Tuzla 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Tuzla sonuçlarında AK Parti %34,6 ile birinci, CHP %28,6 ile ikinci; fark 5,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 0,4 puan altında. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %28,6 (+3,5 puan). 17 mahalle ve köy arasından 11'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Akfırat Mahallesi (%84,0); CHP en güçlü Postane Mahallesi (%45,7). Katılım %91,8 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tuzla 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Tuzla, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tuzla | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 64.768 | %34,6 | %35,4 | %34,9 | −0,4 |
| CHP | 53.631 | %28,6 | %28,3 | %25,2 | +3,5 |
| İYİ Parti | 15.754 | %8,4 | %8,2 | %9,8 | −1,4 |
| MHP | 13.684 | %7,3 | %6,0 | %9,9 | −2,6 |
| Yeşil Sol Parti | 12.075 | %6,4 | %8,1 | %8,8 | −2,3 |
| TİP | 7.492 | %4,0 | %4,1 | %1,7 | +2,3 |
| Yeniden Refah | 6.351 | %3,4 | %3,3 | %2,8 | +0,6 |
| Zafer Partisi | 6.203 | %3,3 | %2,8 | %2,3 | +1,0 |
| Memleket | 2.113 | %1,1 | %1,0 | %0,9 | +0,2 |
| BBP | 1.732 | %0,9 | %0,8 | %1,0 | −0,1 |
| Genç Parti | 454 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| AP | 329 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| TKP | 207 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| ANAP | 202 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| SOL Parti | 175 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 145 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 119 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| AB | 106 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| GBP | 83 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
| HAK-PAR | 83 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 65 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 48 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Milli Yol | 37 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| YP | 16 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Tuzla seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 563 | 207.751 | 190.698 | %91,8 | 187.326 | 3.372 |
Tuzla mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akfırat Mahallesi | AK Parti | %84,0 | %2,8 | %94,7 | 1.933 |
| Anadolu Mahallesi | AK Parti | %45,9 | %20,5 | %93,5 | 611 |
| Aydınlı Mahallesi | AK Parti | %34,8 | %28,7 | %92,0 | 49.832 |
| Aydıntepe Mahallesi | AK Parti | %37,5 | %27,9 | %91,3 | 19.900 |
| Cami Mahallesi | CHP | %20,9 | %45,7 | %90,8 | 4.347 |
| Evliya Çelebi Mahallesi | AK Parti | %32,2 | %29,8 | %91,2 | 10.274 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %29,4 | %36,3 | %95,4 | 781 |
| İçmeler Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %21,6 | %90,6 | 8.458 |
| İstasyon Mahallesi | CHP | %25,0 | %40,9 | %91,9 | 17.178 |
| Mescit Mahallesi | AK Parti | %44,0 | %18,5 | %92,9 | 3.637 |
| Mimar Sinan Mahallesi | AK Parti | %40,8 | %17,8 | %90,9 | 19.476 |
| Orhanlı Mahallesi | AK Parti | %45,0 | %16,6 | %92,4 | 1.375 |
| Orta Mahallesi | AK Parti | %43,0 | %17,7 | %93,0 | 5.645 |
| Postane Mahallesi | CHP | %19,3 | %45,7 | %92,0 | 14.586 |
| Şifa Mahallesi | AK Parti | %42,6 | %15,5 | %91,3 | 22.586 |
| Tepeören Mahallesi | CHP | %31,5 | %41,1 | %93,1 | 3.985 |
| Yayla Mahallesi | CHP | %28,7 | %34,5 | %92,5 | 23.147 |
İlgili sonuçlar