Kartal 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Kartal sonuçlarında CHP %34,8 ile birinci, AK Parti %31,2 ile ikinci; fark 3,6 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,2) 9,6 puan üstünde. TİP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %5,0 (+3,3 puan). 20 mahalle ve köy arasından 9'unda CHP önde. CHP en güçlü Kordonboyu Mahallesi (%50,9); AK Parti en güçlü Cevizli Mahallesi (%42,8). Katılım %91,7 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kartal 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Kartal, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kartal | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 115.673 | %34,8 | %28,3 | %25,2 | +9,6 |
| AK Parti | 103.739 | %31,2 | %35,4 | %34,9 | −3,7 |
| İYİ Parti | 29.005 | %8,7 | %8,2 | %9,8 | −1,1 |
| Yeşil Sol Parti | 18.763 | %5,6 | %8,1 | %8,8 | −3,1 |
| MHP | 18.391 | %5,5 | %6,0 | %9,9 | −4,4 |
| TİP | 16.607 | %5,0 | %4,1 | %1,7 | +3,3 |
| Zafer Partisi | 9.415 | %2,8 | %2,8 | %2,3 | +0,6 |
| Yeniden Refah | 8.117 | %2,4 | %3,3 | %2,8 | −0,4 |
| Memleket | 3.460 | %1,0 | %1,0 | %0,9 | +0,1 |
| BBP | 2.749 | %0,8 | %0,8 | %1,0 | −0,2 |
| Genç Parti | 690 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| AP | 644 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| TKP | 518 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| SOL Parti | 355 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| ANAP | 345 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 236 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 220 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| AB | 203 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| GBP | 188 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 154 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HKP | 108 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 105 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Milli Yol | 61 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| YP | 41 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Kartal seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 996 | 368.489 | 337.885 | %91,7 | 332.370 | 5.515 |
Kartal mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Atalar Mahallesi | CHP | %34,9 | %32,7 | %91,4 | 25.260 |
| Cevizli Mahallesi | AK Parti | %21,7 | %42,8 | %91,2 | 20.211 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %41,9 | %24,1 | %92,1 | 17.802 |
| Çavuşoğlu Mahallesi | CHP | %39,4 | %27,9 | %92,1 | 11.914 |
| Esentepe Mahallesi | AK Parti | %32,5 | %35,6 | %92,0 | 22.704 |
| Gümüşpınar Mahallesi | AK Parti | %27,3 | %35,9 | %91,3 | 20.064 |
| Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %28,5 | %36,0 | %91,5 | 38.503 |
| Karlıktepe Mahallesi | CHP | %46,6 | %22,2 | %92,4 | 26.860 |
| Kordonboyu Mahallesi | CHP | %50,9 | %17,2 | %89,7 | 10.031 |
| Orhantepe Mahallesi | AK Parti | %33,4 | %34,0 | %91,7 | 18.903 |
| Orta Mahallesi | AK Parti | %27,5 | %35,7 | %91,8 | 13.917 |
| Petrol İş Mahallesi | CHP | %47,9 | %21,3 | %92,6 | 23.550 |
| Soğanlık Yeni Mahallesi | AK Parti | %30,3 | %33,2 | %92,3 | 22.238 |
| Topselvi Mahallesi | AK Parti | %25,1 | %38,7 | %91,1 | 9.720 |
| Uğur Mumcu Mahallesi | CHP | %40,3 | %25,7 | %92,0 | 31.943 |
| Yakacık Çarşı Mahallesi | CHP | %36,0 | %29,5 | %92,0 | 13.455 |
| Yakacık Yeni Mahallesi | AK Parti | %29,2 | %36,5 | %91,0 | 14.061 |
| Yalı Mahallesi | AK Parti | %24,9 | %36,4 | %90,2 | 9.508 |
| Yukarı Mahallesi | CHP | %46,6 | %21,9 | %90,9 | 6.203 |
| Yunus Mahallesi | AK Parti | %30,9 | %34,9 | %91,7 | 11.642 |
İlgili sonuçlar