Silivri 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Silivri sonuçlarında CHP %34,4 ile birinci, AK Parti %27,9 ile ikinci; fark 6,5 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,2) 9,2 puan üstünde. 35 mahalle ve köy arasından 33'ünde CHP önde. CHP en güçlü Bekirli Mahallesi (%53,4); AK Parti en güçlü Selimpaşa Mahallesi (%34,2). Katılım %90,4 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 14 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Silivri 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Silivri, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Silivri | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 45.854 | %34,4 | %28,3 | %25,2 | +9,2 |
| AK Parti | 37.228 | %27,9 | %35,4 | %34,9 | −7,0 |
| İYİ Parti | 14.517 | %10,9 | %8,2 | %9,8 | +1,1 |
| MHP | 10.274 | %7,7 | %6,0 | %9,9 | −2,2 |
| Yeşil Sol Parti | 8.557 | %6,4 | %8,1 | %8,8 | −2,4 |
| TİP | 4.368 | %3,3 | %4,1 | %1,7 | +1,6 |
| Zafer Partisi | 3.308 | %2,5 | %2,8 | %2,3 | +0,2 |
| Yeniden Refah | 3.267 | %2,4 | %3,3 | %2,8 | −0,4 |
| Memleket | 1.373 | %1,0 | %1,0 | %0,9 | +0,1 |
| BBP | 1.129 | %0,8 | %0,8 | %1,0 | −0,1 |
| Genç Parti | 452 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| ANAP | 239 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| SOL Parti | 172 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| GBP | 159 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| TKP | 146 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| AB | 145 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 135 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 116 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 77 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 75 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Milli Yol | 43 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| TKH | 25 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Silivri seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 438 | 151.415 | 136.935 | %90,4 | 133.375 | 3.560 |
Silivri mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akören Mahallesi | CHP | %42,8 | %21,4 | %92,1 | 1.200 |
| Alibey Mahallesi | CHP | %39,1 | %25,5 | %90,1 | 14.142 |
| Alipaşa Mahallesi | CHP | %40,1 | %24,8 | %93,8 | 787 |
| Bekirli Mahallesi | CHP | %53,4 | %15,7 | %97,3 | 187 |
| Beyciler Mahallesi | CHP | %45,8 | %20,3 | %93,4 | 1.208 |
| Büyük Çavuşlu Mahallesi | CHP | %37,6 | %28,1 | %90,5 | 2.558 |
| Büyük Kılıçlı Mahallesi | CHP | %32,6 | %31,7 | %92,2 | 994 |
| Büyük Sinekli Mahallesi | CHP | %50,8 | %22,5 | %94,5 | 365 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %31,7 | %31,0 | %89,8 | 6.737 |
| Çanta Balaban Mahallesi | CHP | %37,9 | %26,5 | %91,0 | 3.239 |
| Çanta Sancaktepe Mahallesi | CHP | %33,4 | %30,9 | %89,0 | 4.525 |
| Çayırdere Mahallesi | CHP | %47,7 | %22,8 | %92,9 | 1.268 |
| Çeltik Mahallesi | CHP | %36,6 | %26,7 | %93,7 | 883 |
| Danamandıra Mahallesi | CHP | %40,5 | %26,5 | %95,1 | 920 |
| Değirmenköy Fevzipaşa Mahallesi | CHP | %41,4 | %29,0 | %92,3 | 2.635 |
| Değirmenköy İsmetpaşa Mahallesi | CHP | %44,0 | %28,9 | %92,1 | 2.600 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %35,9 | %27,4 | %89,3 | 5.270 |
| Fener Mahallesi | CHP | %40,5 | %22,4 | %90,3 | 1.269 |
| Gazitepe Mahallesi | CHP | %45,0 | %23,2 | %89,4 | 1.013 |
| Gümüşyaka Mahallesi | CHP | %32,5 | %30,5 | %89,7 | 7.177 |
| Kadıköy Mahallesi | CHP | %46,9 | %23,3 | %95,2 | 1.187 |
| Kavaklı Hürriyet Mahallesi | CHP | %35,3 | %32,0 | %91,0 | 1.384 |
| Kavaklı İstiklal Mahallesi | CHP | %36,3 | %30,8 | %92,7 | 1.582 |
| Kurfallı Mahallesi | CHP | %35,8 | %28,8 | %95,5 | 463 |
| Küçük Kılıçlı Mahallesi | CHP | %43,5 | %24,1 | %97,4 | 267 |
| Küçük Sinekli Mahallesi | CHP | %44,4 | %28,2 | %95,2 | 125 |
| Mimar Sinan Mahallesi | AK Parti | %28,3 | %31,1 | %89,1 | 18.258 |
| Ortaköy Mahallesi | CHP | %32,6 | %28,5 | %93,4 | 3.103 |
| Piri Mehmet Paşa Mahallesi | CHP | %42,9 | %21,3 | %87,6 | 6.450 |
| Sayalar Mahallesi | CHP | %47,4 | %12,4 | %92,1 | 788 |
| Selimpaşa Mahallesi | AK Parti | %29,2 | %34,2 | %89,7 | 17.223 |
| Semizkumlar Mahallesi | CHP | %33,5 | %18,3 | %93,1 | 9.020 |
| Seymen Mahallesi | CHP | %40,7 | %20,8 | %93,6 | 894 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %32,2 | %28,0 | %90,3 | 31.382 |
| Yolçatı Mahallesi | CHP | %41,1 | %27,0 | %87,5 | 312 |
İlgili sonuçlar