Esenyurt 2019 İstanbul Yenileme Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Esenyurt sonuçlarında CHP %57,3 ile birinci, AK Parti %42,1 ile ikinci; fark 15,2 puan. 43 mahalle ve köy arasından 38'inde CHP önde. CHP en güçlü Koza Mahallesi (%82,0); AK Parti en güçlü Akçaburgaz Mahallesi (%62,3). Katılım %80,5.
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Esenyurt 2019 İstanbul Yenileme Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Esenyurt, İstanbul karşılaştırması| Parti | Oy | Esenyurt | İstanbul |
|---|
| CHP | 250.738 | %57,3 | %54,2 |
| AK Parti | 184.194 | %42,1 | %45,0 |
| Saadet | 1.549 | %0,4 | %0,5 |
| Vatan Partisi | 654 | %0,1 | %0,2 |
| Bağımsızlar | 279 | %0,1 | %0,1 |
Esenyurt seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.631 | 556.619 | 448.013 | %80,5 | 437.414 | 10.599 |
Esenyurt mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçaburgaz Mahallesi | AK Parti | %37,1 | %62,3 | %80,5 | 12.727 |
| Akevler Mahallesi | CHP | %66,4 | %33,1 | %78,5 | 6.441 |
| Akşemseddin Mahallesi | CHP | %58,2 | %41,2 | %82,1 | 4.666 |
| Ardıçlı Mahallesi | CHP | %63,9 | %35,8 | %85,9 | 4.632 |
| Aşık Veysel Mahallesi | CHP | %81,0 | %18,7 | %86,7 | 11.488 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %67,0 | %32,5 | %81,7 | 8.406 |
| Balıkyolu Mahallesi | AK Parti | %49,6 | %49,7 | %80,4 | 17.660 |
| Barbaros Hayrettin Paşa Mahallesi | CHP | %72,9 | %26,6 | %82,5 | 15.313 |
| Battalgazi Mahallesi | CHP | %53,3 | %46,1 | %79,9 | 10.231 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %71,2 | %28,2 | %83,5 | 9.157 |
| Çınar Mahallesi | CHP | %57,9 | %41,5 | %79,6 | 17.548 |
| Esenkent Mahallesi | CHP | %80,1 | %19,6 | %87,7 | 6.914 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %54,5 | %45,0 | %78,9 | 16.203 |
| Gökevler Mahallesi | CHP | %60,3 | %39,3 | %82,0 | 6.093 |
| Güzelyurt Mahallesi | CHP | %50,8 | %48,6 | %79,9 | 9.752 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %53,3 | %46,1 | %78,8 | 15.697 |
| İncirtepe Mahallesi | CHP | %58,0 | %41,4 | %79,7 | 17.097 |
| İnönü Mahallesi | CHP | %53,1 | %46,2 | %80,3 | 16.192 |
| İstiklal Mahallesi | AK Parti | %46,3 | %53,3 | %81,6 | 11.429 |
| Koza Mahallesi | CHP | %82,0 | %17,7 | %76,4 | 3.391 |
| Mehmet Akif Ersoy Mahallesi | CHP | %51,0 | %48,5 | %78,9 | 15.209 |
| Mehterçeşme Mahallesi | CHP | %55,4 | %43,9 | %80,0 | 23.263 |
| Merkez Mahallesi | CHP | %55,6 | %43,8 | %79,5 | 17.997 |
| Mevlana Mahallesi | CHP | %73,7 | %25,9 | %85,1 | 10.233 |
| Namık Kemal Mahallesi | CHP | %57,4 | %42,1 | %82,1 | 14.978 |
| Necip Fazıl Kısakürek Mahallesi | CHP | %51,2 | %48,4 | %79,1 | 10.660 |
| Orhan Gazi Mahallesi | CHP | %50,0 | %49,3 | %81,7 | 7.333 |
| Osmangazi Mahallesi | AK Parti | %48,1 | %51,2 | %81,7 | 19.520 |
| Örnek Mahallesi | CHP | %58,6 | %40,9 | %82,9 | 12.679 |
| Pınar Mahallesi | CHP | %57,2 | %42,2 | %78,2 | 22.779 |
| Piri Reis Mahallesi | CHP | %69,8 | %29,8 | %80,3 | 7.889 |
| Saadetdere Mahallesi | CHP | %52,9 | %46,6 | %83,0 | 15.471 |
| Selahaddin Eyyubi Mahallesi | CHP | %60,6 | %38,8 | %77,9 | 14.717 |
| Sultaniye Mahallesi | CHP | %52,5 | %46,8 | %79,6 | 11.397 |
| Süleymaniye Mahallesi | CHP | %55,9 | %43,6 | %80,6 | 19.269 |
| Şehitler Mahallesi | AK Parti | %48,4 | %51,0 | %80,9 | 10.166 |
| Talatpaşa Mahallesi | CHP | %54,6 | %44,7 | %78,5 | 16.243 |
| Turgut Özal Mahallesi | CHP | %53,6 | %45,7 | %82,7 | 16.604 |
| Üçevler Mahallesi | CHP | %55,9 | %43,5 | %79,3 | 16.245 |
| Yenikent Mahallesi | CHP | %59,1 | %40,3 | %80,5 | 14.141 |
| Yeşilkent Mahallesi | CHP | %63,0 | %36,6 | %75,4 | 17.694 |
| Yunus Emre Mahallesi | CHP | %55,2 | %44,0 | %79,6 | 12.952 |
| Zafer Mahallesi | CHP | %65,3 | %34,2 | %78,4 | 8.143 |
İlgili sonuçlar