Akyazı 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Akyazı sonuçlarında Evet %77,1 ile birinci, Hayır %22,9 ile ikinci; fark 54,3 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 19,3 puan üstünde. 77 mahalle ve köy arasından 72'sinde Evet önde. Evet en güçlü Taşyatak Köyü (%98,6); Hayır en güçlü Gebeş Mahallesi (%63,6). Katılım %86,1 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Akyazı 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Akyazı, Sakarya, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Akyazı | Sakarya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 37.472 | %77,1 | %67,3 | %57,9 | +19,3 |
| Hayır | 11.110 | %22,9 | %32,7 | %42,1 | −19,3 |
Akyazı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 179 | 57.399 | 49.438 | %86,1 | 48.582 | 856 |
Akyazı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbalık Mahallesi | Hayır | %45,0 | %55,0 | %93,0 | 142 |
| Alaağaç Köyü | Evet | %72,3 | %27,7 | %88,9 | 1.332 |
| Altındere-Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %81,4 | %18,6 | %75,4 | 1.060 |
| Altındere-Gündoğan Mahallesi | Evet | %82,1 | %17,9 | %84,2 | 904 |
| Altındere-Osmanağa Mahallesi | Evet | %80,2 | %19,8 | %82,8 | 1.022 |
| Ballıkaya Köyü | Evet | %87,6 | %12,4 | %88,7 | 284 |
| Batakköy Mahallesi | Evet | %71,6 | %28,4 | %84,5 | 548 |
| Bedil Kazancı Mahallesi | Evet | %78,2 | %21,8 | %87,7 | 602 |
| Bedilkadırbey Mahallesi | Evet | %62,9 | %37,1 | %81,1 | 275 |
| Bediltahirbey Köyü | Hayır | %39,8 | %60,2 | %86,4 | 220 |
| Beldibi Köyü | Evet | %90,9 | %9,1 | %93,2 | 427 |
| Bıçkıdere Köyü | Evet | %56,7 | %43,3 | %89,9 | 296 |
| Boztepe Köyü | Evet | %59,8 | %40,2 | %80,4 | 669 |
| Buğdaylı Köyü | Evet | %83,0 | %17,0 | %91,1 | 258 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %75,6 | %24,4 | %81,8 | 2.178 |
| Çakıroğlu Köyü | Evet | %70,2 | %29,8 | %88,3 | 307 |
| Çatalköprü Köyü | Evet | %68,9 | %31,1 | %88,6 | 926 |
| Çıldırlar Mahallesi | Evet | %83,6 | %16,4 | %92,6 | 404 |
| Dedeler Köyü | Evet | %75,1 | %24,9 | %90,4 | 354 |
| Dokurcun-Beyciler Mahallesi | Hayır | %42,3 | %57,7 | %92,0 | 113 |
| Dokurcun-Çaylar Yeni Mahallesi | Evet | %54,5 | %45,5 | %81,6 | 851 |
| Dokurcun-Çengeller Mahallesi | Evet | %53,0 | %47,0 | %87,0 | 531 |
| Dokurcun-Kuloğlu Mahallesi | Evet | %76,0 | %24,0 | %75,4 | 362 |
| Durmuşlar Köyü | Evet | %75,7 | %24,3 | %91,2 | 295 |
| Düzyazı Köyü | Evet | %85,7 | %14,3 | %90,8 | 381 |
| Erdoğdu Mahallesi | Evet | %75,0 | %25,0 | %88,0 | 690 |
| Eskibedil Mahallesi | Evet | %84,8 | %15,2 | %92,0 | 450 |
| Fatih Mahallesi | Evet | %70,2 | %29,8 | %84,1 | 1.544 |
| Gazi Süleyman Paşa Mahallesi | Evet | %77,8 | %22,2 | %85,0 | 1.481 |
| Gebeş Mahallesi | Hayır | %36,4 | %63,6 | %87,1 | 116 |
| Gökçeler Köyü | Evet | %83,4 | %16,6 | %83,9 | 316 |
| Güvençler Köyü | Evet | %86,9 | %13,1 | %94,9 | 196 |
| Güzlek Köyü | Evet | %96,2 | %3,8 | %86,4 | 309 |
| Hanyatak Köyü | Evet | %68,4 | %31,6 | %89,2 | 315 |
| Harunusta Köyü | Evet | %89,5 | %10,5 | %89,2 | 333 |
| Hasanbey Köyü | Evet | %92,0 | %8,0 | %87,6 | 493 |
| Hastahane Mahallesi | Evet | %88,1 | %11,9 | %86,5 | 1.402 |
| Haydarlar Köyü | Evet | %82,5 | %17,5 | %74,9 | 403 |
| İnönü Mahallesi | Evet | %78,5 | %21,5 | %84,7 | 3.440 |
| Kabakulak Mahallesi | Evet | %61,6 | %38,4 | %90,0 | 508 |
| Karaçalılık Köyü | Evet | %79,5 | %20,5 | %86,6 | 797 |
| Kepekli Köyü | Hayır | %48,5 | %51,5 | %83,6 | 165 |
| Kızılcıkorman Köyü | Evet | %78,4 | %21,6 | %95,5 | 528 |
| Konuralp Mahallesi | Evet | %71,2 | %28,8 | %84,8 | 2.892 |
| Kumköprü Köyü | Evet | %84,1 | %15,9 | %93,7 | 302 |
| Kuzuluk-Orta Mahallesi | Evet | %86,8 | %13,2 | %85,7 | 1.679 |
| Kuzuluk-Şose Mahallesi | Evet | %70,2 | %29,8 | %85,6 | 486 |
| Kuzuluk-Topçusırtı Mahallesi | Evet | %82,8 | %17,2 | %83,3 | 1.813 |
| Küçücek Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %71,4 | %28,6 | %87,0 | 1.052 |
| Küçücek İstiklal Mahallesi | Evet | %73,7 | %26,3 | %86,1 | 1.254 |
| Madenler Köyü | Evet | %82,8 | %17,2 | %95,2 | 167 |
| Mansurlar Köyü | Evet | %73,9 | %26,1 | %81,7 | 218 |
| Merkezyeniköy | Evet | %86,4 | %13,6 | %85,8 | 591 |
| Osmanbey Köyü | Evet | %81,2 | %18,8 | %90,5 | 729 |
| Ömercikler Mahallesi | Evet | %65,6 | %34,4 | %82,0 | 3.500 |
| Pazarköy | Evet | %89,1 | %10,9 | %88,9 | 1.104 |
| Reşadiye Köyü | Evet | %69,3 | %30,7 | %83,8 | 303 |
| Salihiye Köyü | Evet | %82,4 | %17,6 | %87,0 | 353 |
| Seyfeler Mahallesi | Evet | %81,4 | %18,6 | %85,5 | 552 |
| Sukenarı Köyü | Evet | %80,1 | %19,9 | %96,5 | 433 |
| Şerefiye Köyü | Evet | %86,9 | %13,1 | %93,1 | 466 |
| Taşağıl Köyü | Evet | %69,5 | %30,5 | %86,6 | 469 |
| Taşburun Köyü | Evet | %91,4 | %8,6 | %91,8 | 1.398 |
| Taşyatak Köyü | Evet | %98,6 | %1,4 | %83,8 | 524 |
| Topağaç Köyü | Evet | %98,3 | %1,7 | %96,8 | 833 |
| Türkormanköy | Evet | %75,0 | %25,0 | %94,3 | 299 |
| Uzunçınar Mahallesi | Evet | %78,5 | %21,5 | %89,7 | 390 |
| Vakıf Mahallesi | Evet | %74,9 | %25,1 | %85,2 | 870 |
| Yağcılar Köyü | Evet | %78,5 | %21,5 | %90,4 | 613 |
| Yahyalı Mahallesi | Evet | %59,5 | %40,5 | %92,2 | 459 |
| Yeni Mahallesi | Evet | %84,1 | %15,9 | %83,4 | 1.521 |
| Yenidoğan Köyü | Evet | %81,2 | %18,8 | %93,0 | 242 |
| Yeniorman Mahallesi | Evet | %67,2 | %32,8 | %89,8 | 363 |
| Yongalık Köyü | Evet | %78,8 | %21,2 | %81,2 | 282 |
| Yörükyeri Köyü | Evet | %90,0 | %10,0 | %88,5 | 269 |
| Yunus Emre Mahallesi | Evet | %75,6 | %24,4 | %84,0 | 1.684 |
| Yuvalak Köyü | Evet | %83,7 | %16,3 | %90,7 | 1.062 |
İlgili sonuçlar