Adalar 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Adalar sonuçlarında CHP %45,1 ile birinci, AK Parti %18,1 ile ikinci; fark 27,0 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,2) 19,9 puan üstünde. TİP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %9,3 (+7,6 puan). 5 mahalle ve köy arasından 5'inde CHP önde. CHP en güçlü Burgazada Mahallesi (%57,1); AK Parti en güçlü Heybeliada Mahallesi (%21,1). Katılım %87,6 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Adalar 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Adalar, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Adalar | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 5.232 | %45,1 | %28,3 | %25,2 | +19,9 |
| AK Parti | 2.095 | %18,1 | %35,4 | %34,9 | −16,9 |
| Yeşil Sol Parti | 1.170 | %10,1 | %8,1 | %8,8 | +1,3 |
| TİP | 1.084 | %9,3 | %4,1 | %1,7 | +7,6 |
| İYİ Parti | 908 | %7,8 | %8,2 | %9,8 | −2,0 |
| MHP | 459 | %4,0 | %6,0 | %9,9 | −6,0 |
| Zafer Partisi | 177 | %1,5 | %2,8 | %2,3 | −0,7 |
| Yeniden Refah | 106 | %0,9 | %3,3 | %2,8 | −1,9 |
| Memleket | 80 | %0,7 | %1,0 | %0,9 | −0,2 |
| BBP | 45 | %0,4 | %0,8 | %1,0 | −0,6 |
| SOL Parti | 33 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| TKP | 24 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Genç Parti | 17 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| GBP | 14 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| AP | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| ANAP | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 12 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| AB | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 5 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
Adalar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 38 | 13.514 | 11.835 | %87,6 | 11.600 | 235 |
Adalar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Burgazada Mahallesi | CHP | %57,1 | %11,8 | %87,3 | 1.438 |
| Heybeliada Mahallesi | CHP | %42,1 | %21,1 | %88,5 | 3.290 |
| Kınalıada Mahallesi | CHP | %48,4 | %15,4 | %85,4 | 1.789 |
| Maden Mahallesi | CHP | %43,7 | %19,7 | %87,3 | 3.937 |
| Nizam Mahallesi | CHP | %42,7 | %17,0 | %88,3 | 3.060 |
İlgili sonuçlar