Altınyayla Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Altınyayla sonuçlarında AK Parti %71,2 ile birinci, MHP %12,3 ile ikinci; fark 58,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%40,7) 30,6 puan üstünde. Saadet Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %8,0 (+5,9 puan). 22 mahalle ve köy arasından 20'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Bayındır Köyü (%92,0); MHP en güçlü Mutubey Köyü (%24,0). Katılım %81,7 (Türkiye %86,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Altınyayla Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Altınyayla, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Altınyayla | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.564 | %71,2 | %57,7 | %40,7 | +30,6 |
| MHP | 617 | %12,3 | %18,2 | %16,5 | −4,1 |
| Saadet | 400 | %8,0 | %6,3 | %2,1 | +5,9 |
| CHP | 331 | %6,6 | %14,9 | %25,1 | −18,5 |
| Turk Parti | 18 | %0,4 | %0,4 | %0,2 | +0,2 |
| DSP | 17 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,2 |
| HDP | 12 | %0,2 | %1,4 | %13,0 | −12,7 |
| BTP | 12 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| HKP | 9 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| DP | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| HAK-PAR | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| MEP | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Anadolu Partisi | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Yurt-p | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 1 | %0,0 | %0,0 | %1,1 | −1,1 |
Altınyayla seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 28 | 6.283 | 5.136 | %81,7 | 5.004 | 132 |
Altınyayla mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aydın Mahallesi | AK Parti | %78,7 | %13,2 | %77,8 | 658 |
| Başyayla Köyü | AK Parti | %69,4 | %6,7 | %87,8 | 288 |
| Bayındır Köyü | AK Parti | %92,0 | %4,6 | %92,6 | 95 |
| Deliilyas-Başören Mahallesi | AK Parti | %87,9 | %8,1 | %90,3 | 195 |
| Deliilyas-Gaziosmanpaşa Mahallesi | AK Parti | %70,9 | %15,6 | %83,7 | 172 |
| Deliilyas-Merkez Mahallesi | AK Parti | %66,2 | %18,2 | %75,2 | 689 |
| Deliilyas-Yassıpınar Mahallesi | CHP | %2,7 | %2,7 | %88,2 | 85 |
| Deliilyas-Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %70,1 | %9,1 | %87,0 | 92 |
| Doğupınar Köyü | AK Parti | %83,8 | %2,9 | %85,5 | 283 |
| Gümüşdiğin Köyü | AK Parti | %87,5 | %10,0 | %89,0 | 182 |
| Güzeloğlan Köyü | AK Parti | %82,2 | %7,0 | %80,8 | 265 |
| Harmandalı Köyü | AK Parti | %76,1 | %13,0 | %79,3 | 116 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %73,7 | %18,2 | %87,2 | 390 |
| Kızılhüyük Köyü | AK Parti | %81,7 | %7,8 | %75,1 | 209 |
| Kürkçüyurt Köyü | AK Parti | %85,2 | %7,4 | %89,9 | 257 |
| Mutubey Köyü | AK Parti | %55,5 | %24,0 | %84,8 | 184 |
| Paşaköy | AK Parti | %87,0 | %7,4 | %94,8 | 58 |
| Rıfat Öçten Mahallesi | AK Parti | %65,7 | %17,8 | %78,8 | 1.046 |
| Serinyayla Köyü | CHP | %2,6 | %1,3 | %85,3 | 184 |
| Şafak Mahallesi | AK Parti | %69,9 | %12,8 | %75,3 | 364 |
| Tahtyurt Köyü | AK Parti | %67,9 | %17,3 | %78,0 | 209 |
| Taşlıhüyük Köyü | AK Parti | %85,3 | %5,1 | %85,1 | 262 |
İlgili sonuçlar