Gürün Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Gürün sonuçlarında AK Parti %52,8 ile birinci, MHP %24,3 ile ikinci; fark 28,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%40,7) 12,2 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %24,3 (+7,9 puan). 79 mahalle ve köy arasından 56'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Bahçeiçi Köyü (%96,9); MHP en güçlü Çiçekyurt Köyü (%65,8). Katılım %83,2 (Türkiye %86,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gürün Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Gürün, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Gürün | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 6.081 | %52,8 | %57,7 | %40,7 | +12,2 |
| MHP | 2.800 | %24,3 | %18,2 | %16,5 | +7,9 |
| CHP | 1.848 | %16,1 | %14,9 | %25,1 | −9,1 |
| Saadet | 385 | %3,3 | %6,3 | %2,1 | +1,3 |
| HDP | 204 | %1,8 | %1,4 | %13,0 | −11,2 |
| Turk Parti | 47 | %0,4 | %0,4 | %0,2 | +0,2 |
| HKP | 40 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| DSP | 24 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 23 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| BTP | 17 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| HAK-PAR | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DP | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| MEP | 7 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Kp | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Yurt-p | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Gürün seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 95 | 14.120 | 11.743 | %83,2 | 11.510 | 233 |
Gürün mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdere Köyü | AK Parti | %91,2 | %5,9 | %100,0 | 34 |
| Akpınar Köyü | CHP | %28,0 | %0,0 | %86,7 | 30 |
| Aksu Mahallesi | MHP | %23,6 | %34,3 | %84,1 | 170 |
| Ayvalı Köyü | AK Parti | %77,6 | %16,9 | %75,2 | 363 |
| Bağlıçay Köyü | CHP | %1,4 | %1,4 | %101,4 | 74 |
| Bahçeiçi Köyü | AK Parti | %96,9 | %0,9 | %98,7 | 230 |
| Başören Köyü | AK Parti | %63,8 | %24,6 | %87,5 | 80 |
| Beypınarı Köyü | AK Parti | %51,9 | %25,7 | %62,6 | 350 |
| Boğaziçi Mahallesi | AK Parti | %58,7 | %28,3 | %88,2 | 212 |
| Bozhüyük Köyü | CHP | %14,9 | %4,5 | %101,5 | 66 |
| Böğrüdelik Köyü | AK Parti | %67,6 | %13,5 | %90,5 | 42 |
| Burçevi Mahallesi | AK Parti | %40,2 | %39,2 | %87,1 | 240 |
| Camiliyurt Köyü | CHP | %10,7 | %0,0 | %93,3 | 30 |
| Çamlıca Köyü | AK Parti | %69,2 | %16,3 | %76,2 | 383 |
| Çayboyu Mahallesi | AK Parti | %52,4 | %32,3 | %81,0 | 1.088 |
| Çiçekyurt Köyü | MHP | %21,1 | %65,8 | %97,4 | 39 |
| Çörten Mahallesi | AK Parti | %44,7 | %26,3 | %83,5 | 139 |
| Davulhüyük Köyü | AK Parti | %58,9 | %8,9 | %89,6 | 144 |
| Dayakpınar Köyü | AK Parti | %76,6 | %19,1 | %98,0 | 49 |
| Deveçayırı Köyü | CHP | %3,8 | %3,8 | %83,9 | 31 |
| Dürmepınar Köyü | AK Parti | %66,7 | %20,8 | %83,3 | 30 |
| Erdoğan Köyü | AK Parti | %60,6 | %15,2 | %94,3 | 35 |
| Eskibektaşlı Köyü | AK Parti | %87,5 | %6,3 | %80,0 | 40 |
| Eskihamal Köyü | AK Parti | %47,9 | %19,1 | %80,1 | 331 |
| Göbekören Köyü | AK Parti | %47,7 | %24,5 | %83,4 | 181 |
| Gökçeyazı Köyü | AK Parti | %82,9 | %15,9 | %87,2 | 94 |
| Gökpınar Mahallesi | AK Parti | %62,6 | %22,4 | %87,2 | 125 |
| Güldede Köyü | CHP | %0,0 | %2,9 | %77,3 | 44 |
| Güllübucak Köyü | AK Parti | %93,3 | %6,7 | %96,8 | 31 |
| Güneş Köyü | AK Parti | %72,0 | %24,0 | %87,9 | 58 |
| Hacılar Mahallesi | AK Parti | %60,9 | %24,8 | %78,5 | 177 |
| Hüyüklüyurt Köyü | AK Parti | %65,3 | %26,5 | %91,4 | 58 |
| Işıtan Mahallesi | AK Parti | %37,4 | %31,7 | %85,7 | 293 |
| İncesu Köyü | MHP | %34,1 | %48,4 | %86,5 | 148 |
| Kaledere Köyü | AK Parti | %67,3 | %26,5 | %83,1 | 59 |
| Karadoruk Köyü | AK Parti | %92,4 | %2,9 | %97,2 | 109 |
| Karahisar Köyü | CHP | %25,0 | %6,3 | %84,2 | 19 |
| Karakuyu Köyü | HDP | %22,2 | %0,0 | %76,3 | 59 |
| Karaören Köyü | AK Parti | %46,4 | %14,3 | %73,2 | 41 |
| Karapınar Köyü | CHP | %4,8 | %4,8 | %81,5 | 27 |
| Karatepe Mahallesi | AK Parti | %41,9 | %29,1 | %82,2 | 551 |
| Karayar Mahallesi | AK Parti | %48,1 | %29,5 | %80,1 | 730 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %69,6 | %20,6 | %78,8 | 132 |
| Kaşköy | CHP | %9,1 | %0,0 | %103,1 | 32 |
| Kavakköy | CHP | %32,5 | %12,0 | %88,7 | 133 |
| Kayalar Köyü | AK Parti | %85,7 | %7,1 | %107,7 | 13 |
| Kaynarca Köyü | CHP | %35,7 | %3,6 | %73,7 | 38 |
| Ketençayır Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %33,3 | %82,0 | 384 |
| Kılıçdoğan Köyü | AK Parti | %45,3 | %37,3 | %97,4 | 78 |
| Kındıralık Köyü | AK Parti | %40,7 | %29,6 | %90,3 | 31 |
| Kızılburun Köyü | MHP | %35,3 | %37,3 | %89,7 | 58 |
| Kızılören Köyü | MHP | %29,3 | %34,5 | %78,4 | 74 |
| Kızılpınar Köyü | AK Parti | %76,5 | %2,9 | %87,2 | 39 |
| Kirazlık Mahallesi | AK Parti | %46,1 | %32,3 | %83,2 | 619 |
| Konakpınar Köyü | CHP | %20,7 | %0,0 | %82,9 | 70 |
| Koyunlu Köyü | AK Parti | %71,9 | %21,9 | %84,2 | 76 |
| Kurultay Mahallesi | AK Parti | %48,1 | %27,5 | %83,6 | 360 |
| Külahlı Köyü | CHP | %2,1 | %2,1 | %90,4 | 52 |
| Kürkçü Köyü | AK Parti | %90,0 | %10,0 | %83,3 | 12 |
| Mağara Köyü | CHP | %3,8 | %0,0 | %92,9 | 28 |
| Mahkenli Köyü | AK Parti | %93,3 | %2,2 | %90,8 | 98 |
| Osmandede Köyü | AK Parti | %70,2 | %23,4 | %87,5 | 56 |
| Pınarönü Mahallesi | AK Parti | %54,4 | %27,3 | %81,2 | 841 |
| Reşadiye Köyü | AK Parti | %39,1 | %0,0 | %96,0 | 25 |
| Sarıca Köyü | AK Parti | %42,0 | %34,0 | %85,0 | 359 |
| Sularbaşı Köyü | AK Parti | %63,2 | %24,6 | %81,9 | 144 |
| Şuğul Mahallesi | AK Parti | %34,6 | %31,7 | %87,2 | 444 |
| Tepecik Köyü | AK Parti | %88,9 | %0,9 | %78,8 | 604 |
| Yassıcatepe Mahallesi | AK Parti | %44,9 | %40,4 | %82,2 | 337 |
| Yaylacık Köyü | CHP | %36,4 | %3,0 | %89,5 | 38 |
| Yazyurdu Köyü | AK Parti | %49,0 | %34,3 | %80,2 | 182 |
| Yelken Köyü | CHP | %44,7 | %7,9 | %90,5 | 42 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %49,5 | %29,6 | %81,5 | 681 |
| Yenibektaşlı Köyü | AK Parti | %91,7 | %0,0 | %77,4 | 31 |
| Yeşildere Köyü | AK Parti | %71,0 | %14,5 | %91,3 | 138 |
| Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %64,0 | %22,4 | %85,8 | 275 |
| Yılanhüyük Köyü | AK Parti | %66,7 | %19,0 | %91,7 | 48 |
| Yolgeçen Köyü | AK Parti | %62,2 | %29,3 | %83,4 | 446 |
| Yuva Köyü | CHP | %3,2 | %6,3 | %94,1 | 68 |
İlgili sonuçlar