mahallesi (%98,5); Hayır en güçlü Harmantepe Mahallesi (%76,1). Katılım %81,0 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Adapazarı 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Adapazarı, Sakarya, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Adapazarı | Sakarya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 84.835 | %62,0 | %67,3 | %57,9 | +4,2 |
| Hayır | 51.908 | %38,0 | %32,7 | %42,1 | −4,2 |
Adapazarı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 454 | 171.615 | 138.926 | %81,0 | 136.743 | 2.183 |
Adapazarı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| 15 Temmuz Camili Mahallesi | Evet | %55,2 | %44,8 | %76,4 | 8.698 |
| Abalı Köyü | Evet | %67,0 | %33,0 | %84,6 | 972 |
| Acıelmalık Mahallesi | Evet | %55,2 | %44,8 | %91,0 | 432 |
| Akıncılar Mahallesi | Evet | %62,1 | %37,9 | %82,0 | 2.300 |
| Alancuma Mahallesi | Evet | %66,3 | %33,7 | %76,4 | 590 |
| Alandüzü Mahallesi | Evet | %57,6 | %42,4 | %88,6 | 701 |
| Aşırlar Köyü | Evet | %69,6 | %30,4 | %90,9 | 319 |
| Bağlar Mahallesi | Evet | %98,5 | %1,5 | %73,0 | 393 |
| Bileciler Köyü | Evet | %56,7 | %43,3 | %84,7 | 321 |
| Budaklar Köyü | Evet | %50,8 | %49,2 | %89,1 | 1.087 |
| Büyükhataplı Köyü | Evet | %66,8 | %33,2 | %89,7 | 349 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %43,5 | %56,5 | %79,6 | 5.167 |
| Çağlayan Köyü | Evet | %83,2 | %16,8 | %92,3 | 117 |
| Çaltıcak Mahallesi | Hayır | %47,9 | %52,1 | %86,5 | 394 |
| Çamyolu Mahallesi | Evet | %79,0 | %21,0 | %84,5 | 799 |
| Çelebiler Mahallesi | Evet | %77,5 | %22,5 | %91,0 | 145 |
| Çerçiler Mahallesi | Evet | %71,2 | %28,8 | %90,9 | 143 |
| Çökekler Mahallesi | Evet | %59,4 | %40,6 | %87,2 | 900 |
| Çukurahmediye Mahallesi | Evet | %62,1 | %37,9 | %81,8 | 1.734 |
| Dağdibi Mahallesi | Evet | %69,2 | %30,8 | %89,3 | 1.129 |
| Demirbey Köyü | Evet | %50,7 | %49,3 | %93,3 | 149 |
| Doğancılar Mahallesi | Evet | %64,1 | %35,9 | %84,7 | 202 |
| Elmalı Köyü | Evet | %82,7 | %17,3 | %84,0 | 206 |
| Evrenköy Mahallesi | Evet | %81,8 | %18,2 | %79,4 | 1.317 |
| Göktepe Mahallesi | Evet | %60,1 | %39,9 | %85,1 | 724 |
| Güllük Mahallesi | Evet | %61,4 | %38,6 | %82,7 | 1.601 |
| Güneşler Merkez Mahallesi | Evet | %72,1 | %27,9 | %84,2 | 2.422 |
| Güneşler Yeni Mahallesi | Evet | %77,1 | %22,9 | %80,7 | 2.228 |
| Hacılar Köyü | Evet | %77,9 | %22,1 | %85,4 | 329 |
| Hacıramazanlar Mahallesi | Evet | %61,2 | %38,8 | %76,9 | 859 |
| Harmantepe Mahallesi | Hayır | %23,9 | %76,1 | %90,0 | 180 |
| Hızırtepe Mahallesi | Evet | %73,5 | %26,5 | %78,8 | 7.765 |
| Horozlar Mahallesi | Evet | %85,4 | %14,6 | %96,3 | 240 |
| Işıklar Köyü | Evet | %67,3 | %32,7 | %98,1 | 105 |
| İkizce Müslim Mahallesi | Hayır | %44,5 | %55,5 | %91,2 | 488 |
| İkizce Osmaniye Mahallesi | Evet | %58,4 | %41,6 | %90,1 | 302 |
| İlyaslar Köyü | Evet | %56,6 | %43,4 | %92,3 | 313 |
| İstiklal Mahallesi | Hayır | %46,9 | %53,1 | %80,6 | 1.672 |
| Karadavutlu Köyü | Evet | %78,4 | %21,6 | %96,2 | 156 |
| Karadere Köyü | Evet | %68,3 | %31,8 | %84,5 | 484 |
| Karakamış Mahallesi | Evet | %56,0 | %44,0 | %87,6 | 1.032 |
| Karaköy Mahallesi | Evet | %88,6 | %11,4 | %80,2 | 1.236 |
| Karaman Mahallesi | Evet | %53,4 | %46,6 | %79,3 | 9.151 |
| Karaosman Mahallesi | Evet | %57,0 | %43,0 | %82,1 | 2.695 |
| Karapınar Mahallesi | Evet | %67,9 | %32,1 | %85,3 | 327 |
| Kasımlar Mahallesi | Evet | %74,7 | %25,3 | %91,9 | 186 |
| Kavaklıorman Köyü | Evet | %58,7 | %41,3 | %89,1 | 451 |
| Kayrancık Köyü | Evet | %65,5 | %34,5 | %93,2 | 619 |
| Kışla Köyü | Evet | %70,4 | %29,6 | %88,7 | 62 |
| Korucuk Mahallesi | Evet | %58,6 | %41,4 | %77,5 | 5.121 |
| Kömürlük Köyü | Evet | %56,4 | %43,6 | %94,3 | 193 |
| Köprübaşı Köyü | Evet | %72,1 | %27,9 | %73,5 | 740 |
| Kurtbeyler Mahallesi | Evet | %53,5 | %46,5 | %92,4 | 264 |
| Kurtuluş Mahallesi | Hayır | %48,8 | %51,2 | %79,4 | 2.616 |
| Küçükhataplı Köyü | Evet | %76,8 | %23,2 | %90,1 | 142 |
| Mahmudiye Mahallesi | Evet | %74,5 | %25,5 | %89,2 | 297 |
| Maltepe Mahallesi | Evet | %71,2 | %28,8 | %78,9 | 8.865 |
| Mithatpaşa Mahallesi | Evet | %59,9 | %40,1 | %82,8 | 6.960 |
| Nasuhlar Köyü | Evet | %65,9 | %34,1 | %87,5 | 104 |
| Orta Mahallesi | Hayır | %49,9 | %50,1 | %78,0 | 3.046 |
| Ozanlar Mahallesi | Evet | %59,2 | %40,8 | %84,0 | 4.762 |
| Örentepe Köyü | Evet | %76,7 | %23,3 | %92,4 | 329 |
| Papuççular Mahallesi | Evet | %52,9 | %47,1 | %78,3 | 2.419 |
| Poyrazlar Köyü | Evet | %57,4 | %42,6 | %91,7 | 303 |
| Rüstemler Mahallesi | Evet | %83,1 | %16,9 | %79,6 | 736 |
| Sakarya Mahallesi | Evet | %62,2 | %37,8 | %82,5 | 4.558 |
| Salmanlı Köyü | Evet | %62,5 | %37,5 | %87,9 | 306 |
| Semerciler Mahallesi | Evet | %50,4 | %49,6 | %77,6 | 4.776 |
| Solaklar Köyü | Evet | %61,2 | %38,8 | %85,4 | 362 |
| Süleymanbey Mahallesi | Evet | %71,1 | %28,9 | %76,1 | 486 |
| Şeker Mahallesi | Evet | %57,6 | %42,4 | %81,5 | 10.980 |
| Şirinevler Mahallesi | Evet | %54,5 | %45,5 | %82,3 | 2.214 |
| Taşkısığı Mahallesi | Evet | %84,0 | %16,0 | %85,0 | 679 |
| Taşlık Mahallesi | Evet | %71,0 | %29,0 | %86,6 | 923 |
| Tekeler Mahallesi | Evet | %57,5 | %42,5 | %82,9 | 5.157 |
| Tepekum Mahallesi | Evet | %72,3 | %27,7 | %81,0 | 5.825 |
| Tığcılar Mahallesi | Evet | %53,6 | %46,4 | %77,9 | 3.128 |
| Turnadere Köyü | Evet | %64,2 | %35,8 | %89,0 | 356 |
| Tuzla Mahallesi | Evet | %77,9 | %22,1 | %83,3 | 2.371 |
| Yağcılar Mahallesi | Evet | %71,1 | %28,9 | %79,2 | 10.613 |
| Yahyalar Mahallesi | Evet | %53,9 | %46,1 | %78,3 | 3.721 |
| Yenicami Mahallesi | Evet | %55,3 | %44,7 | %84,7 | 1.410 |
| Yenidoğan Mahallesi | Evet | %60,6 | %39,4 | %77,0 | 2.494 |
| Yenigün Mahallesi | Evet | %68,0 | %32,0 | %80,9 | 9.898 |
| Yeşilyurt Köyü | Evet | %77,6 | %22,4 | %79,3 | 270 |
İlgili sonuçlar